Prizor iz Most pri Komendi. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
Prizor iz Most pri Komendi. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Pošteno in prav do vseh, ki so donirali, in do vseh, ki so sredstva prejeli, mora biti pregledna poraba donacij, ki so tokrat rekordne, pravi Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Moste - Polje. "Da preverjamo komu, kaj in koliko. Zato, da bodo sredstva res razdeljena dobro, pošteno, pravično. In da bo pravzaprav vsak, ki je bil žrtev večje škode, res dobil pomoč, da bo lahko zaštartal v življenje – z našo skupno pomočjo – lažje in bolje," je izjavila Ogulinova.

Predvsem bo morala pomoč doseči še posebej ranljive skupine, ki bi lahko izpadle, opozarja predsednica Adra Slovenija Katja Kotnik: "Nekateri ljudje lahko zelo hitro najdejo informacije, pridejo do pomoči, se znajdejo. Po drugi strani pa se predvsem ranljive skupine težje znajdejo in težje poiščejo informacije, niso dovolj obveščene in zaradi tega pri tej pomoči nastane vrzel."

Ljudje so pokazali neverjetno solidarnost, ne samo pri doniranju humanitarnim organizacijam. "Veliko družin je dejalo: ne morete verjeti, koliko ljudi nas je poklicalo, očitni neznanci so postali znanci in dejali, ali potrebujete, izvolite, pomagamo, plačamo. Ogromno stvari je šlo medsosedsko, medrodbinsko in upam, da bo tako šlo tudi naprej," je opisal generalni sekretar Karitas Peter Tomažič.

Pomoč bo namreč potrebna še dolgo. Humanitarci ob tem upajo, da obvezni solidarnostni prispevek ne bo vplival na doniranje humanitarnim organizacijam. Bo pa to seveda odvisno tudi od tega, ali bodo ljudje prepoznali, da gre pomoč v resnici tistim, ki jo potrebujejo.