Priznanega iranskega filmskega ustvarjalca in zmagovalca Berlinala 2020 Mohamada Rasoulof​a so po navedbah njegove obrambe v Iranu obsodili na večletno zaporno kazen in bičanje. Obramba je v sredo na enem od družbenih medijev objavila, da je sodišče v Teheranu 52-letnika obsodilo na osem let zapora, od katerih jih bo moral odslužiti najmanj pet. Režiserja, ki so mu pred dobrim letom prepovedali potovanje v tujino, so kaznovali tudi z bičanjem. Omenjena sta bila tudi zaplemba premoženja in plačilo denarne kazni. Po besedah režiserjevega zagovornika naj bi bila stroga kazen po navedbah sodstva posledica kršitev nacionalne varnosti.

Uveljavljenega iranskega filmskega ustvarjalca Rasoulof​a so iz zloglasnega teheranskega zapora Evin po približno sedmih mesecih izpustili februarja lani. Preden so ga zaprli, je kritiziral zrušenje nakupovalnega središča v mestu Abadan na jugozahodu Irana, ki je zahtevalo več smrtnih žrtev.

Rasoulof​ velja za enega mednarodno najbolj priznanih iranskih režiserjev in kritika iraškega režima. Na Berlinalu je leta 2020 prejel zlatega medveda za film Zla ni (There is No Evil) o smrtni kazni v Iranu. Kljub temu, da so mu v domovini prepovedali snemanje filmov, je nadaljeval svoje filmsko ustvarjanje.

Na filmskem festivalu v Cannesu, ki se začne prihodnji teden, bodo premierno predvajali njegov novi film The Seed of the Sacred Fig (Seme svete fige). Glavni lik zgodbe je preiskovalni sodnik Iman, ki ga sredi političnih nemirov v Teheranu, ko izgine njegova pištola, popade paranoja, so o vsebini filma zapisali na mednarodni spletni podatkovni filmski bazi IMDb.

V preteklosti je Rasoulof​ izmenično živel v Teheranu in Hamburgu.