Britanci so dobili novega konservativnega premierja, že petega v zadnjih petih letih, že tretjega v zadnjih treh mesecih, in že drugega zapored, ki ga niso izvolili na volitvah. Na uradno zasedbo premierskega stolčka in Downing Streeta 10 bo nekdanji finančni minister in novi vodja torijcev Rishi Sunak moral počakati do jutri, ker kralja Karla III. danes nii bilo na delovnem mestu. Očitno tudi on, ki si je privoščil podaljšani konec tedna na posestvu Sandringham, ni pričakoval, da bodo konservativci tako hitro, v pičlih štirih dneh, »okronali« novega vodjo, ki avtomatično postane premier.

Dve minuti za narod

V prvem kratkem, samo dveminutnem nagovoru rojakom je Sunak pozval k enotnosti in stabilnosti. Enotnost konservativne stranke in Združenega kraljestva bo njegova »daleč največja prioriteta«. »Združeno kraljestvo je velika država, vendar ni nobenega dvoma, da se soočamo z globokim ekonomskim izzivom. Potrebujemo stabilnost in enotnost, in moja največja prioriteta bosta enotnost stranke in države,« je dejal v času, ko so tako konservativci kot Britanija videti bolj neenotni kot kadar koli prej.

Prej je veliko več časa za zaprtimi vrati govoril okoli šestdesetim najvplivnejšim konservativnim poslancem, članom vsemogočnega odbora 1922, ki organizira izbor vodje konservativne stranke in določa pravila izbora. Tokrat se je na vsak način želel izogniti dolgotrajnemu izboru in možnosti, da bi pri izboru sodelovali tudi člani stranke. Potihem naj bi navijal za Sunaka, ki jim je povedal, da se konservativci, ki v raziskavah javnega mnenja za laburisti zaostajajo že za trideset odstotkov, soočajo z grožnjo obstoju. A je optimistično dodal, da lahko zmagajo na naslednjih volitvah, če bodo enotni. Opozicija je, kot po odstopu Liz Truss pred štirimi dnevi, tudi po nastopu Sunaka zahtevala predčasne, takojšnje volitve.

Bogataš s superbogato ženo

Dvainštiridesetletni Rishi Sunak, nekdanji finančni minister in bankir, je postal najmlajši premier v zadnjih skoraj dvesto letih. Do njegovega meteorskega vzpona je prišlo komaj sedem let po izvolitvi za poslanca. V Britaniji rojeni Sunak, ki je indijskega porekla, je prvi britanski premier nebelec in prvi britanski Azijec, ki se je povzpel na vrh otoške politične piramide. Prvi, ki je hindujske vere. In najbogatejši premier v zgodovini. Sam je postal multimilijonar kot investicijski bankir. Bil je najbogatejši minister. Njegova prav tako 42-letna glamurozna žena Akshata Murty, ki je prav tako indijskega porekla, je hčerka in ena od dveh dedičev šestega najbogatejšega Indijca Nagavare Murtyja, ustanovitelja tehnološkega giganta Infosys, ki ima pod palcem dobre štiri milijarde. Novi britanski premierski par ima pod palcem več kot 800 milijonov evrov.

Rishi Sunak je resno startal proti premierskemu stolčku, ko je julija s svojim odstopom sprožil plaz več kot šestdesetih odstopov, ki je po komaj treh letih z oblasti odnesel Borisa Johnsona. V drugo gre rado, bi lahko rekli. Sunaka je pred samo sedmimi tedni v finalu bitke za Johnsonov premierski stolček tesno porazila Liz Truss, ki je morala minuli četrtek poniževalno odstopiti.

Dramatična končnica

Dramatična končnica najnovejšega otoškega političnega kaosa, zaradi katerega Britaniji v tujini že rečejo Bitalija in banana otok, se je začela sinoči, ko se je Johnson nenadoma umaknil iz tekme za premierski položaj, čeprav je trdil, da je zbral zadostno podporo in da ima velike šanse za vrnitev na Downing Street 10. Kaže, da spet ni govoril resnice.

Voditeljica konservativne poslanske skupine v parlamentu, prej večkratna ministrica Penny Mordaunt, ki je po Johnsonovem umiku postala edina Sunakova tekmica, je umik sporočila samo minuto pred drugo uro popoldne, ko naj bi sporočili izid volitev, ni pa razkrila, ali je ali ni dobila podpore stotih poslancev. Sunak, ki je dobil podporo več kot dvesto konservativnih poslancev, dobre polovice od 357 poslancev, je postal zmagovalec brez tekmecev.