Dodatno težavo in skrb gasilcem na goriškem Krasu povzroča hujša okvara na vodovodnem omrežju Opatje Selo-Sela na Krasu. Kot so zapisali v regijskem štabu CZ to pomeni, da so vsi hidranti na tem območju, kjer so se gasilske enote doslej oskrbovale, ostali brez vode.

Vodo za gašenje bodo zdaj gasilci vozili s cisternami predvsem iz Mirna, prav tako bodo morali s cisternami dovažati vodo na heliport za polnjenje odvzemnih mest - bazenov za helikopterje.

Razglašena zelo velika požarna ogroženost

Uprava RS za zaščito in reševanje je z 20. julijem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina, Vipava.

Drugod po državi je z 20. julijem razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja.

Povsod po državi je v naravnem okolju prepovedano požiganje in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov in snovi, ki lahko povzročijo požar. Prepovedano je kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove ter izven pozidanih površin izvajati aktivnosti ter uporabljati predmete in naprave, ki lahko povzročijo požar. Prepovedani so tudi ognjemeti.

Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija bosta nad spoštovanjem razglasa oziroma upoštevanjem prepovedi izvajala poostren nadzor.

Za gasilci na Krasu mirnejša noč

Z goriškega dela Krasa prihajajo spodbudne novice. Po besedah nočnega vodje intervencije Stanka Močnika je situacija na obsežnem požarišču sedaj povsem pod nadzorom.

Noč je bila za številne gasilce bistveno manj stresna kot prejšnja, so zjutraj sporočili z regijskega štaba Civilne zaščite za severno Primorsko. Nekaj manjših posameznih žarišč je sicer še bilo, a so gasilci s takojšnjimi akcijami uspeli preprečiti morebitne nove izbruhe ognja. Ob tem jim je bila v veliko pomoč tudi narava, saj se je veter naposled povsem umiril.

»Vsi lahko le upamo, da je najhujše mimo,« so še zapisali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Ob tem pa so opozorili, da je pred gasilci še veliko dela na terenu in seveda pozornega spremljanja stanja na skoraj 400 hektarih, ki jih je zajel požar.

Na ogled prišel Pahor

Požar, ki je v nedeljo dopoldne izbruhnil na območju med Renškim vrhom in naseljem Temnica, se je v noči na ponedeljek zaradi močne burje širil proti vasi Lokvica, a ga je gasilcem le uspelo zaustaviti dobre pol kilometra pred prvimi hišami.

Požar je v ponedeljek gasilo več kot 400 gasilcev iz več slovenskih gasilskih regij, na pomoč jim je prišlo tudi pet helikopterjev, med njimi dva iz sosednje italijanske dežele Furlanije-Julijske krajine. Pomoč iz zraka je bila več kot dobrodošla, saj je na območju veliko neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne.

Danes sta poveljniško mesto akcije gašenja požara na Krasu obiskala tudi predsednik republike Borut Pahor in poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.

Požari na Krasu se širijo tudi na italijanski strani meje

Zaradi obsežnega gozdnega požara, ki je dopoldne na več lokacijah izbruhnil med Devinom in Sabliči, je prekinjen železniški promet, navaja Primorski Dnevnik. Gori na več lokacijah na goriškem in tržaškem Krasu.

Policija je na več odsekih zaprla nekatere lokalne in regionalne ceste, avtocestni odsek med Redipuljo in Moščenicami je zaprt v obe smeri, avtocesta pa je v smeri proti Benetkam zaprta že pri Sesljanu. Ogenj se namreč širi na obeh straneh avtoceste, s cestninske postaje pri Moščenicah so evakuirali osebje. Zaradi cestnih zapor v Tržiču nastajajo hudi prometni zastoji.

Na slovenski strani meje je zaradi požara popolnoma zaprta cesta Miren-Kostanjevica. Okoli 12. ure je zagorelo tudi pod daljnovodom Miren-Opatje selo, povsem blizu lokacije, kjer so se gasilci z ognjem borili v petek. Ogenj se širi proti Italiji.

Da se s požari spopadajo tudi na italijanskem Krasu, je za portal N1 potrdil vodja gasilske intervencije na slovenski strani Simon Vendramin: "Danes ne moremo računati na italijanske gasilce, ker se bodo verjetno ukvarjali s svojimi problemi."

Deželna agencija za okolje Arpa na Tržaškem v sodelovanju z gasilci in civilno zaščito izvaja monitoring zraka v okolici požarišča. Požar gasita tudi dva helikopterja in kanader, ki je priletel iz Rima, še poroča Primorski dnevnik.

Prebivalce Sabličev bodo medtem v kratkem evakuirali. Požari, ki so v zadnjih urah zajeli več točk na goriškem in tržaškem Krasu, trenutno ne ogrožajo hiš, veliko pa je dima. Svoje domove bo moralo začasno zapustiti med 15 in 20 ljudi.

»Če bo zvečer situacija boljša, se bodo lahko vrnili na svoje domove, «je za Primorski dnevnik povedal doberdobski župan Fabio Vizintin, ki je trenutno v Sabličih s predstavniki civilne zaščite, gasilci, karabinjerji, policijo in gozdnimi policisti.

Gasilci pred plameni kraškega požara branijo tudi več hiš v naselju Medeazza v bližini slovensko-italijanske meje. Po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa so postavili obrambno črto tik pred mestom, pri čemer jim pomagajo prostovoljci.

Pri obvladovanju plamenov sodelujejo ekipe gasilcev iz celotne dežele Furlanije-Julijske krajine.

Ponovno zagorelo na območju petkovega požara pri Lokvici

Opoldne je zagorelo pod daljnovodom Miren-Opatje selo, povsem blizu petkovega požara. Ogenj se je razširil na italijansko stran, kjer pa je dopoldne tudi zagorelo na več krajih ob železniški progi, poroča uprava za zaščito in reševanje. Požar na površini okoli 200 hektarov gasi 210 gasilcev iz 58 prostovoljnih in dveh poklicnih gasilskih društev.

Gasilci so na požarišču, saj ognjenih zubljev še niso povsem ukrotili. Ogenj zadržujejo nad cesto Lokvica-Devetaki na italijanski strani, ki je zaprta za promet. Prav tako je zaprta cesta Miren-Lokvica. Zaradi gašenja in varnosti je izključen iz omrežja tudi daljnovod, so sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za Severno Primorsko. Sodeluje pa tudi Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi.

Na pomoč so jim prišli trije slovenski helikopterji, dva vojaška in policijski, ter vojaško transportno letalo Pilatus PC 5. Kot je za Kanal A povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je požar že razširil na italijansko stran, kjer pa v bližini slovenske meje prav tako gori na več lokacijah. Slovenski gasilci tako pomagajo pri gašenju tudi na drugi strani meje.

Dodatno težavo in skrb gasilcem na goriškem Krasu povzroča hujša okvara na vodovodnem omrežju Opatje Selo-Sela na Krasu. Kot so zapisali v regijskem štabu CZ, to pomeni, da so vsi hidranti na tem območju, kjer so se doslej oskrbovale gasilske enote, ostali brez vode.

Delavcem Kraških vodovodov še vedno ni uspelo odpraviti težav na vodovodnem omrežju. Vodo za gašenje zdaj gasilci vozijo s cisternami predvsem iz Mirna, prav tako morajo s cisternami dovažati vodo na heliport za polnjenje odvzemnih mest - bazenov za helikopterje.

Območje požara, ki je vzplamtel v nedeljo na območju Renškega vrha, sta si danes ogledala predsednik republike Borut Pahor in poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan. Po navedbah Vendramina so tudi na tem požarišču zabeležili ponovne izbruhe ognja.