Pismo o nameri o krepitvi evropskega stebra v Natovi združeni zračni in protiraketni obrambi prek iniciative Zaščita evropskega neba je podpisal tudi slovenski obrambni minister Marjan Šarec, je na Twitterju zapisalo obrambno ministrstvo. Iniciativa prinaša praktični pristop h krepitvi Natovih zračnih in raketnih zmogljivosti v Evropi, so navedli.

Obrambni ministri Nata bodo danes sklenili dvodnevno zasedanje v Bruslju. V ospredju pogovorov bodo odvračalna in obrambna drža zavezništva v luči vojne v Ukrajini ter krepitev proizvodnje orožja, ki je tudi povezana z vojno. Šarec bo medtem z nemško kolegico Christine Lambrecht podpisal deklaracijo o okrepitvi sodelovanja.

Na dnevnem redu bodo tudi eksplozije v Baltskem morju, ki so povzročile uhajanje plina iz plinovodov Severni tok 1 in 2. Zasedanje, na katerem bosta prvič v celoti sodelovali tudi Švedska in Finska, pa bodo sklenili z razpravo o mednarodnih misijah.

Podpis deklaracije o sodelovanju med Morsom in nemškim obrambnim ministrstvom poleg tega prinaša nadaljevanje obrambnega bilateralnega sodelovanja in sodelovanja v različnih pobudah, obenem pa tudi sodelovanje na vajah, usposabljanjih ter mednarodnih operacijah in misijah, je zapisalo ministrstvo.

»Imamo odlično priložnost ne le za izvajanje politike v praksi, ampak tudi za uresničitev naše skupne vizije na področju vaj, usposabljanj, skupnega sodelovanja v operacijah in misijah, razvoja zmogljivosti ter sodelovanja na področju opremljanja,« je ob tem povedal Šarec.

Nove oborožitvene sisteme naj bi sicer Nemčija, Slovenija in še 13 drugih evropskih držav kupovale tudi v okviru pobude Zaščita evropskega neba, h kateri so danes v Bruslju pristopili ministri sodelujočih držav.

Gre za projekt, namenjen vzpostavitvi skupnega evropskega sistema zračne obrambe, pod vodstvom Nemčije. Z vzpostavitvijo novega sistema zračne obrambe si države želijo zapolniti vrzeli v sedanjem obstoječem sistemu zveze Nato za Evropo.

Berlin in Ljubljana obenem sodelujeta tudi pri pomoči Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji. Premierja Robert Golob in Olaf Scholz sta se tako sredi septembra dogovorila o izmenjavi vojaških vozil.