Krsto so v nedeljo v Edinburgh prepeljali z gradu Balmoral, kjer je v četrtek umrla Elizabeta II., v ponedeljek pa so jo iz palače Holyroodhouse, uradne rezidence britanskega monarha na Škotskem, v procesiji pospremili do katedrale svetega Egidija. Hrastova krsta, pokrita s škotsko kraljevo zastavo in vencem belega cvetja ter škotsko krono, bo tam skupno 24 ur.

Javnost je možnost, da se v katedrali ob krsti poslovi od kraljice, dobila v ponedeljek zvečer. Pred katedralo so se tako ves večer in vso noč vile dolge vrste ljudi, po nekaterih ocenah jih je bilo doslej že več tisoč. Najbolj zagreti so pred katedralo prišli že v ponedeljek zjutraj, številni so čakali več ur, tudi ponoči, da so se sprehodili mimo krste.

Eden od žalujočih, ki so se prišli poslovit od kraljice, Gavin Hamilton iz Edinburgha, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je čakal več kot pet ur, v katedralo pa je lahko vstopil ob 2.50 po krajevnem času. Za njim je bilo v vrsti še na tisoče ljudi. »V vrsti so bili tudi taki, ki so pripotovali iz več kot 160 kilometrov oddaljenega Aberdeena«, je še dejal.

»Gre za občutek povezanosti s preteklostjo,« pa je po prihodu iz katedrale za AFP dejal 28-letni Rob Parsons. Kot je dodal, z obiskom kraljice lahko sprejmeš dejstvo, da se je končalo neko obdobje.

O kolonah čakajočih so poročali tudi dopoldne. Številni upajo, da se bodo še lahko poslovili od kraljice, preden bodo krsto popoldne iz katedrale prepeljali na edinburško letališče.

Po poročanju AFP današnje dogajanje v Edinburghu kaže, kaj gre pričakovati v Londonu, kjer bo krsta na ogledu pred pogrebom monarhinje.

Krsto bodo v London z letalom prepeljali danes popoldne. Ob njej bo potovala edina hči Elizabete II, princesa Anne. Nato bodo krsto prepeljali v Buckinghamsko palačo, kjer jo bosta sprejela novi kralj Karel III. ter kraljica žena Camilla.

Kraljevi par, ki je v ponedeljek zvečer z drugimi člani kraljeve družine bedel ob krsti v edinburški katedrali, je pred prihodom krste v Buckinghamsko palačo danes odpotoval na obisk v Belfast. Tam se bo Karel III. sešel z državnim sekretarjem za Severno Irsko Chrisom Heaton-Harrisom iz konservativne stranke ter voditelji drugih strank. Po srečanju z verskimi voditelji se bosta Karel III. in Camilla udeležila maše v katedrali svete Ane, nato pa se bosta vrnila v London.