Tam, kjer se konča prekmurska ravnica in se začnejo prvi grički Goričkega, je v domači kuhinji pred leti mladi gospodar za svojo ljubljeno ustvaril slastne čokoladne poljube. In v tej precej romantični zgodbi sta svojo podjetniško pot začela graditi mlada prevzemnika kmetije, Tomaž in Jasmina Sotošek iz Tešanovcev, ki sta se spoznala med študijem živilske tehnologije. Kot pove Jasmina, sega družinska zgoda posestva Passero v leto 1940, o čemer priča tudi letnica, vtisnjena v kamen na vhodu. »Prvi, ki je na tem mestu gospodaril, je bil praded Jože, ukvarjal se je s konji. Te je z naslednjo generacijo izpodrinila kmetijska mehanizacija, saj so se moji stari starši ukvarjali predvsem s poljedelstvom in živinorejo,« na dvorišču, ki ga v črki l zaobjame bivanjski del hiše s čokoladnico in od nedavnega tudi kavarna, pove gostiteljica.

Vrabci z juga Italije

Pa vendar zgodba postane zanimiva že pri iskanju identitete družine Passero v Prekmurju. Jasmina se nasmehne in prizna, da so predniki prišli iz južne Italije. »Vem, da se sliši, kot da se z znamko Passero afnamo, ker ime, ki sicer pomeni vrabec, res ni tipično goričansko. Vendar so naši predniki prišli v času, ko se je gradila železnica in so se ljudje začeli priseljevati z juga Italije proti severu. Eni so šli čez obalo proti Celju, vmes so bili tudi slikopleskarji na celjskem gradu. Nekaj od teh – tudi moji predniki – pa se je ustavilo in tudi ostalo v Prekmurju,« razloži mlada gospodarica.

Vsaka generacija »vrabcev« je pustila svoj pečat na posestvu. In ko sta pred 25 leti Jasminina starša ostala brez službe, se je kmetija praktično že oskrbovala sama. »Oče, ki je mesar, se je intenzivneje usmeril v pridelavo suhomesnatih izdelkov in s tem se ukvarja še danes. Babica in mama pečeta kruh in prekmursko gibanico, vikend na gričih za prvo vasjo pa sta starša že leta 1997 spremenila v vinotoč. In ker je bil ta odprt samo ob koncu tedna, so nas gostje začeli obiskovati doma, kjer so zvonili za kos šunke, kruh, bučno olje. In to je bil tudi razlog, da smo se na tej lokaciji začeli razvijati in danes ponujamo tudi prenočišča,« pove sogovornica, ki v smehu pozornost usmeri na mladega gospodarja. In ob tem iskreno doda: »Na koncu sem imela še srečo z možem, ki sicer prihaja iz Sevnice.«

Ljubezen iz šolskih klopi

Prav Tomaž je tudi razlog, da se glas o posestvu širi veliko dlje, kot sega pogled čez prekmurske ravnice. »Že od nekdaj imam rad romantiko. Ko sva bila z Jasmino kolega na fakulteti in je na absolventu med nama preskočila iskrica, sem pri iskanju primernega darila za božič dal vse svoje adute na mizo. Odločil sem se, da ji podarim nekaj čokoladnega, saj sem vedel, da obožuje čokolado. V domači kuhinji sem eksperimentiral in uspelo mi je narediti ne več kot pet pralinejev. Všeč so ji bili in od tu dalje ustvarjava nove okuse skupaj,« je povedal Tomaž Sotošek. Z domačimi čokoladami in pralineji sta najprej nagovarjala goste v okoliških hotelih in se predstavljala na kulinaričnih festivalih, ob tem pa ves čas razvijala nove okuse, ki se prilagajajo letnemu času. Tako vas bodo presenetili okus čokolade s klinčki, bela čokolada s pehtranom in za regijo značilna čokolada z bučnim oljem. Seveda kakšni okusi tudi niso šli skupaj, pa vendar nas nasmejana ljubitelja čokolade skušata prepričati, da se tudi domači ocvirek odlično zlije s čokolado.