Brazilija (6 točk) si je že pred zadnjo tekmo s Kamerunom (1) priigrala uvrstitev med 16 najboljših reprezentanc na svetu, Švicarji (3) pa so bili na medsebojni tekmi v prednosti pred Srbijo (1). Petkratni svetovni prvaki Brazilci so s precej premešano igralsko zasedbo v prvem polčasu prevladovali v vseh elementih igre (imeli so kar 70-odstotno posest žoge), a sta obe mreži ostali nedotaknjeni. V deveti minuti sodnikovega podaljška je zmagoviti, a pirov gol za Kamerun dosegel Vincent Aboubakar, ki je v navalu veselja slekel dres, dobil drugi rumeni karton in posledično rdečega.

Srbi so sredi svoje najhujše začetne ofenzive (Andrija Živković je celo zadel vratnico) dobili gol v 20. minuti, dosegel pa ga je Xherdan Shaqiri (27. zadetek v dresu Švice), ki je letos zapustil francoski Lyon in okrepil ameriški Chicago Fire. A Srbija je hitro prebolela šok ter po golih Aleksandra Mitrovića – 52. za reprezentanco in sedmi na zadnjih osmih tekmah – in Dušana Vlahovića povedla z 2:1, tik pred koncem prvega polčasa pa je izenačil Monacov igralec Breel Embolo. Za nov šok je že v tretji minuti nadaljevanja poskrbel Remo Freuler, ki je s svojim šestim golom za Švico in premiernim na SP kronal lepo uigrano akcijo za vodstvo s 3:2. Do konca tekme zelo živčni Srbi niso zmogli niti enega resnega napada, zato je bil rezervni vratar Gregor Kobel (prvi vratar Yann Sommer je zbolel) povsem brez dela. Švica se je tako uvrstila v osmino finala, kjer se bo pomerila s Portugalsko, Srbija pa je osvojila zadnje mesto v skupini z le eno točko.

Urugvajci zmagali, a izpadli

V skupini H si je Portugalska (6 točk) zagotovila napredovanje že pred zadnjim krogom, v igri za drugega udeleženca osmine finala pa so bili Gana (3), Južna Koreja in Urugvaj (po 1). Potem ko je Ganec Andre Ayew, član katarskega Al Sadda, v 21. minuti zapravil enajstmetrovko (od leta 1966 je Gana edina reprezentanca, ki je na SP zgrešila dve enajstmetrovki proti istemu nasprotniku – Urugvaju v letih 2010 in 2022), je kmalu zatem 28-letni Urugvajec Giorgian de Arrascaeta, igralec brazilskega Flamenga, v pičlih šestih minutah dosegel dva gola za vodstvo z 2:0. »Na prvih dveh tekmah v Katarju sem grel klop za rezervne igralce, proti Gani pa mi je dal selektor priložnost od prve minute. Mislim, da sem z dvema goloma upravičil njegovo zaupanje, a žal se nismo uvrstili v osmino finala. Oba svoja gola bi takoj zamenjal za napredovanje v drugi del,« je dejal razočarani Giorgian de Arrascaeta po tekmi, ki jo je Urugvaj sicer dobil z 2:0, a se kljub temu prvič po letu 2006 ni uvrstil v izločilne boje na SP, od Katarja pa se je prav tako poslovila tudi Gana. Med Urugvajci, ki po tekmi niso mogli zadržati solz, je bil tudi Luis Suarez, ki je proti Gani igral že na SP 2010 v Južni Afriki.

Za žalost v urugvajskem taboru je poskrbela Južna Koreja, ki je po golu Portugalca Ricarda Horta, njegovega premiernega v zgodovini SP, sicer že v peti minuti zaostajala z 0:1. Po koncu rednega dela tekme je bil izid 1:1 in Azijci so bili daleč od osmine finala, nato pa je v prvi minuti sodnikovega dodatka zadel Hee Chan Hwang, ki je v igro vstopil kot rezervist v 66. minuti. Južna Koreja je spet potrdila pravilo, da je najnevarnejša v sodniških dodatkih, saj je kar štiri gole od zadnjih sedmih na SP dosegla v 90. minuti ali kasneje. »Do zadnjega trenutka smo verjeli, da se lahko čudežno prebijemo v osmino finala. In prav ta naša nepopustljivost do zadnje sekunde nam je prinesla fantastičen uspeh, čeprav so verjetno mnogi dvomili o preobratu. Zdaj nas čaka osmina finala in prepričan sem, da še nismo rekli zadnje besede v Katarju,« je napovedal Hee Chan Hwang, 26-letni nogometaš angleškega prvoligaša Wolverhamptona. Južna Koreja je osvojila drugo mesto v skupini zaradi boljšega razmerja doseženih in prejetih golov 4:4 proti urugvajskemu 2:2.

3. krog, skupina G: Srbija – Švica 2:3 (2:2), Kamerun – Brazilija 1:0 (0:0), končni vrstni red: Brazilija 6, Švica 6, Kamerun 4, Srbija 1, skupina H: Gana – Urugvaj 0:2 (0:2), Južna Koreja – Portugalska 2:1 (1:1), končni vrstni red: Portugalska 6, Južna Koreja 4, Urugvaj 4, Gana 3.