Nogometaši Rangersa so se veselili velike zmage pred 50.000 gledalci na Ibroxu. Po 14 letih se bodo znova borili za naslov v Evropski ligi (Pokalu Uefa). Foto: AP

Od Slovencev je nazadnje v finalu Evropske lige igral Samir Handanović, ki je z Interjem v sezoni 2019/20 izgubil proti Sevilli z 2:3. To je bil tudi zadnji finale katerega od slovenskih nogometašev v evropskih tekmovanjih.

Rdeči biki nemočni v uvodne pol ure
Nogometaši Rangersa, zmagovalci Pokala pokalnih zmagovalcev v sezoni 1971/72, so bili nazadnje pa v evropskem vrhu v sezoni 2007/08, ko so igrali finale Pokala Uefa. Na razprodanem Ibroxu so lovili zaostanek s prve tekme, ki jo je Leipzig dobil z 1.0.

Kevin Kampl je prejel rumeni karton v 52. minuti. S soigralci ima še dva cilja. V Bundesligi se želijo rdeči biki zavihteti na četrto mesto, v finalu nemškega pokala pa se bodo 21. maja v Berlinu srečali s Freiburgom. Foto: AP

Škoti so hitro povedli, ko je iz bližine zadel James Tavernier v 19. minuti, za bočnega branilca je bil to že sedmi gol, s katerim je prvi strelec tekmovanja. Le pet minut zatem je s 17 metrov z natančnim nizkim strelom z levico na 2:0 povišal Glen Kamara. Leipzig, pri katerem je Kampl začel v prvi postavi, je imel po pol ure veliko srečo, saj je Joe Aribo sam pred golom zgrešil žogo.

Lundstram junak na Ibroxu
Tudi v drugem polčasu so domači preprečevali gostom, polfinalistom Lige prvakov iz sezone 2019/20, nevarnejše akcije. V 70. minuti je vratar Allan McGregor obranil nevaren strel Konradu Laimerju. Že v naslednji minuti je izjemni napadalec Christopher Nkunku spretno podstavil desnico po podaji Angelina z leve strani. Žogo je poslal pod prečko za 2:1. V 81. minuti je odbito žogo v mrežo pospravil John Lundstram za napredovanje Škotov. Odlično se je znašel v gneči v kazenskem prostoru rdečih bikov.

James Tavernier je načel mrežo Leipziga. Foto: AP

V Frankfurtu že pred tekmo priprtih več kot 30 navijačev
V Frankfurtu je med navijači zavrelo že pred prvim sodnikovim žvižgom. Polne roke dela je imela nemška policija, ki je priprla več kot 30 privržencev obeh moštev. Tri osebe so tudi ranjene osebe. Najbolj divjaški so bili navijači v enem od pubov v mestnem središču, ki so ga razdejali z bejzbolskimi palicami, skupil pa jo je tudi natakar. V mestnem predelu Sachsenhausen sta bila v pretepu navijaških skupin huje ranjena dva navijača. Angleški navijači so v bližini glavne železniške postaje ovirali tudi promet, saj jih je okoli 800 zasedlo cesto.

Vodstvo Eintachta je po zmagi v Londonu prejšnji teden z 2:1 sporočilo, da bi lahko prodali več kot 100.000 vstopnic. Na Deutsche Bank Parku se je zbralo 50.000 srečnežev, ki so pripravili imenitno koreografijo.

Rafael Borre je poskrbel za navdušenje na polnih tribunah v Frankfurtu. Foto: EPA

West Ham po izključitvi Creswella nemočen
Ključni dogodek srečanja se je zgodil v 17. minuti, ko je Jens-Petter Hauge ušel sam proti vratom Angležem, Aaron Cresswell ga je potegnil za dres. Sodnik Jesus Gil Manzano mu je pokazal le rumeni karton. Takoj se je oglasil videosodnik in Španec je odšel ob stransko črto na ogled posnetka. Hitro se je vrnil na zelenico in iz žepa potegnil rdeči karton.

Borre kronal premoč Eintrachta
Prednost igralca več je Eintracht unovčil v 26. minuti, ko je Ansgar Knauff z desne strani podal pred vrata, Rafael Borre pa je z desetih metrov z desnico preusmeril žogo v mrežo. Minuto pred odmorom je imel najlepšo priložnost za West Ham Kurt Zouma, njegov strel pa je branilec Evan Ndicka odbil pred golovo črto.

Moyes izgubil živce
V nadaljevanju so ob skoraj dvotretjinski posesti žoge gostitelji uspešno držali prednost vse do konca. V 79. minuti je bil izključen še trener David Moyes, ki se je večkrat pritoževal na sojenje.

Zadnji nemški zmagovalec Pokala UEFA, predhodnika Evropske lige, je bil leta 1997 Schalke. Eintracht je bil v Pokalu Uefa najboljši leta 1980.

Tammy Abraham je odločil na rimskem Olimpicu. Foto: EPA

Abraham z glavo popeljal Romo v finale
Nogometaši Rome in Feyenoorda so finalisti prve izvedbe Konferenčne lige. Pomerili se bodo 25. maja v Tirani.

Rimljani, ki so na prvi tekmi z Leicestrom v gosteh igrali 1:1, so tokrat na povratnem obračunu povedli že v 11. minuti, ko je z devetimi goli drugi najboljši strelec tekmovanja Tammy Abraham zadel z glavo po kotu. To pa je bila tudi ključna razlika v sicer dokaj izenačenem dvoboju Rome, finalistke pokala Uefa iz sezone 1990/91, in Leicestra, ki bo tako še naprej brez evropske lovorike.

Feyenoord odbil vse napade Marseilla
Marseille, ki je osvojil Lige prvakov maj 1993, je na povratni polfinalni tekmi želel izničiti zaostanek z 2:3 s prve tekme proti Feyenoordu. Francozi so pokazali konkretnejšo igro v napadu, a po pol ure so ostali brez režiserja igre Dmitrija Payeta, ki se je poškodoval. Brez njega jim ni uspelo najti poti do mreže.

Feyenoord bo po sezonah 1973/74 in 2001/02, ko je slavil v pokalu Uefa, in 1969/70, ko je bil evropski prvak, lovil svojo četrto evropsko lovoriko.