Elfyn Evans Hyundai Thierry Neuville Toyota Sebastien Ogier Kalle Rovanperä WRC reli

Reli na Portugalskem, sobota

Po trojnem vodstvu brutalna sobota za Toyoto #video

reli Portugalska Kalle Rovanperä Toyota | Kalle Rovanperä je na 11. hitrostni preizkušnji trčil v drevo, se prekotalil ter odstopil. | Foto Guliverimage

Kalle Rovanperä je na 11. hitrostni preizkušnji trčil v drevo, se prekotalil ter odstopil.

Na reliju na Portugalskem, peti dirki letošnjega svetovnega prvenstva, so v soboto odpeljali devet hitrostnih preizkušenj. Odstopila sta v petek vodilni Kalle Rovanperä in tretji Takamoto Katsuta, nov vodilni je Sebastien Ogier, ki ima pred nedeljskimi zadnjimi štirimi brzinci le 13,5 sekunde prednosti pred Ottom Tänakom.

reli Portugalska Kalle Rovanperä
Sportal Na drugi dirki zapored sekunde odločajo o zmagi #video

Ott Tänak je bil v soboto vse hitrejši in vse bližje Ogierju. | Foto: Guliverimage Ott Tänak je bil v soboto vse hitrejši in vse bližje Ogierju. Foto: Guliverimage V petek je imela Toyota trojno vodstvo, sobotno jutro pa je bilo zanje naravnost brutalno. Finec Kalle Rovanperä je imel pred začetkom sobotnega dirkanja sekundo prednosti pred Francozom Sebastienom Ogierjem, nakar je na drugem brzincu zletel s ceste, zadel drevo ter se z dirkalnikom prevrnil. Rovanperä in sovoznik Jonne Halttunen se nista poškodovala, a relija vsaj v soboto nista mogla nadaljevati. V petek tretji Takamoto Katsuta je najprej izgubil eno mesto, nato pa obstal ob progi zadnjega dopoldanskega brzinca, ko je ob trku uničil desno vzmetenje. Po 13. hitrostni preizkušnji je imel tako zdaj vodilni Ogier 13,6 sekunde prednosti pred Estoncem Ottom Tänakom (Hyundai), tretji Belgijec Thierry Neuville (Hyundai) pa je zaostajal 54,4 sekunde.

Poglejte vrhunce sobotnega dogajanja na Portugalskem:

Do konca dneva se zaostanek med prvima dvema skoraj ni več spremenil (13,5), je pa še skoraj 20 sekund izgubil tretji Neuville. Ogier je dobil štiri sobotne brzince, Tänak pa tri. "Bil je dober dan, a zahteven. Nismo pričakovali, da se bo toliko dogajalo. Žal za Toyoto ni bil popoln dan. Zame je bil dober, smo pa izgubili dva dirkalnika. V nedeljo moram dokončati posel," je po koncu dirkaškega dne v Matosinhosu, predmestju Porta, kjer je baza dirke, povedal osemkratni svetovni prvak, ki lahko reli na Portugalskem osvoji že šestič. Toliko zmag na tej dirki nima še noben voznik.

Rok Turk reli
Sportal Uvodni domači reli Turku, odstop Grossija

Poglejte 12. hitrostno preizkušnjo iz Ogierjeve perspektive:

Šele šesti je Valižan Elfyn Evans, še en dirkač Toyote, ki je sicer glavni adut japonske ekipe v seštevku sezone, saj ne Ogier ne Rovanperä ne bosta vozila vseh relijev. Po težavah z zapiski in pnevmatiko v petkovi etapi si je nabral precej zaostanka, zdaj za Ogierjem zaostaja že več kot tri minute. V nedeljo se bo dirka končala z zadnjimi štirimi hitrostnimi preizkušnjami. Dvakratni bodo vozili tudi legendarni brzinec Fafe z najdaljšim skokom v svetovnem prvenstvu.