REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putinov paradoks: Zahod v paniki, Rusija dosegla šokantno zmago, ki bo lahko »uničila svoboden svet«

Putinov paradoks: Zahod v paniki, Rusija dosegla šokantno zmago, ki bo lahko »uničila svoboden svet«Kaj je končni cilj Evropske komisije? Pahniti Evropo v revščino, razvrednotiti evro do te mere, da ga bodo spremenili v odpadni papir, torej spremeniti Evropo iz primera blaginje in razvoja v paradigmo zloma in propada celotnega sistema? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Energetska vojna Kremlja potiska Evropo in Veliko Britanijo ne le proti gospodarskemu zlomu, ampak tudi v naročje socializma, piše novinar in publicist Allister Heath za britanski Telegraph.

»Tvegamo, da bomo do naslednjega leta končali v katastrofalni revščini, z državljansko nepokorščino, razpadom Velike Britanije... Razmere v Evropski uniji so pa še slabše,« ob analizi klavrnega položaja, ki se obeta Otoku, tolaži Britance Heath.

Heath opozarja, da so tako Združeno kraljestvo kot države Evropske unije v veliki nevarnosti, da se ujamejo v past ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Putinova gospodarska vojna proti Zahodu začenja povzročati ogromno, trajno škodo zahodnemu načinu življenja, na veliko veselje moskovskih oblastnikov, navaja Heath v avtorskem članku z naslovom »Putin je dosegel šokantno zmago, ki bo lahko uničila svobodni svet«.

»Tvegamo katastrofalno revščino,« v isti sapi dodaja avtor.

Tudi kritiki na družbenih omrežjih opozarjajo, da si je EU sama prerezala vrat, ker sedaj Rusija prodaja plin Kitajski za zlato, Peking pa ga prodaja Evropski uniji z dobičkom: »EU se utaplja v revščini in kaosu, ki ga je sama povzročila, Kitajci in Rusi pa se režijo, ko kujejo dobičke.«

»Tvegamo, da bomo do naslednjega leta končali v katastrofalni revščini, z državljansko nepokorščino in novimi, socialističnimi vladami, razpadom Velike Britanije, nacionalizacijami, cenovno in dohodkovno politiko, kaznovalnimi davki za premožnejše in navsezadnje s popolnim gospodarskim in finančnim zlomom ob podpori IMF. Razmere v Evropski uniji so pa še slabše,« ob analizi klavrnega položaja, ki se obeta Otoku, tolaži Britance Heath.

Evropejci se bodo že zelo kmalu soočili s »šokom na ravni Velike depresije«, grozljivo gospodarsko krizo iz tridesetih let prejšnjega stoletja.

Poudarja, da tukaj ne gre »za pacifizem, ampak za klic h gospodarski protiofenzivi, ki ga naslavlja na Liz Truss, 'frišno' britansko premierko, da bi se neposredno lotila Putinove gospodarske in energetske vojne«.

Množična, takojšnja intervencija je neizogibna, vendar mora biti zasnovana tako, da se izogne ​​pospešenemu obračanju Velike Britanije k demagogiji in socialističnemu centralnemu načrtovanju, to so priporočila Heatha Trussovi ob svarilu, da bi lahko »napačen odziv le pospešil Putinov glavni načrt za pohabljanje in nadaljnje hromljenje Zahoda«.

Prepričan je, da se bodo Evropejci že zelo kmalu soočili s »šokom na ravni Velike depresije«, grozljivo gospodarsko krizo iz tridesetih let prejšnjega stoletja.

Pri tem ne smemo pozabiti, da je še pred samo nekaj meseci predsednica Evropske komisije trdila, da bo EU zimo preživela čisto v redu tudi brez ruskega plina!

Sedaj pa Ursula von der Leyen stoka in obsoja Rusijo, ker po neskončnih krogih evropskih sankcij plin menda uporablja kot orožje.

Velika gospodarska kriza oz. velika depresija je bilo sicer obdobje vsesvetovne gospodarske recesije, ki se je pričelo 24. oktobra 1929 in končalo v poznih 1930-letih. Sprožil jo je nenaden zlom Newyorške borze 29. oktobra 1929, ki ga je povzročil splet gospodarskih dejavnikov v zgodnjem 20. stoletju.

Ob spominjanju na pasti prihajajoče gospodarske krize, Heath poudarja, da je »poceni in obilna energija nujna za naše potrošniške družbe« in da si »ne moremo, ne smemo delati iluzij o obsegu razvijajoče se katastrofe«.

Tukaj Heath opozarja predvsem na naraščajoče življenjske stroške.

Energija v gospodinjstvih in gorivo za vozila bosta poskočili s 4,5 odstotka na gospodinjstvo z začetka leta 2021 na 13,4 odstotka do naslednjega aprila, kar je občutno več kot kadar koli v zadnjem pol stoletja, vključno s sedemdesetimi leti, navaja Carbon Brief.

RIP EUROPE - ZeroHedge je objavil nekrolog Evropi ob poudarku, da si je EU prerezala vrat, da bi 'sankcionirala' Rusijo. Medtem Rusija prodaja plin Kitajski za zlato, saj Kitajska prodaja plin EU za dobiček. EU tone v revščino in kaos, ki so ga evropske politične elite same ustvarile.

Poleg tega bi se lahko gospodinjstva soočila s povečanjem stroškov energije za 167 milijard funtov ali sedem odstotkov britanskega BDP-ja, s čimer bi se skupni izdatki povzpeli na 231 milijard funtov, kar je več kot državna poraba za zdravstvo in vse to brez upoštevanja škode, ki bo doletela podjetja, izpostavlja Heath, ki je naravnost zgrožen nad dejstvom, da je »že samo povečanje stroškov za potrošnike večje od skupnih proračunov za obrambo in izobraževanje«.

In to je točka preloma, meni Heath, ker je takšen skok cen življenjskih potrebščin ​​enakovreden šoku v času Velike depresije v tridesetih letih prejšnjega stoletja.

Heath sicer upošteva, da bi se lahko britanska vlada dodatno zadolžila (tako kot vlade članic EU, tudi slovenska, kar je v ponedeljek že napovedal finančni minister Klemen Boštjančič), da ublaži udarec, ob radikalnem zmanjšanju prihodnje porabe v cilju ohranjanja trenutnega življenjskega standarda, a navkljub vsem tem potezam »naše obubožanje in prihajajočo revščino ni mogoče čudežno odstraniti«.

Vse to izvajanje je pripeljalo analitika britanskega Telegrapha do sklepa, da je »Putin zadel ob pravem času«.

»Putin je zadel ob pravem času: zombirano zahodno gospodarstvo je že stagniralo« zahvaljujoč katastrofi, ki jo je prinesla pandemija z naraščanjem dolgov in inflacije.

»Poceni in obilna energija je nujna za naše potrošniške družbe,« zato si »ne moremo delati iluzij o obsegu razvijajoče se katastrofe«.

»Najbolj zvita poteza ruskega tirana je bilo spoznanje, kako samomorilna je postala naša energetska politika,« sklepa Telegraphov avtor.

Kot rešilno bilko vidi štiri možnosti za izredne primere. Prva je ciljna pomoč - vsak z določenim dohodkom prejme denar od države, plačan s posojili. Druga je zamrznitev cen energentov za vse, pri čemer država subvencionira nakup plina, kar se, poudarja, sleherniku »zdi 'zastonj', v resnici pa močno poveča državni dolg, kot se je zgodilo na primer v Franciji«.

Tretja možnost je dramatično znižanje davkov - kar je levica vedno zavračala kot »regresivno«, četrta pa je pomoč le nekaterim ali vsem podjetjem.

»Kjer je le mogoče, mora Trussova znižati davke in usmeriti pomoč družinam in podjetjem v stiski,« je prepričan Heath ob predpogoju, da britanska vlada hkrati zažene »največji, najnujnejši energetski infrastrukturni program v zgodovini, pri čemer mora opustiti čim več zelenih pravil

Vendar se zaveda, da vse omenjene možnosti poleg dodatnega zadolževanja prinašajo še druge, nič kaj dobre posledice.

»Levica vse štiri možnosti začenja uporabljati kot orožje, da trajno premakne politiko v svojo smer. Za mnoge aktiviste je to koristna kriza,« trdi Heath in v obrambo svojega prepričanja pojasnjuje, da oni (levica) že pozivajo k davkom na premoženje in dodatnemu na dohodek ter zahtevajo »socialne tarife«, kjer bogati plačujejo ogromne pribitke.

»Kaj se je zgodilo številnim politikom po vsej EU - od Litve, prek Nemčije do Irske - kjer so pripravljeni podpreti agendo ZDA in NATO vojne na račun lastnih državljanov, ki trpijo za grozljivimi rastom življenjskih stroškov, povezanih z nesmiselnimi sankcijami Evropske unije,« sprašuje Mick Wallace, irski evroposlanec.

»So supermarketi naslednji?« nadaljuje v dramatičnem slogu in navaja, da se v Franciji že slišijo pozivi k prepovedi zasebnih bazenov, letal in celo samostojnih hiš, tudi Nemci znižujejo stroške javnega prevoza pod pretvezo varčevanja z energijo, v resnici pa zato, da bi spodkopali uporabo osebnih avtomobilov, ter da je v Britaniji prisotna velika podpora nacionalizacijam, čeprav ne bi povečale dobave energije ali znižale njene cene.

»Omejitve cen, ki so postale osrednje vodilo vsake vlade po zaslugi (nekdanje britanske premierke) Therese May, so zdaj norma - vse več plač in cen določajo javni uslužbenci. Bodo supermarketi naslednji na vrsti?« se sprašuje Heath.

In na tem mestu pride do t. i. »Putinovega paradoksa«.

Prepričan je, da je »eden od paradoksov Putinovega neosovjetskega revanšizma ta, da krepi položaj Združenih držav kot voditelja Zahoda«.

»ZDA so se bolje izmazale iz (pandemije) covida-19. Ameriške obrestne mere so rasle hitreje, kar je okrepilo dolar. Njihov zdravstveni sistem ni klecnil kot NHS (britanski Nacionalni zdravstveni sistem - op.avt.). A ameriška energetska politika je bila pravo zmagoslavje,« navaja Heath.

Medtem se mnogi sprešujejo, ali je pravi cilj Evropske komisije, da EU spravi v revščino, kot kažejo gospodarski podatki spodaj...

Heath se je naposled spomnil tudi Tylerja Cowena, ekonomista z Univerze Georgea Masona, ki je v članku za Bloomberg ocenil, da bi si »leto 2022 lahko zapomnili kot leto, ko se je življenjski standard v ZDA resnično ločil od zahodnoevropskega.«

»Zakaj, o zakaj sta Britanija in Evropa sebi dovolili postati Putinovi talki?« sklene Heath nekoliko patetično svoje kratkovidno razlogovanje vzrokov krize, ki je doletela Veliko Britanijo in Evropsko unijo.

Dokument, ki je pricurljal iz britanske vojske, navaja, da so ukrajinski vojaki, izurjeni v Veliki Britaniji, dosegli najnižje Natove standarde, in napoveduje velike izgube v aktivnih bojih, na ukrajinskih bojiščih. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Toda - tako kot njegovi številni novinarski kolegi na Zahodu in vodilni politiki Evropske unije - je Heath zgrešil bistvo.

Bruselj in nikoli na volitvah izbrana politična elita Evropske unije, ter voditelji držav članic so dovolili, da Evropa postane talec ZDA, natančneje ameriške sle po posredniški vojni z Rusijo, ki jo bo Washington narekoval iz varnega zavetja do zadnjega Ukrajinca in v revščino pahnjenega prebivalca Stare celine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek