Pol leta po presenetljivi zmagi na nemških volitvah in tri mesece po prevzemu vodenja zvezne vlade je nemška Socialdemokratska stranka (SPD) dobro opravila prvi volilni preizkus. V zahodni deželi Posarje ob meji s Francijo je močno zmagala. Dobila naj bi 43,2 odstotka glasov, doslej najmočnejša stranka v deželi, krščanski demokrati (CDU), pa le 28 odstotkov, so napovedovali rezultati vzporednih volitev, ki jih je opravila javna televizija ZDF.

K zmagi v Posarju je SDP povedla Anke Rehlinger, doslej namestnica predsednika deželne vlade Tobiasa Hansa iz CDU, ki ga bo na položaju zdaj očitno nasledila. V Posarju je bila na oblasti velika koalicija CDU in SPD, zdaj pa kaže, da bodo socialdemokrati vlado lahko sestavili kar sami z osvojeno absolutno večino sedežev. Petodstotni volilni prag naj bi komajda preskočili le še Zeleni in skrajno desna Alternativa za Nemčijo.

CDU upa, da gre za osamljeni primer

Morda gre res za majhno zmago SPD glede na to, da je Posarje številčno druga najmanjša od šestnajstih nemških dežel z nekaj manj kot milijonom prebivalcev. Toda zveznemu kanclerju Olafu Scholzu bo prišla zelo prav po turbulentnih treh mesecih vladanja, med katerimi je moral zaradi vojne v Ukrajini postaviti na glavo dolgoletno obrambno in energetsko politiko države, se še vedno ukvarjati z epidemijo novega koronavirusa ter se nasploh vpeljati v vladanje.

V Nemčiji bosta kmalu na vrsti še dve pomembni volilni preizkušnji, skupno pa letos tri. Najpomembnejše bodo volitve sredi maja v Severnem Porenju - Vestfaliji, ki je z osemnajstimi milijoni najštevilnejša zvezna dežela. Pred tem bodo maja volitve v najsevernejši deželi Schleswig - Holstein, jeseni pa še v Spodnji Saški. Vse te bodo tudi pokazale, ali Nemčija res doživlja obrat v levo oziroma ali so krščanski demokrati tako zelo oslabljeni po politični upokojitvi kanclerke Angele Merkel. V Posarju naj bi že bilo tako, saj so analize kazale, da je pomemben del volilcev predvsem zaradi nje podpiral CDU.

Rezultati v Posarju tako ne pomenijo dobrih novic za novega voditelja krščanskih demokratov Friedricha Merza, ki je na čelo stranke prišel januarja. Merz je sicer poraz očitno pričakoval in se poskušal od njega tudi distancirati tako, da Hansu, tamkajšnjemu predsedniku deželne vlade, ni niti enkrat priskočil na pomoč med predvolilno kampanjo, v nasprotju s Scholzem pri SPD. V CDU tudi računajo oziroma upajo, da Posarje ne bo imelo nobenega vpliva na letošnje volilno dogajanje drugod po Nemčiji. Vendar obstaja s Severnim Porenjem - Vestfalijo vsaj ena podobnost. Hans na položaj v Posarju ni bil izvoljen, ampak ga je prevzel po odhodu Annegret Kramp Karrenbuer v vodstvo stranke. Podobno pa je položaj v Severnem Porenju - Vestfaliji nasledil tudi tamkajšnji predsednik deželne vlade iz vrst CDU Henrik Wüst.  agencije