Domen Makuc je ob koncu z natančnimi streli poskrbel za izdatno zmago Slovenije proti Iranu. Foto: Reuters

Po seriji zapravljenih napadov na začetku tekme je prvi gol padel šele ob izteku 3. minute, ko je bil z razdalje natančen prvi strelec Slovenije na turnirju Aleks Vlah. Skupaj z Blažem Jancem sta z desne strani rešetala iransko mrežo in poskrbela za vodstvo z 8:3 po prvih desetih minutah igre.

Iran je doživel najhujši poraz na SP-ju. V prvem skupinskem delu so proti Španiji izgubili za 12 golov, proti Črni gori za tri gole, premagali pa so Čile za gol. Foto: Reuters

Ob odmoru že +11

Pri Iranu, ki ga vodi nekdanji slovenski selektor Veselin Vujović, je igralsko izstopal Mohammadreza Oraei, ki je dosegel tri od prvih petih iranskih golov. Prednost Slovencev je naraščala do 19. minute (14:5), ko so malce stopili s plina, Iranci pa so začeli redneje zadevati. V prvem polčasu je bila prednost najvišja ravno ob izteku polčasa, ko so Slovenci prebili mejo desetih golov prednosti (20:9).

Vsi zaigrali in skoraj vsi zadeli

V nadaljevanju je selektor Uroš Zorman dal priložnost za igro prav vsem 16 igralcem, ki so mu bili na voljo, pri čemer je razporedil igralne minute in skušal prihraniti čim več moči za ključno tekmo s Španci v petek. Posledično je slovenska prednost naraščala bolj zmerno, sredi 2. polčasa se je dvignila na +13 (28:15). A zatem so Irancem pošle moči, Slovenci pa so skušali spraviti vse igralce med strelce. Na koncu sta brez gola ostala le Rok Ovniček in Stefan Žabić.

Sorodna novica "Rutinska in visoka zmaga, slabši tekmec ne povzroča več težav"
Dolenec: Ne glede na tekmeca vedno pokažemo pravi obraz

Makuc s šestimi goli igralec tekme

Za igralca tekme je bil izbran Domen Makuc, ki je bil na koncu s šestimi goli tudi najboljši strelec srečanja med Slovenijo in Iranom. "Vedeli smo, da ne bo ravno najlažja tekma. Vemo, kdo je selektor na drugi strani in kaj lahko pripravi. Važno je bilo, da smo ohranili zbranost in izpolnjevali svoje naloge," je po tekmi za TV Slovenija povedal Makuc.

"Po izidu se vidi, da je bilo vse brez problemov. Fantje so od prve sekunde resno vzeli tekmo in temu primeren je izid," je bil po tekmi z odnosom in prikazano igro proti veliko slabšemu tekmecu zadovoljen selektor Zorman. Za svoje varovance je imel jasno postavljeno zahtevno – zbranost in odgovornost: "Pri določenih stvareh bo na težjih tekmah potrebna največja možna doslednost, kako izpeljemo akcijo. To bo ključno."

Vujović na 62. rojstni dan prejel lekcijo slovenskih rokometašev

Slovenski recept za četrtfinale: tri zmage

V drugi del tekmovanja je napredovalo 24 od 32 reprezentanc, ki so prenesle tudi vse točke, ki so jih osvojile proti ekipam, ki prav tako ostajajo v boju za medalje. V skupini v Krakovu sta v najboljšem izhodišču Španija in Francija, v drugi vrsti sta Slovenija in Črna gora, v tretji pa Poljska in Iran (še brez točke). Vsaka ekipa ima na voljo še tri tekme in s tem šest točk. V četrtfinale peljeta le prvi dve mesti. Slovenija bi za ta dosežek precej verjetno potrebovala vse tri zmage.

Veselin Vujović, ki je bil med letoma 2015 in 2019 selektor Slovenije, ravno na današnji dan praznuje 62. rojstni dan. Foto: Reuters

Brez Gabra proti Irancem

Slovenski selektor Uroš Zorman je na svoj seznam dodatno uvrstil Mateja Gabra. Zorman je izkušenega krožnega napadalca uvrstil med 18 kandidatov za tekmo, a zaradi novih zdravstvenih težav proti Irancem ni okrepil obrambe.