S temi rastlinami ustvarite pomladno vzdušje

16. 3. 2022 | Besedilo: A. B.

pomladne cvetlice, petunije, narcise, trobentice

Vsako leto nestrpno pričakujemo konec zime in prihod pomladi. Dnevi se daljšajo, sončnih, toplejših dni je čedalje več, zato z veseljem urejamo terase, balkone in vrtove, na katerih bomo preživljali pomladne dni.

Prve znanilke pomladi

Sonce je čedalje močnejše in topli žarki prebujajo naravo, ki začne spomladi zeleneti, brsteti in cveteti. »Velikokrat govorimo o znanilkah pomladi, pozabimo pa na to, da so to še povsem zimske rastline, ki imajo dobre lastnosti, da se pustijo tudi zmrzniti, in ko posije sonce iz navideznega ovenelega stanja, ponovno oživijo. Te prve znanilke so jarice ali ozimki. Sledijo jim navadni mali zvončki, nato kronice, katerim se običajno pridružijo tudi žafrani,« opisuje znanilke pomladi dr. Jože Bavcon, vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

Trobentice, narcise in petunije

»Trobentice in narcise, tulipani so znanilke pomladi ter toplejšega vremena. S tem spomladanskim cvetjem lahko vdihnemo novo življenje tudi balkonu ali terasi,« pojasnjujeta Tjaša Jarc in Tilyen Mucik iz Džungla Plants.

Od naštetih zunanjih rož so trobentice ene prvih, ki zacvetijo. Narcise zacvetijo konec marca ali v začetku aprila. Tako trobentice kot narcise imajo rade polsenčno lego, prenašajo pa tudi direktno sonce.

Čudovita Acacia dealbata ‘Mimosa’, ki jo lahko kupimo kot lončnico, zacveti na primer zgodaj spomladi ter ima rada močno, direktno svetlobo, zato jo postavimo na kar se da sončno mesto. Vse naštete rastline so prilagojene na naše podnebje, zato jim  ustreza običajna zračna vlažnost.

Ideje za majhen balkon

»Če imamo na balkonu malo prostora, je rešitev, da rastline obesimo na ograjo ali uporabimo stene in druge vertikalne površine. Pri tem moramo biti pazljivi, da so korita čvrsto pritrjena na balkonsko ograjo, saj lahko močni vetrovi ob poletnih nevihtah povzročijo nemalo škode našim rastlinam,« pojasnjujeta Tjaša Jarc in Tilyen Mucik. Poleg klasični balkonskih rastlin so za osvežitev balkona primerni tudi manjši kaktusi ali sukulente, ki jih posadimo v glinene lončke ter s tem ustvarimo bolj puščavsko vzdušje.

S sukulentami ustvarimo puščavsko vzdušje. FOTO: nadtochiy/Shutterstock

»Za balkon pa nista primerni recimo kitajska primula ali amarilis, ker ne preneseta hlada. Res je, da tudi mnogi križanci jegličev, ki so sedaj v prodaji, zelo nizkih temperatur ne prenesejo, zato jih je treba vsaj ob nizkih nočnih temperaturah malo zaščititi,« opozarja dr. Jože Bavcon.


Sobne cvetlice: hijacinte, klivije ali afriške vijolice

Če bi želeli pričarati pomladno cvetoče vzdušje tudi v notranjih prostorih, se lahko odločimo za izjemno priljubljene hijacinte, na prostem cvetijo spomladi. Posadimo jih v prst, ki je mešanica humusa in mivke ter je dobro odcedna.

Še ena lepa okrasna rastlina je klivija, ki cveti relativno zgodaj, od marca naprej. Da bi cvetela, je bistven zimski počitek: od novembra do februarja je skoraj ne zalivamo, ustreza pa ji svetel prostor s temperaturo okrog 12˚C. Ko želimo, da bi zacvetela, jo prenesemo v prostor s temperaturo okoli 20˚C – v treh do štirih tednih bo naredila cvetno steblo s številnimi cvetovi.

Ena najbolj pogostih cvetočih sobnih cvetlic, afriška vijolica, lahko cveti kadarkoli v letu, zato je idealna sobna rastlina za topla in vlažna mesta, umaknjena od neposredne sončne svetlobe.

Za začetnike

Če še nimate izkušenj z rastlinami, a bi si želeli urediti cvetoč kotiček, izberite nezahtevne rastline, kot so kumkvat (Citrus japonico) ali  sofora (Sophoro prostrato ‘Little baby’), sukulente ali kaktuse, ki bodo čez poletje lepo rasli na balkonu ali v notranjih prostorih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE