šparglji gredo h koncu, jagode so v velikem zamahu, prihajata mladi krompir, grah in še kaj, sladokusci pa se veselijo mladih domačih primorskih artičok. Naša obmorska dežela se namreč poleg najboljših tartufov in oljk, divjih špargljev, kakijev in nekaterih drugih imenitnih delikates ponaša z avtohtono vrsto male plavkaste artičoke, ki ravno v tem času uspeva v Strunjanu. Ravno ta konec tedna, 27. in 28. maja, bo v Strunjanu potekal festival, ki ga vsako leto tradicionalno posvetijo tej cenjeni delikatesi in vključuje tržnico s svežimi domačimi pridelki, predavanja, razstave, delavnice, pokušnje … Ves čas bo tam mogoče uživati strunjanske dobrote, pripravljene z artičokami!

Artičoko – ki ni samo izjemno okusna, ampak tudi zelo zdrava – uporabljajo celo v medicini, sok iz njenih listov namreč naravno znižuje raven holesterola v krvi, kar domačini v sezoni s pridom izkoriščajo, temu pritrjuje tudi stroka in dodaja, da uživanje artičok spodbuja delovanje jeter in ledvic ter razstruplja telo. Artičoke, ki jih danes največ pridelajo na Kanarskih otokih, Madeiri, otokih Egejskega morja, na Cipru, v Afriki in na obali Črnega morja, omenjajo že grški teksti iz osmega stoletja pred našim štetjem, podrobneje pa jih je popisal latinski agronom sto let pred našim štetjem. V 15. stoletju so jih resneje pridelovali okoli Neaplja in na Siciliji, od koder so se prek Toskane razširile do Benetk in do našega Strunjana.

Pomembno je artičoke pripravljati čim bolj sveže, podobno kot šparglje; odrezan pecelj ne sme biti suh in rjav, kar se žal pogosto dogaja v veleblagovnicah, kjer s temi občutljivimi sadeži, ravno tako kot s šparglji, ne ravnajo primerno. Oboji bi namreč morali stati s peclji v plitvi vodi. Ravno zato je artičoke še najbolje nabaviti pri kmetu, če je le mogoče, in to na dan, ko jih bomo tudi pripravili. Artičokine cvetne poganjke, ki morajo biti še zaprti, lahko pečemo, cvremo, kuhamo in postrežemo z različnimi omakami. Uporabno je tudi olupljeno steblo, denimo za juhe in enolončnice. Mesnate srčke sočnih cvetnih košaric lahko vložimo v oljčno olje in ponudimo kot prilogo drugim jedem … Pred pripravo artičoke cvetnemu poganjku najprej odstranimo steblo, z nožem odstranimo zunanje trde liste, kot bi lupili banano, nato pa artičoki odrežemo nekaj centimetrov vrha, da se znebimo trdih in ostrih konic listov. Pri tem si lahko pomagamo s škarjami. Da odrezani listi ne porjavijo, jih pomažemo z limonovim sokom. Tako pripravljene srčke 20 minut kuhamo v slanem kropu (žlička soli na liter vode) z limonovim sokom in oljčnim oljem. Postrežemo jih s prelivom iz limonovega soka, oljčnega olja in dijonske gorčice, kot priloga se krasno obnesejo tudi popečeni na maslu z zelenim poprom, kot dodatek na pici in celo polnjeni s praženimi gobicami, česnom in panceto, popečeni v pečici.