V Tivoliju je bil danes slovenski teniški dan. Na sosednjih igriščih so več ur igrali najboljši slovenski teniški igralci in igralke. Kaja Juvan in Tamara Zidanšek sta se merili na najmočnejšem domačem turnirju, Blaž Rola in Bor Artnak pa sta za Slovenijo igrala dvoboja Davisovega pokala proti Luksemburgu. Štiri ure so številni ljubitelji tenisa čakali na prvo slovensko zmago. Najprej se je od turnirja poslovila Kaja Juvan, v nadaljevanju je Bor Artnak izgubil izenačen dvoboj. Tudi Tamara Zidanšek je hodila po tankem ledu, ko ni izkoristila vodstva z 1:0 v nizih in s 5:3. Konjičanka se je v tretjem nizu vendarle zbrala in po dveh urah in 50 minutah strla odpor 19-letne Rusinje Erike Andrejeve ter se z osmo zaporedno zmago na turnirjih serije WTA uvrstila v polfinale. Zmagovito je dan zaključil Blaž Rola, ki je izenačil rezultat po prvem dnevu proti Luksemburgu na 1:1. Grenak priokus slovenskega teniškega dneva je bil zgolj zato, ker je igrišče na Trgu republike, kjer naj bi po načrtu igrale ženske, v središču mesta znova samevalo. Nanj se najboljše štiri igralke v tretjem poskusu z dvema polfinaloma spet vračajo jutri.

Turkinje ne pozna

»V prvem nizu je bilo do rezultata 3:3 zelo izenačeno. Čeprav sem prvi niz dobila, sem vedela, da ne bo lahko. V nadaljevanju me je tekmica presenetila z menjavo taktike. V tretjem nizu sem se zbrala, na tekmico še bolj pritiskala. Ko je to začutila, je začela delati napake,« je opisala pot do zmage Tamara Zidanšek, ki se bo v ponedeljek na novi svetovni lestvici spustila pod 80. mesto. Jutri se bo v polfinalu pomerila proti Turkinji Zeynep Sonmez, 177. igralki sveta. Zmagovalka Barija bo favoritinja, skušala pa bo podaljšati svoj niz neporaženosti v zadnjih dveh tednih. »Tekmice ne poznam. Vem, da je igrala tudi v Bariju, a je nisem videla igrati ne v Italiji ne v Ljubljani. Na dvoboj se bom pripravila kot na vsakega drugega ter skušala dati vse od sebe. Sem utrujena, upam, da bo telo zdržalo napore,« odgovarja najvišje uvrščena slovenska igralka, ki jo polfinale na Trgu republike čaka jutri ob 13. uri.

Kaja Juvan je prestavljeni dvoboj drugega kroga proti Romunki Bianci Bulgaru ekspresno izgubila. Ljubljančanka je slovela po tem, da vselej najbolje igra v Sloveniji ali v dresu slovenske reprezentance, praksa pa tokrat v njenem rodnem mestu ni obveljala. Poslovila se je že v drugem krogu, potem ko je v prvem odigrala le tri igre, ko ji je tekmica dvoboj predala. V Tivoliju je bila boljša 201. igralka s svetovne lestvice. »Razočarana sem, od poraza pa se moram kaj naučiti. Težko mi je bilo letos igrati v Ljubljani, bila sem zelo čustvena, kar se je poznalo pri igri. Tekmica je bila razpoložena in motivirana, boljša od mene,« je športno priznala poraz Kaja Juvan, ki bo prihodnji teden tekmovala na turnirju istega ranga v Parmi, potem pa bo odpotovala v Azijo, kjer bo nastopila na dveh turnirjih WTA 250 na trdi podlagi. Kasneje se bo še odločila, ali bo pred novembrom še kaj tekmovala. »Veselim se finala pokala Billie Jean King v Sevilli. Na poti do uvrstitve med najboljših dvanajst smo izločile reprezentance, ki so bile na papirju boljše od nas, zato vse verjamemo, da lahko presenetimo še koga,« pred enim od vrhuncev slovenskega tenisa, ki bo v začetku novembra v Sevilli, odgovarja Ljubljančanka. Spomnimo, da se bo Slovenija v skupinskem delu finala pomerila proti Avstraliji in Kazahstanu.

Obeta se dolg dan v Tivoliju

Slovenski selektor v Davisovem pokalu Grega Žemlja je dejal, da je rezultat po prvem dnevu pričakovan, da pa je bil Bor Artnak vendarle precej bliže zmagi kot Luksemburžani. »Pred nami je dolg dan. Menim, da smo v dvojicah favoriti, saj je Blaž Rola pred kratkim osvojil turnir v Umagu, pred slabim tednom pa tudi challenger, poleg tega sta z Dominkom igrala skupaj že na dveh Davisovih pokalih. Blaža čaka naporen spored, saj bo v nadaljevanju igral še med posamezniki. Verjamem, da je dovolj dobro pripravljen,« je zaključil Grega Žemlja.

Blaž Rola je po dvoboju priznal, da čuti bolečine v kolenu, a jih je po vrnitvi na teniška igrišča navajen. »S svojo igro sem zadovoljen. V prvem nizu sem sicer brez potrebe izgubil igro na svoj servis, ko sem zapravil prednost s 40:15, tako da sem se moral reševati v podaljšani igri. Vse drugo je šlo po pričakovanjih. Čaka me naporen dan, po katerem bom takoj odpotoval v tujino, saj me v nedeljo že čakajo kvalifikacije v Avstriji na turnirju ATP 125,« je pojasnil Blaž Rola