Znameniti Ameriški naravoslovni muzej v New Yorku je bil ustanovljen leta 1869. Foto: AP
Znameniti Ameriški naravoslovni muzej v New Yorku je bil ustanovljen leta 1869. Foto: AP

Muzej se je s to potezo pridružil več drugim ameriškim ustanovam, ki so umaknili z ogleda ali pa odstranile staroselske eksponate, kar je v skladu s pred kratkim prenovljenimi zveznimi predpisi o razstavljanju ostankov staroselskih prebivalcev in njihovih kulturnih predmetov. Iz muzeja so že oktobra sporočili, da bodo vse človeške posmrtne ostanke umaknili z ogleda javnosti, da bi jih sčasoma čim več vrnili staroselskim plemenom in drugim zakonitim lastnikom.

Nuja po spremembi odnosa do staroselcev in njihovih predmetov
Vodja muzeja Sean Decatur je v pismu osebju sporočil, da ta zadnja poteza odraža "naraščajočo nujnost" med muzeji, da spremenijo svoje odnose s staroselci in način, kako razstavljajo predmete njihove kulture. "Dvorane, ki jih zapiramo, so ostanki obdobja, ko muzeji, kot je naš, niso spoštovali vrednot, perspektiv in pravzaprav skupne človečnosti staroselskih ljudstev. Dejanja, ki se nekaterim zdijo nenadna, se drugim morda zdijo že zdavnaj potrebna," je še dodal po pisanju Associated Pressa (AP).

Na začetku tega meseca je muzej Field v Chicagu z ogleda javnosti umaknil več postavitev s staroselskimi predmeti. Muzej za arheologijo in etnologijo Peabody univerze Harvard je prav tako sporočil, da bo iz nabora svojih eksponatov odstranil vse pogrebne predmete ameriških staroselcev. Clevelandski muzej umetnosti je še ena v vrsti ustanov, ki so ubrale podobne korake.

Sorodna novica Harvard hrani posmrtne ostanke skoraj 7000 staroselcev in 20 zasužnjenih posameznikov

Bistvena repatriacija predmetov, ne njihovo odstranjevanje
Shannon O'Loughlin
, vodja Združenja za ameriške staroselske zadeve, nacionalne skupine, ki že dolgo poziva muzeje, naj upoštevajo zvezne zahteve, je pozdravila takšen razvoj dogodkov. A je dodala, da je pravi preizkus tisto, kar se na koncu zgodi z odstranjenimi predmeti. "Prekrivanje razstavljenih predmetov ali odstranjevanje stvari ni cilj. Gre za repatriacijo – vračanje predmetov plemenom. To je torej le del veliko večjega procesa," je še dejala po pisanju AP-ja.

Predstavnik Muzeja umetnosti v Clevelandu Todd Mesek je sporočil, da se ustanova posvetuje s staroselskimi skupinami, da bi pridobila njihovo soglasje za razstavljanje določenih predmetov, in pregleduje arhivske zapise, da bi ugotovila, ali že obstaja kak uraden dogovor. Predstavnik Harvarda Jason Newton je dejal, da je muzej Peabody zavezan vrnitvi vseh ostankov prednikov in pogrebnih predmetov in da je v zadnjih mesecih več kot podvojil število zaposlenih, ki si prizadevajo za to. Muzej je v tem mesecu napovedal še, da bo kril stroške članov staroselskega plemena, ki pripotujejo na kampus kot del procesa repatriacije.

Konec preteklega leta objavljeni revidirani predpisi
Revidirani predpisi, ki jih je decembra lani objavilo ministrstvo za notranje zadeve, so povezani z zakonom o zaščiti in repatriaciji grobov indijanskih staroselcev iz leta 1990. Spremembe vključujejo razširjene zahteve za posvetovanje s plemeni in njihovo soglasje za razstavljanje in izvajanje raziskav avtohtonih artefaktov, vključno s človeškimi posmrtni ostanki ter pogrebnimi, sakralnimi in kulturnimi predmeti.

Arheološki in etnološki muzej Peabody, ki je povezan z univerzo Harvard, je bil ustanovljen leta 1866 ter je eden najstarejših in največjih muzejev v ZDA, ki se osredotočajo na antropološko gradivo. Foto: Wikipedia
Arheološki in etnološki muzej Peabody, ki je povezan z univerzo Harvard, je bil ustanovljen leta 1866 ter je eden najstarejših in največjih muzejev v ZDA, ki se osredotočajo na antropološko gradivo. Foto: Wikipedia

Očitki zavlačevanja postopkov vračanja predmetov
Skupine ameriških staroselcev se že dolgo pritožujejo, da so muzeji, fakultete in druge ustanove zavlekli postopek vračanja sto tisočev kulturno pomembnih predmetov. "Edina izjema pri repatriaciji je, če lahko muzej ali ustanova dokaže, da sta prejela soglasje v času, ko je bil predmet odvzet. Vendar večina ustanov tega seveda ne more storiti, saj so bili ti predmeti in trupla praviloma pridobljeni z uporabo nasilja, s krajo in ropanjem," je pojasnila Shannon O'Loughlin.

Vodja newyorškega naravoslovnega muzeja Decatur je v pismu zapisal še, da je bila, namesto da bi preprosto prekrili ali odstranili predmete v dvoranah, imenovanih East Woodlands in Great Plains, ki so ju zaprli ob koncu tedna, sprejeta odločitev, da ju v celoti zaprejo, ker sta "močno zastareli". V nekaterih razstavnih prostorih v muzeju, vključno s tistimi, kjer so na ogled predmeti havajskih staroselcev, bodo te za zdaj pokrili.

"Novi predpisi so kristalno jasni"
Decatur je priznal, da bo ena od posledic zaprtja prekinitev obiskov šolskih ekskurzij. Še zlasti dvorana Eastern Woodlands je bila priročna za newyorške študente, ki so se učili o življenju staroselcev na severovzhodu. Muzej sicer ostaja zavezan podpori poučevanja o staroselskih kulturah, je dejal Decatur, uradniki pa pregledujejo nove zvezne predpise, da bi razumeli njihove posledice. Shannon O'Loughlin pa je dejala, da ne obstaja toliko sivih con, kot morda domnevajo muzejski uradniki. "Novi predpisi so kristalno jasni. Ne prepovedujejo raziskovanja. Ne prepovedujejo razstavljanja domače kulturne dediščine. Pred tem je potrebno le predhodno in informirano soglasje," je še dodala.