V Sloveniji je poletni val epidemije covida-19 že teden dni na t. i. platoju, na kar po Žibertovih besedah kaže povprečno sedemdnevno število okuženih s koronavirusom, ki je že teden dni približno 1600.

Kako dolgo bo trajalo obdobje platoja, je težko natančno napovedati. Modelske napovedi kažejo, da bi lahko še nekaj časa ostali na platoju, potem pa bi številke dnevno potrjenih okužb s koronavirusom morale začeti upadati.

V primerjavi z drugimi državami EU je trenutni potek epidemije covida-19 v Sloveniji podoben poteku epidemije v Nemčiji in Avstriji, kjer imajo razpotegnjen poletni val, ki pa v zadnjem obdobju rahlo upada.

Razpotegnjenost trajanja poletnega vala epidemije covida-19 lahko po njegovih besedah pripišemo predvsem temu, da je dejansko število okuženih v populaciji mnogo višje od uradno potrjenih okužb "V mojem modelu ocenjujem, da je dejansko število okuženih približno štirikrat višje, kot jih poročamo," je pojasnil.

Tudi v prejšnjih valovih je bilo dejansko število okužb s koronavirusom nekajkrat večje od uradno potrjenih okužb, je prejšnji teden za STA pojasnila infektologinja Bojana Beović. Po njenih besedah se je razlika med potrjenimi in dejanskimi okužbami morda nekoliko zmanjšala v obdobju množičnega testiranja na koronavirus, ko so se nekateri testirali tudi za ohranjanje pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT).

Trenutno pa je po njeni oceni razlika večja, ker se dnevno opravi manj testov na koronavirus kot v nekaterih prejšnjih obdobjih epidemije covida-19 in ker koronavirusna bolezen ob trenutno razširjeni koronavirusni različici omikron poteka blažje, zato se posamezniki ob blažjem poteku morda niti ne odločijo za testiranje.

Žibert ocenjuje, da v poletnem valu epidemije covida-19 v slovenskih bolnišnicah ne bi smeli preseči kritičnih številk iz prejšnjih valov. Prav tako ni pričakovati nenadnega vnovičnega porasta števila okužb, je dejal. "Pri tem lahko ugotovimo, da imamo večje delež bolnikov v rdečih conah v primerjavi s covidnimi oddelki. Tudi na intenzivnih oddelkih je trenutno število obravnav manjše od 20," je spomnil.

Skupno je bilo v ponedeljek hospitaliziranih 309 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 20 manj kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v ponedeljek s potrjeno okužbo skupno 19 bolnikov, enako kot dan prej. Umrl je en posameznik, okužen s koronavirusom.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1624, kar je 28 več kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 1064, kar je 29 več kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 22.548 aktivnih primerov okužb, kar je 629 več kot dan prej.

Lekarniška zbornica: Ne hodite v lekarno, če ste okuženi s koronavirusom

Lekarniška zbornica Slovenije opozarja, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarno. Za bolne in okužene naj zdravila, teste za samotestiranje ali druge izdelke v lekarnah prevzame zdrava oseba. Zdravi pa morajo v lekarnah nujno nositi masko in si ob vstopu razkužiti roke, so zapisali v sporočilu za javnost.

V zbornici namreč opažajo, da vse več okuženih z novim koronavirusom prihaja v lekarne preverjati, ali je njihov izvid res pozitiven ali pa po zdravila in druge izdelke, so povzeli besede predsednice lekarniške zbornice Darje Potočnik Benčič. Dodala je, da pa mnogi ravnajo samozaščitno in odgovorno. »Med drugim tudi tako, da se ob znakih okužbe testirajo sami s hitrimi testi za samotestiranje. Teste lahko dobijo v vsaki lekarni,« je spomnila.

V zbornici opozarjajo še, da posvetovalna skupina uporabo zaščitnih mask zelo priporoča v prostorih vseh zdravstvenih dejavnosti, torej tudi v lekarnah. Uporaba mask je priporočena tudi v drugih zaprtih javnih prostorih, še posebej za osebe iz ranljivih skupin.

Z uporabo zaščitnih mask in razkuževanjem rok preprečujemo prenos okužbe med obiskovalci lekarne ter med obiskovalci in zaposlenimi. »V lekarnah se zavedamo, da je uporaba maske za nekoga lahko tudi obremenjujoča ali neprijetna, vseeno pa ta ukrep ne posega tako močno v življenje posameznika, kot doprinese k zaščiti lastnega zdravja in zdravja drugih,« je še povedala Potočnik Benčičeva.

Drugi priporočeni ukrepi za preprečevanje okužbe so pravilno umivanje in razkuževanje rok, prezračevanje prostorov, higiena kašlja, cepljenje s poživitvenim odmerkom in delo od doma. V primeru znakov okužbe naj oseba ostane doma in za nadaljnja navodila pokliče izbranega ali dežurnega zdravnika, svetujejo v lekarniški zbornici.