»Kapitalizem se je zapletel v spiralo kriz in zgodovina je odprta. Da, živimo v zanimivih časih, a živimo in delujemo brez strahu. Zavedamo se, da se zoperstavljamo silam, ki so trenutno močnejše od nas in ki nas zaradi lastnih koristi vlečejo v mračno prihodnost,« je v nagovoru na četrtem rednem kongresu, ki je zaradi epidemioloških omejitev deloma potekal prek spletnih kanalov Levice, dejal koordinator stranke Luka Mesec. Opozoril je na krize zadnjih let. Levica je po njegovem edina stranka prihodnosti v Sloveniji, saj da si ne dela iluzij, da bo po odhodu vlade Janeza Janše konec težav, ki jih splet kriz presega.

Mesec: Desnica se je povampirila

Kongres je potekal v Kosovelovem domu v Sežani. V uvodni umetniški predstavi smo lahko slišali, »da je politika kolektivno delo« in »da si ljudje ne moremo izbrati sveta, si bomo pa zato sami pisali prihodnost«. Med najbolj urgentnimi problemi, ki se jih želi stranka lotiti, so izpostavljali podnebno krizo, položaj mladih, prihodnost na trgu dela, neenakost in delitev bogastva, stanje demokracije in človekovih pravic, pa tudi družbene učinke tehnologije ter razmerja med centrom in periferijo. Izpostavljali so svobodno, demokratično in ekološko prihodnost.

»Povampirila se je tudi desnica, ki ji ni več nerodno obujati duhov fašizma, za katere smo mislili, da so bili leta 1945 v Evropi dokončno pokopani,« je kot trenutni največji problem izpostavil Mesec. Nadaljeval je, da s tega vidika Slovenija ni osamljena, saj se ves svet sooča s krizo demokracije. Po njegovem mnenju v Sloveniji vladajo prav tisti, ki so v razpadu Jugoslavije in novi slovenski državi videli predvsem možnost za lastno okoriščanje. »Tako kot so v 90. letih okradli družbeno lastnino, bi danes oplenili tisto, kar je še ostalo skupnega – državo, vodo, zdravstvo…« je našteval.

Zaščita okolja in delavcev

Med osrednjimi načrti za obdobje po predčasnih volitvah so v Levici izpostavljali podnebni zakon, ki bi cilje razogljičenja, vključno s količinami izpustov za posamezna obdobja, postavil kot pravno zavezujočo normo. Izpostavljali so tudi ekonomsko demokracijo in zaščito delavcev, ki so jih prizadeli razgradnja delavskih pravic, množična prekarizacija, porast revnih zaposlenih in mobing. »Izborili smo višjo minimalno plačo, višje pokojnine, višjo socialno pomoč, zaprtje trgovin ob nedeljah,« je ob tem izpostavila Violeta Tomić in dodala: »Ekonomski demokraciji je treba dati nov zalet. Na novo začenjamo zadružno gibanje v Sloveniji, ki ima stoletno tradicijo, a je bilo v zadnjih 30 letih izkoreninjeno. Hkrati pa bomo zagotovili večjo pravno zaščito sindikalnih in delavskih predstavnikov pred neutemeljenimi odpuščanji.« V Levici zavračajo očitke, da bi bili proti gospodarstvu ali podjetnikom, poudarjajo pa, da so proti »nepremičninskim baronom, ki po oderuških cenah oddajajo stanovanja, ali velekapitalu, ki izkorišča delavce«.

V Levici so na kongresu prav tako potrdili kandidate za organe stranke, sledile bodo dopisne volitve. Rezultate volitev bo na podlagi poročila volilne komisije razglasil svet stranke. Ta bo nato izvolil izvršni odbor in koordinatorja ter namestnika koordinatorja stranke. Mesec je napovedal, da bo še enkrat kandidiral za koordinatorja stranke.