REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Čudež: Musk odblokiral ruske račune, dodal »državne« oznake zahodnim, bo Rusija kmalu preklicala prepoved Twitterja?

Čudež: Musk odblokiral ruske račune, dodal »državne« oznake zahodnim, bo Rusija kmalu preklicala prepoved Twitterja?Ne cenzuri! Musk prinaša novice o Twitterju... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na spletni platformi Twitter se je med velikonočnimi prazniki zgodila prava mala revolucija, ki jo je uvedel »absolutist svobode govora« Elon Musk.

Zlasti evropskim vladam, ki zagovarjajo cenzuro je pokazal, da so v zmoti in odblokiral vse ruske kanale, ki so bili doslej cenzurirani zaradi političnih razlogov.

Ob tem je tudi nekaterim zahodnim kanalom, ki so v lasti tujih vlad ali pod njihovim nadzorom dodal oznako, da gre za »državno financirane medije«, kar je sprožilo besne odzive zlasti v britanskem BBC-ju, ameriškem NPR-u in še nekaterih kanalih.

Izvršni direktor Twitterja Elon Musk je zanetil spor z BBC, ko je britansko televizijsko hišo označil za »organizacijo, ki jo financira vlada.«

Izvršni direktor Twitterja Elon Musk je zanetil spor z BBC, ko je britansko televizijsko hišo označil za »organizacijo, ki jo financira vlada.«

BBC namreč zanika, da bi jemala državni denar, njegovi zagovorniki pa trdijo, da se financiranje s strani britanske vlade razlikuje od financiranja s strani britanske javnosti.

Twitter je to oznako uporabil za glavni račun BBC-ja v začetku tega tedna, potem ko je ameriško televizijsko hišo NPR označil s podobno oznako, ki jo je opisala kot »medije, povezan z državo ZDA

Medtem ko je Twitter pred lastništvom Muska takšne oznake dodelil le določenim tujim medijem - kot sta ruski RT in kitajski CGTN, je Musk zdaj dejal, da se mu uporaba te oznake tudi za NPR »zdi točna.«

Gre namreč za medij, ki ga pretežno financira ameriška vlada.

Predsednica EK - prepovedim ni videti konca
Predsednica EK - prepovedim ni videti konca... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

BBC je ob prejemu oznake protestiral. »Pogovarjamo se s Twitterjem, da čim prej rešimo to težavo,« je izdajatelj televizijskega programa dejal v izjavi v nedeljo. »BBC je in je vedno bil neodvisen. Financira nas britanska javnost prek licenčnine.«

Vendar pa so drugi komentatorji poudarili, da je licenčnina »vladni davek v vsem, razen v imenu.«

Pristojbina, ki jo je določila vlada v Londonu, je letno plačilo v višini 159 GBP (182 EUR), ki ga dolguje vsako gospodinjstvo s televizijo ali napravo, ki lahko sprejema televizijske oddaje.

BBC najame izvajalce, da obiščejo domove osumljenih utaj, tiste, ki nočejo plačati licenčnine, pa lahko izdajatelj televizijskega programa preganja.

Približno 45.000 ljudi na leto je sodno preganjanih zaradi neplačila licence, je prejšnji mesec poročal Telegraph.

Urad Združenega kraljestva za nacionalno statistiko uvršča te prispevke med davke, BBC obravnava kot del osrednjega vladnega sektorja gospodarstva Velike Britanije.

Poleg določanja stroškov televizijske licence britanska vlada neposredno financira BBC World Service in financira BBC-jev oddelek 'Media Action'.

Medtem ko je BBC izjavil, da je uredniško neodvisen, je notranja komunikacija, ki jo je prejšnji mesec objavil Guardian, pokazala, da so njegovi uredniki prosili novinarje, naj se izogibajo uporabi izraza »lockdown«, ko so poročali o vladnem odzivu na pandemijo covida-19 - in to po neposrednem ukazu vlade.

Ta oddelek, ki ga financirajo tudi vlade ZDA, Kanade, Norveške, Švedske, Evropske unije, ZN ter fundacija Billa in Melinde Gates, oskrbuje dva ducata držav v razvoju z »informacijami, ki jim lahko zaupajo«, piše na BBC-jevi spletni strani.

Medtem ko je BBC izjavil, da je uredniško neodvisen, je notranja komunikacija, ki jo je prejšnji mesec objavil Guardian, pokazala, da so njegovi uredniki prosili novinarje, naj se izogibajo uporabi izraza »lockdown«, ko so poročali o vladnem odzivu na pandemijo covida-19 - in to po neposrednem ukazu vlade.

Poleg tega so novinarjem naročili, naj bodo zaradi pritožb vlade bolj kritični do opozicijske laburistične stranke.

Musk se je medtem odzval tudi na kritike zaradi tvita Medvedjeva.

Izvršni direktor Twitterja Elon Musk je zavrnil pozive k obračunu z nekdanjim ruskim predsednikom Dimitrijem Medvedjevom, potem ko je slednji objavil tvit, v katerem je ocenil, da bo Ukrajina sčasoma izginila s svetovnega zemljevida.

En uporabnik je milijarderja vprašal, zakaj je dovolil »vrnitev ruskih voditeljev na platformo« in zakaj se ni držal zahodnih sankcij in ob tem priložil tvit Medvedjeva.

Nekdanji ruski predsednik je namreč pripomnil, da bo Ukrajina prej ali slej izginila, saj je ne potrebujejo ne svetovna skupnost ne njeni lastni državljani.

»Vse novice so do neke mere propaganda. Naj se ljudje sami odločijo,« je v nedeljo odgovoril Musk.

Pozneje je tvitnil, da platforma družbenih medijev »ne bo niti promovirala niti omejevala njihovih računov [ruskih uradnikov], vendar bomo hitro obravnavali vse poskuse izigravanja sistema.«

Dodal je tudi, da ni najboljši prijatelj Vladimirja Putina in da so mu povedali, da ga je Putin označil za vojnega zločinca, ker pomaga Ukrajini.

»Šibkost je uvajati cenzuro le zato, ker to počnejo drugi. Pustiti, da je naše pisanje svobodno, medtem ko njihovo ni, dokazuje moč,« je dodal. Zaradi teh Muskovih potez so se v Moskvi že oglasili poslanci, ki zahtevajo deblokado Twitterja tudi v Rusiji.

Na spletni platformi Twitter se je zgodila prava mala revolucija, ki jo je uvedel »absolutist svobode govora« Elon Musk. Zlasti evropskim vladam, ki zagovarjajo cenzuro je pokazal, da so v zmoti in odblokiral vse ruske kanale, ki so bili doslej cenzurirani zaradi političnih razlogov.

Rusija je Twitter blokirala v začetku marca 2022, potem ko je nacionalni nadzornik medijev Roskomnadzor platformo obtožil širjenja napačnih informacij o ukrajinskem konfliktu.

Več visokih ruskih uradnikov je predlagalo deblokado Twitterja, potem ko je velikan družbenih medijev odstranil omejitve za račune, povezane z vlado države.

V ponedeljek je Anton Gorelkin, namestnik vodje odbora državne Dume za informacijsko politiko, opisal odločitev izvršnega direktorja Twitterja Elona Muska o tej zadevi kot »čudež.«

Opozoril je, da lahko uporabniki zdaj znova prosto berejo objave, ki jih objavljajo Kremelj, rusko zunanje ministrstvo, moskovska veleposlaništva v tujini in druge državne institucije.

V zvezi z novimi politikami platforme je nadalje predlagal, da je »skrajni čas«, da se ponovno razmisli o prepovedi Twitterja v Rusiji, kjer je stran blokirana od lanske pomladi.

»Če družbeno omrežje išče nevtralnost, bi morali obnoviti dialog z njim in nadaljevati delo v okviru ruske zakonodaje,« je zapisal na Telegramu.

Po mnenju ruskega poslanca lahko Twitter ponovno postane priročna platforma za ruske uradnike, da zahodnemu občinstvu pojasnijo pogled Moskve na globalne zadeve.

Izrazil je upanje, da si Musk ne bo premislil zaradi pritiska zahodnih medijev, »ki so se že začeli zgražati in trditi, da od oblasti prejemajo premalo denarja, da bi jih imeli za provladne.«

Twittler
Tako so nekateri uporabniki videli Twitter pred Muskovim nakupom. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ekaterina Mizulina, vodja lige za varen internet in članica ruske državljanske zbornice, je prav tako izrazila podporo Muskovi potezi.

Paradoksalno je tudi, da v trenutku, ko Twitter postaja svobodnejši, največja slovenska vladna stranka, Svoboda, na tej platformi nima več svojega računa.

Povedala je, da je Twitter spremenil svojo politiko »glede razširjanja prepovedanih vsebin« in odpravil cenzuro za račune, povezane z rusko državo – kar je poteza, ki je po njenih besedah vlado ZDA razburila.

»Platforma izkazuje nov pristop k delu po nakupu Elona Muska. Verjamem, da lahko Rusija začne delati na reviziji odločitve o omejitvi delovanja platforme,« je ocenila.

Politika Twitterja se je začela spreminjati šele potem, ko je Musk lansko jesen sklenil pogodbo za nakup družbenega medija v vrednosti 44 milijard dolarjev.

Paradoksalno je tudi, da v trenutku, ko Twitter postaja svobodnejši, največja slovenska vladna stranka, Svoboda, na tej platformi nima več svojega računa.

Da je bila to napaka, smo ocenili že takrat, ko so ga zaprli, sedanje dogajanje pa zgolj potrjuje, da je šlo res za še eno slabo oceno situacije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek