Gal Glivar je maja dobil dve etapni dirki, ki sta se končali na Poljskem. Zdaj ga čaka Dirka miru na Češkem in nato Dirka po Sloveniji, na kateri bo meril na belo majico najboljšega mladega kolesarja. Foto: Organizator

Petdnevna dirka pokala narodov do 23 let se je začela na Madžarskem, nadaljevala na Slovaškem in končala na Poljskem. Pred nedeljsko odločilno (peto) etapo je bil Gal Glivar skupno tretji, za vodilnim Dancem Nikolajem Mengelom je zaostajal za 41 sekund.

Zadnji dan do skupne zmage

Že na četrti etapi je Glivar napadel skupaj z Italijanom Pellizarijem, a so ju ujeli pet kilometrov pred ciljem. Nedeljski napad na peti etapi Sanok–Hotel Arlamow se je srečno končal in 21-letni Novomeščan je z drugim mestom na etapi osvojil končno zmago. Drugi je bil mladi Slovenec tudi na tretji etapi. V skupni razvrstitvi se mu je na 16 sekund približal Italijan Davide Piganzoli, na 26 sekund pa Nemec Hannes Wilksch.

Če je v Karpatih dobil dve etapi, je bil tokrat dvakrat drugi na etapah. Foto: Organizator

To je uspeh kariere Gala Glivarja, saj so na močni mednarodni dirki v preteklosti zmagali zdajšnji člani svetovne serije Nicolas Prodhomme, Olav Kooij, Marijn van den Berg in Morten Nortoft (trenutno še v razvojni ekipi Jumba Visme). Glivar, član novomeške Adrie Mobil, je potrdil izjemno formo, saj je na začetku maja dobil dve etapi in skupni seštevek na dirki Karpatskih kurirjev.

Poleg Glivarja kot kapetana Slovenije so ekipo sestavljali še Boštjan Murn, Luka Ziherl, Dan Andrej Tomšič, Jaka Špoljar in Aljaž Turk. Zadnji je preizkušnjo zaradi bolezni zapustil že po prvi etapi, zaradi padca na četrti etapi pa na zadnji etapi ni startal niti Špoljar.

Naslednji izziv je Dirka miru

Gal Glivar: "Za nami je uspešen teden. Težek dan, v soboto smo izgubili Jako, v nedeljo pa še Dana Andreja, tako da smo ostali samo še trije. Poskusili smo iztržiti največ danes kljub vsem težavam. Etapna zmaga mi je sicer danes ušla, a nič zato, saj mi je uspelo osvojiti skupno zmago dirke za pokal narodov. Zahvalil bi se celotni ekipi za izjemen teden."

Martin Hvastija, selektor reprezentance do 23 let: "Težka dirka, pet zelo zahtevnih etap. Morali smo dirkati skrajno racionalno, ker je bil zadnji dan tehnično najtežji. Gal je bil vse etape med najboljšimi in na koncu zasluženo slavil veliko zmago v konkurenci najboljših mladih kolesarjev."

Naslednji Glivarjev in reprezentančni izziv je Dirka miru na Češkem do 23 let. To je tradicionalna razvojna dirka, na kateri je leta 2018 slavil zmago Tadej Pogačar. Ta je tisto leto osvojil še Dirko prihodnosti, kar je bilo tudi zadnje slovensko zmagoslavje v pokalu narodov do 23 let.