Kapetan Aboubakar je preprečil, da bi Kamerun postal prvi gostitelj, ki bi izgubil uvodno tekmo prvenstva po letu 1998, ko so ravno Kamerunci pokvarili štart prvenstva v Burkina Fasu. Foto: Reuters

V Yaoundéju, glavnem mestu Kameruna, se je na stadionu Olembe z enoletno zamudo začelo 33. afriško prvenstvo v nogometu, ki bo v naslednjem mesecu v središču pozornosti celotne celine in tudi nogometnega sveta.

Sredi prvega polčasa uvodne tekme Kamerun – Burkina Faso so gostje pritisnili in po kotu ter daljši akciji je predložek kapetana Bertranda Traoréja (Aston Villa) z izjemno reakcijo v gol spremenil Gustavo Sangaré, ki igra za francoskega drugoligaša Quevilly-Rouen.

VAR preprečil hat-trick kapetana

A še do odmora so Kamerunci izenačili in povedli, obakrat je bil z 11-m natančen kapetan Vincent Aboubakar, napadalec Al Nasra iz Savdske Arabije. Najprej v 40. minuti, nato pa v tretji minuti sodnikovega dodatka prvemu delu igre. V nadaljevanju je Aboubakar še enkrat zatresel mrežo Burkina Fasa, a je VAR razveljavil hat-trick domačega kapetana.

Do konca so sicer navijači močno trepetali za zmago, Burkina Faso je ne nazadnje sprožil celo več strelov v okvir vrat (6:4) kot gostitelji in eni izmed favoritov prvenstva, vendar šele iz širšega kroga.

Prva favorita Senegal in Alžirija

Zelenortski otoki po 2013 in 2015 šele tretjič sodelujejo na afriškem prvenstvu, kjer so na rčaun Etiopije prišli do svoje druge zmage v zgodovini. Foto: AP

Na stavnicah izstopata Senegal in Alžirija, sledi jim četverica reprezentanc Egipt, Slonokoščena obala in Maroko ter Kamerun. Med 9. januarjem in 6. februarjem se bo 24 najboljših reprezentanc Afrike borilo za naslov celinskega prvaka, naslov iz leta 2019 brani Alžirija. Tekme se igrajo na šestih stadionih v petih različnih mestih, dve prizorišči sta v glavnem mestu Yaoundé, kjer bo tudi finale.

Hitra izključitev usodna za Etiopijo

Na Afcon 2021 (afriškem pokalu narodov) se je uvodni dan zaključil z drugo tekmo v skupini A Etiopija – Zelenortski otoki. Po vsega 12 minutah je Etiopija ostala z igralcem manj, saj je bil izključek Yared Baye. Številčno prednost so Zelenortski otoki uspeli unovčiti šele v sodnikovem podaljšku 1. polčasa, ko je z glavo zadel Julio Tavares, napadalec Al Faisalija iz Savdske Arabije. Do konca kljub pobudi Kapverdcev se izid ni spremenil in 73. reprezentanca sveta je premagala 137. s Fifine lestvice.

V ponedeljek bodo v Kamerunu na sporedu štiri tekme. V skupina B bosta tekmi Senegal - Zimbabve in Gvineja - Malavi, v skupini C pa Maroko - Gana in Komori - Gabon.