Tallon Griekspoor Kaja Juvan Tamara Zidanšek Sebastian Korda Novak Đoković WTA ATP teniški globus

Kako hudo je z Novakom Đokovićem? Srb vseeno v finale. #video

2

Novak Đoković | Novak Đoković je v dveh nizih premagal Daniila Medvedjeva. | Foto Guliverimage

Novak Đoković je v dveh nizih premagal Daniila Medvedjeva.

Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković in Američan Sebastian Korda sta finalista turnirja serije ATP z nagradnim skladom 602.725 evrov v avstralskem mestu Adelajda. Beograjčan bo po zmagi v polfinalu nad Rusom Danilom Medvedjevom igral za svojo že 92. lovoriko, Korda pa za drugo. Medtem sta v Hobartu v kvalifikacijah prvo nalogo uspešno opravili Slovenki Tamara Zidanšek in Kaja Juvan, Nizozemec Tallon Griekspoor pa je osvojil svoj prvi teniški turnir ATP v karieri.

Sebastian Korda je napredoval po predaji Japonca Jošihita Nišioke. Ta je po zaostanku s 6:7 (5), 0:1 dvoboj predčasno sklenil zaradi poškodbe kolka. Sin nekdanjega češkega asa Petra Korde bo v finalu turnirjev najvišje ravni igral petič, slavil je le v Parmi maja 2021. Nazadnje je na zadnji stopnički igral v Antwerpnu v Belgiji lani oktobra in izgubil proti Kanadčanu Felixu Augerju-Aliassimu.

Novak Đoković ima na drugi strani neprimerno več izkušenj. Enaindvajsetkratni zmagovalec turnirjev za grand slam bo še 131. igral v finalih. Do zdaj jih je dobil 91. V okrnjeni pretekli sezoni je prvi nosilec turnirja v Adelajdi vknjižil pet turnirskih zmag. Je pa Đoković med polfinalnim dvobojem prosil za pomoč zdravnika.

Pravi, da ni nič resnega

"K sreči ni nič resnega. Če bi bilo, ne bi nadaljeval. Poskušal sem vzeti medicinski odmor, da bi vzel zdravila in zmanjšal vnetje mišic. Upam, da bo jutri v redu," je po dvoboju povedal 35-letni Beograjčan.

Verjetno pa tem besedam ne verjame Daniil Medvedjev, ki je med dvobojem pokazal, kaj si mislil o poškodbi Đokovića.

Novak Đoković je imel nekaj težav z nogo. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Novak Đoković je imel nekaj težav z nogo. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Med njimi je osvojil tudi zaključni turnir najboljše osmerice v Torinu. Odlično formo je očitno prenesel tudi v pripravljalno obdobje na novo sezono in že na prvem turnirju pred OP Avstralije, začelo se bo 16. januarja, zaigral odlično.

V polfinalu je z odvzemom servisa v obeh nizih ustavil tretjega nosilca Medvedjeva s 6:3, 6:4, dvoboj pa je trajal uro in 24 minut. Srb in Rus sta se pomerila 13., devetič pa je zmagal Đoković.

Coco Gauff | Foto: Reuters Coco Gauff Foto: Reuters Američanka in Španka finalistki v novozelandskem Aucklandu

Američanka Coco Gauff in Španka Rebeka Masarova sta finalistki teniškega turnirja v novozelandskem Aucklandu z nagradnim skladom 243 tisoč evrov. Gauffova bo četrtič igrala v finalih turnirjev serije WTA, Masarova pa sploh prvič.

Triindvajsetletna Masarova je v drugem polfinalu v Aucklandu premagala Belgijko Ysaline Bonaventure s 6:3, 6:3. Do zdaj je v karieri igrala le v enem finalu turnirja serije WTA 125, ki spada v nižji rang turnirjev. Je pa zmagovalka mladinskega OP Francije leta 2016.

Za prvo nosilko Coco Gauff bo finale v Aucklandu četrti v karieri. Finalistka lanskega OP Francije je do zdaj osvojila dva turnirja, v Aucklandu pa je v polfinalu zanesljivo ugnala Črnogorko Danko Kovinić s 6:0, 6:2.

Kaja Juvan je bila uspešna v kvalifikacijah. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Kaja Juvan je bila uspešna v kvalifikacijah. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Naši uspešni v avstralskem Hobartu

Na Novi Zelandiji je ta teden nastopila tudi Tamara Zidanšek, tako posamično kot v konkurenci dvojic je izpadla v prvem krogu. Je pa Konjičanka zato uspešno začela kvalifikacije v avstralskem Hobartu, kjer je v prvem krogu pričakovano ugnala povabljeno domačinko Zaro Larke s 6:0, 6:1. Tudi Kaja Juvan je na Tasmaniji uspešno prestala prvo nalogo, Avstrijko Julio Grabher je premagala s 6:2, 6:1.

Za nastop v glavnem delu turnirja se bo Zidanškova pomerila s Francozinjo Diane Parry, Juvanova pa s Čehinjo Terezo Martincovo.

Arina Sabalenka | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Arina Sabalenka Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V finalu Adelajde Sabalenka in Noskova

Belorusinja Arina Sabalenka in Čehinja Linda Noskova sta finalistki prvega od dveh teniških turnirjev v avstralskem mestu Adelajda z nagradnim skladom 775.400 evrov. Štiriindvajsetletna Sabalenka bo v finalu lovila enajsto lovoriko, osemnajstletna Noskova pa bo prvič igrala za zmago na turnirjih najvišje ravni.

Noskova je pripravila veliko presenečenje, potem ko je v polfinalu s 6:3, 1:6, 6:3 premagala drugo igralko lestvice WTA in prvo nosilko iz Tunizije Ons Jabeur. Mlada Čehinja je leta 2021 dobila mladinsko Odprto prvenstvo Francije, na lestvici WTA pa trenutno zaseda 102. mesto. V svojem prvem finalu se bo pomerila s precej izkušenejšo Arino Sabalenko, ki bo devetnajstič igrala v finalih turnirjev najvišje ravni.

Do zdaj je peta igralka svetovne lestvice slavila desetkrat, nazadnje pa je izgubila v finalu zaključnega turnirja najboljše osmerice novembra lani v Fort Worthu v ZDA. V polfinalu je Belorusinja ugnala Romunko Irino-Camelio Begu s 6:3, 6:2.

Prvenec Nizozemca

Nizozemec Tallon Griekspoor je osvojil svoj prvi teniški turnir ATP v karieri. Šestindvajsetletnik je v finalu turnirja v indijskem Puneju z nagradnim skladom 642.735 dolarjev premagal Francoza Benjamina Bonzija s 4:6, 7:5 in 6:3.

Griekspoor, ki je bil pred tem uspehom 95. na lestvici ATP, je za zmago prejel 250 točk in skoraj 100.000 dolarjev oziroma približno 95.000 evrov nagrade. Francoz, ki prav tako šteje 26 let, je tudi igral svoj prvi finale, na lestvici ATP pa je bil pred tem na 60. mestu.