Izjemna gozdna zel, ki že na daleč omamno diši po mladem česnu, se v tem času bohoti v marsikaterem gozdu. Če ga v vašem gozdu v kakšni hladnejši legi še ni mogoče zaduhati, brez skrbi – plemeniti listi čudovite arome bodo kmalu plapolali po vseh nahajališčih. Velja pa opozoriti, da moramo biti pri nabiranju previdni. Če nismo gotovi, da gre za medvedji česen, ga ne nabirajmo. Zel je namreč za nevajeno oko od daleč podobna šmarnicam ali solzicam, ki jih je rad nabiral Prežihov oziroma Kuharjev Lovrenc, celo na podobnih krajih rastejo. Ampak pogled od blizu razkrije drugačne liste, zlasti pa cvetove. Še nevarnejša je zamenjava z jesenskim podleskom, ki mu je marsikdo že celo podlegel. Ampak naj vas to ne odvrne: čemaž ali medvedji česen, kakor mu pravijo tudi v Italiji (l'aglio orsino), Nemčiji (bärlauch) in še kje, namreč nezgrešljivo diši po česnu, njegovi listi pa so na pecljih. Če niste prepričani, jih pomanite med prsti in poduhajte.

Čemaž je kot nalašč za začetek pomladi, ko spremenimo svoj jedilnik in izdatnejše zimske jedi počasi nadomestimo z lažjimi spomladanskimi. Idealen je za očiščevalne pomladne diete, saj je poln zdravilnih učinkovin. Smiselno ga je vključiti v težak praznični jedilnik, denimo skupaj z regratom in šparglji. Zelo dobro se namreč ujame z jajci. S svežimi čemaževimi listi lahko začinimo še marsikatero drugo jed, narežemo ga na testenine ali rižoto, poda se v jajčno omleto … Pripravimo ga lahko tudi kot namaz – liste sesekljamo in dodamo oljčno olje ter morsko sol. Tak namaz lahko vložimo v kozarec in ga na hitro steriliziramo ter hranimo v hladilniku. Lahko ga nadgradimo z zdrobljenimi orehi ali pinjolami, naribanim parmezanom in poprom, s čimer dobimo pesto, ki se imenitno odreže tudi na testeninah.

Drobno narezane liste čemaža dodamo krompirjevi juhi in dobimo čemaževo, izjemne so različne čemaževe rižote, ki jih lahko kombiniramo z gobami, grahom​ … Sesekljan čemaž lahko zamesimo v testo in spečemo okusen kruh, ki je najboljši čisto svež, skupaj s špinačo ali šparglji in sirom ga spečemo v piti, zavitku ali omleti. Ljubitelji pasirane špinače lahko špinačnim listom v poljubnem razmerju dodajo liste čemaža, iz vsega skupaj pa po svojem priljubljenem receptu pripravijo to krasno zeleno jed, ki se po stari navadi najbolje ujame s krompirjevim pirejem in jajcem na oko. Navsezadnje lahko s svežimi listi čemaža na kosu kruha podložimo rezino velikonočne šunke, kar bodo še posebno cenili tisti, ki ne prenesejo hrena.