Uspešna vez z Malto

Fakulteta za pomorstvo in promet se je v dobrih 60 letih obstoja razvila v eno najbolj prepoznavnih članic Univerze v Ljubljani, katera ji kot najstarejša in najuglednejša slovenska univerza prispeva dodaten prestiž. Portoroška fakulteta je vodilna na področju pomorstva, navtike, pomorskega strojništva, transportne logistike in prometne tehnologije. Odlikujeta jo interdisciplinarnost in internacionalnost, njen odličen glas pa seže daleč onkraj naših meja zlasti po zaslugi učiteljev, strokovnega osebja in bivših študentov, ki opravljajo pomembne naloge na ladjah, v gospodarstvu, državni upravi in drugod.

Ekipa IMLI v družbi generalnega sekretarja IMO Arsenia Domingueza in guvernerja prof. dr. dr. h.c. Marka Pavlihe.
Ekipa IMLI v družbi generalnega sekretarja IMO Arsenia Domingueza in guvernerja prof. dr. dr. h.c. Marka Pavlihe.  

Mednarodno sodelovanje na fakulteti radi primerjajo z znanjem tujih jezikov: več jih obvladajo, bolje jim gre materinščina. Zato se mora vsak profesor celostno kaliti tudi v mednarodnem prostoru, kajti dandanes s(m)o vsi povezani z vsemi in vsem, k čemur v ogromni meri prispevata ravno pomorstvo in nasploh promet.

Častni doktorat prof. dr. Marku Pavlihi

V lanskem letu je fakulteta dosegla še enega odmevnih uspehov, saj je svetovno priznani Inštitut za mednarodno pomorsko pravo na Malti (IMO IMLI) podelil častni doktorat profesorju dr. Marku Pavlihi za njegov dolgoletni prispevek k vsestranskemu razvoju in unifikaciji mednarodnega pomorskega prava in h krepitvi ugleda inštituta v vlogi gostujočega predavatelja, zunanjega ocenjevalca, mentorja, člana Akademskega odbora, člana Sveta guvernerjev in priznanega avtorja odmevnih knjig in drugih publikacij. Prof. dr. dr. h.c. Pavliha z inštitutom sodeluje pro bono že 25 let in vsako leto predava pomorsko zavarovalno pravo, s čimer uteleša povezavo med matično fakulteto in malteškim inštitutom.

V tem duhu je organiziral tudi dve strokovni ekskurziji slovenskih drugostopenjskih študentov na Malto pod vodstvom tedanje dekanje prof. dr. Elen Twrdy. Obiskali so IMLI, malteško ministrstvo za transport in znamenito pristanišče Malta Freeport Terminals v bližini slikovite ribiške vasice Marsaxlokk, kar nameravajo ponoviti.

IMLI je ena najboljših podiplomskih akademskih institucij na področju pomorskega prava. Ime morda na prvi pogled zavaja, da gre zgolj za raziskovalno organizacijo, dejansko pa je podiplomska fakulteta ali univerza po vzoru MIT (Massachusetts Institute of Technology), inštituta Max Planck in podobnih izobraževalnih ustanov. IMLI je bil ustanovljen leta 1988 na podlagi sporazuma med Mednarodno pomorsko organizacijo (IMO) kot specializirano agencijo OZN in Vlado Republike Malte, kjer ima tudi sedež, z namenom, da usposablja vrhunske strokovnjake na področju prava morja, pomorskega prava, varstva morskega okolja in celostnega upravljanja z oceani. Inštitut se še dodatno povezuje z najuglednejšimi univerzami in drugimi organizacijami pri izvajanju skupnih projektov in posebnih študijskih programov.

Blesteli tudi Slovenci

Prva generacija je pričela s študijem leta 1989, zato letos inštitut obeležuje 35-letnico delovanja. Študentje se lahko vpišejo na enega od magistrskih programov (mednarodno pomorsko pravo, humanistika in filozofija), na raziskovalni in doktorski študij ali na enega od nadaljevalnih ali specializiranih tečajev. Letos je vpisanih 72 študentov iz 40 držav, doslej pa je študij dokončalo 1101 študentk in študentov iz 152 držav in teritorijev, med katerimi je blestelo tudi nekaj Slovenk in Slovencev. To so mag. Alenka Andrijašič, dr. Mitja Grbec (ki je po zaključenem študiju nekaj let delal na inštitutu, tam doktoriral in postal gostujoči predavatelj), mag. Jana Rodica, mag. Katja Peček in mag. Sabina Dolić. Večina je prav tako že aktivno sodelovala ali še sodeluje s pravno katedro fakultete za pomorstvo in promet in Društvom za pomorsko pravo Slovenije.

Pretežna večina študentov prejme štipendije bodisi doma ali od različnih mednarodnih pomorskih institucij in podjetij, nekateri pa si študij financirajo sami. Magisterije in doktorate z IMLI-ja brez zadržkov nostrificirajo najuglednejše univerze, kot so recimo Oxford, Harvard in številne druge po svetu. Ena od pohvalnih posebnosti inštituta je, da je polovica vpisnih mest rezerviranih za študentke, kar poleg mednarodne razpršenosti prispeva k še bolj uravnoteženem študiju.

IMLI vodi direktor prof. dr. Norman Martinez iz Hondurasa, pri pedagoškem delu pa mu pomaga odlična ekipa polno zaposlenih predavateljic in predavateljev, ki prihajajo iz Albanije, Sierre Leone, Poljske, Turčije, Indije, Brazilije in z Malte. Z inštitutom tesno sodelujejo številni gostujoči profesorji, ki so vrhunski poznavalci svojih področij in študente bogatijo s teoretičnim znanjem in praktičnimi izkušnjami. Za nemoteno delo inštituta skrbijo tudi strokovni sodelavci, ki so prišli iz Estonije, Šri Lanke, Srbije, Slovaške in z Malte.

Delo inštituta upravlja in nadzira Svet guvernerjev, ki mu predseduje vsakokratni generalni sekretar IMO. V začetku januarja je to izjemno pomembno funkcijo prevzel Arsenio Dominguez iz Paname, s katerim se je med nedavnim februarskim gostovanjem na Malti srečal tudi profesor Pavliha in ga povabil, da obišče Slovenijo in Fakulteto za pomorstvo in promet. Takšen obisk je kajpak treba izvesti na visoki državni ravni, toda pogosto je neformalna diplomacija bolj učinkovita od uradne.


Najbolj brano