Športni praznik v prestolnici so v soboto že tradicionalno odprli najmlajši udeleženci letos že 27. izvedbe ljubljanskega maratona. Ti so se skupaj s starši podali na 200 metrov dolgo traso po Dunajski cesti do Kongresnega trga, kjer so na cilju vsakemu otroku posebej okoli vratu obesili kolajno. »Letos sem prvič teke z bratom in njegovim prijateljem. Stara sta tri leta in sem ju ves čas bodril, mene pa čaka šolski tek na 400 metrov,« je povedal Luka, ki je med šolskimi teki zastopal osnovo šolo Škofljica. »Dobro je bilo, Luka nama je pomagal, da sva se z Maticem ogrela. Tudi z živalcami smo na startu naredili nekaj poskokov,« je brata dopolnil triletni Oskar.

Predaja donacije v znesku 10.000 evrov

Najmlajšim tekačem so na trasi sledili otroci, ki so preboleli raka in so skupaj s prijatelji in podporniki ter v družbi še drugih oseb s posebnimi potrebami dokazali, kakšni borci so. Skozi cilj sta skupaj s svojimi mali prijatelji pritekla tudi Valerija in Ivo Čarman, ustanovitelja Inštituta Zlata pentljica, pisani družbi pogumnih malih junakov pa so se pridružili tudi člani PGD Rob iz Dolenjske, ki so 600 metrov dolgo traso pretekli v popolni gasilski opremi. Kot razlog svojega dejanja so izpostavili spoštovanje do svojega soborca, tudi predsednika PGD Tomija Jakšeta. »Vesel sem, da so me prišli podpret tudi gasilci. Sem član Zlate pentljice in operativni gasilec. Skupaj s svojo ekipo gasilcev smo želeli pokazati, da tudi če nimaš noge, zmoreš več, kot si misliš. Tudi postati in biti gasilec,« je povedal Tomi Jakše in dodal, da prihodnje leto ponovijo. V cilju smo ujeli Ano Petrič, direktorico DEOS Centra starejših Notranje Gorice, ki jo je skozi cilj praktično privlekla sedemletna Sofija. »Ana, trenirati boš morala za naslednje leto,« ji je dejala deklica iz Naklega, ki je v svoji mladosti že dvakrat dobila bitko z rakom. Prvič pri enem letu in drugo dve leti pozneje. »Vesela sem, da sva z Ano lahko tekli tudi za mojo prijateljico Tino, ki se še zdravi v bolnišnici. Ana jo je kar poklicala in smo v živo tekle vse tri,« je z iskro prave zmagovalke povedala Sofija. Po končanem teku je na glavnem odru na Kongresnem trgu sledila predaja donacije v znesku 10.000 evrov. Ljubljanski maraton je že vrsto let dobrodelno obarvan, letos so se odločili, da denar, zbran s pomočjo donacij udeležencev ob prijavi, podelijo Inštitutu Zlata pentljica. »Zavarovalnica krije res dobre proteze, žal športnih ne. Lani smo pomagali z donacijo kupiti protezo gasilcu Tomiju, letos bomo donacijo za športno protezo namenili 18-letnemu Janu Fondi. Skoraj pa si tudi upam trditi, da bomo z denarjem – prejeli smo namreč kar 10.000 evrov – poleg Janu lahko pomagali še kakšnemu otroku,« je povedala Katarina Hafner, predsednica sveta zavoda Inštitut Zlata pentljica.

Prišli so sodelovat

Letos je bil organizator zadovoljen tudi s številnostjo osnovnošolskih in srednješolskih tekačev. Ti so prišli z vseh koncev Slovenije, v tekaškem dresu barve borovnice in s številnostjo pa so pod drevesi parka Zvezda pozornost pritegnili tudi tekači iz borovniške osnovne šole dr. Ivana Korošca. »Lahko rečem, da gre za tradicijo, saj na ljubljanski maraton hodimo že od začetka. Včasih smo bili zelo uspešni, danes smo prišli sodelovat,« je povedal Klemen Stojanovič, učitelj športne vzgoje na šoli, in dodal, da so v Ljubljano prišli z vlakom. »Danes je bil točen. Zato smo čas pred startom dobro izkoristili za ogrevanje,« je povedal.

Če je v soboto po ljubljanskih ulicah teklo okoli 9000 otrok in mladih, je bil organizator zadovoljen tudi z velikim številom napovedanih udeležencev za nedeljske tekaške preizkušnje. »Trideset odstotkov več prijav je bilo za nedeljske teke, 13.550 tekačev je najavilo prihod na start na 10, 21 in 42 kilometrov. Skupaj s sobotnimi teki otrok in mladine je bilo več kot 22.500 prijav,« je povedala Barbara Železnik, vodja organizacije maratona.

Vsak s svojo zgodbo do cilja

Kmalu po tistem, ko se je nedeljska jutranja meglica dvignila nad prestolnico, so se na traso najprej podali ročni kolesarji. Med tistimi, ki je že po nekaj metrih prevzel pobudo, je bil parakolesar Anej Doplihar, ki med drugim še lovi normo za paralimpijske igre v Parizu. Kot veleva tradicija, je tudi za letošnje nedeljske tekaške preizkušnje za startni strel poskrbel ljubljanski župan Zoran Janković, za zadnjega ob 9.20 za rekreacijsko, 10.000 metrov dolgo preizkušnjo. Ta je tudi letos privabila največ tekačev, ki so se vsak s svojo zgodbo in ciljem letos podali po novi trasi.

Skozi startni koridor je tudi letos teklo ogromno različnih skupin, manjkali niso niti Vitezi dobrega teka z Markom Roblekom na čelu. Ti že petnajst let v različnih kostumih – letos so bili tekači oblečeni v barbike – nagovarjajo z motom, da tek ni le lovljenje dobrega rezultata, ampak predvsem dobra zabava. In te od starta do cilja, zahvaljujoč tako odlični navijaško razpoloženi publiki kot tudi organiziranim navijaškim skupinam, ni manjkalo.