Na posnetkih, ki so jih predvajale ameriške televizije, je mogoče videti, da so nekateri protestniki med spopadi uporabili palice in podirali kovinske barikade.

Novinar univerzitetnega časopisa Daily Bruin Dylan Winward pa je za britanski BBC povedal, da so proizraelski protestniki metali različne predmete, vključno s pirotehničnimi sredstvi in plastenkami vode. Po njegovih besedah so uporabili tudi solzivec.

Losangeleška policija je dopoldne na družbenem omrežju X sporočila, da je pri vzpostavljanju reda in zagotavljanju varnosti pomagala na prošnjo univerze UCLA zaradi številnih nasilnih dejanj na univerzitetnem kampusu.

Ravnatelj UCLA Gene D. Block je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP že pred spopadi opozoril, da so protestniki prejšnji teden postavili tabor. Med njimi so bili člani skupnosti UCLA pa tudi drugi, ki niso povezani z univerzo. Številni protestniki so bili po besedah ravnatelja miroljubni, taktike drugih pa je označil za šokantne in sramotne. 

Newyorška policija aretirala več propalestinskih protestnikov

Newyorški policisti so že včeraj vdrli v poslopje univerze Columbia, ki so ga pred tem zasedli študenti, ki protestirajo proti vojni v Gazi. Policisti so uspeli priti v poslopje Hamilton Hall, tako da so splezali skozi okno v drugem nadstropju s pomočjo tovornjaka z lestvijo. Študenti so poslopje sicer zasedli v torek zgodaj zjutraj in napovedali, da bodo vztrajali dokler vodstvo univerze ne izpolni njihovih zahtev. Glavna zahteva je, da se prekinejo vse finančne vezi z Izraelom, kar je univerza zavrnila in začela izključevati študente.

Preberite tudi: Študentski protesti v ZDA proti vojni v Gazi se zaostrujejo

Predsednica univerze Columbia Minouche Shafik je v prošnji policiji za posredovanje navedla, da zasedbo šolske stavbe vodijo posamezniki, ki niso povezani z univerzo. Prosila je tudi, naj policija ostane na univerzi vsaj do 17. maja, da protestniki ne bodo ponovno postavili svojih taborov s šotori.

Policija je bila danes v pripravljenosti. Kot so sporočili, pa so na Columbii in še eni univerzi skupno pridržali 300 ljudi, ki jim med drugim očitajo kaznivo dejanje zlorabe in vlom.

Bela hiša je ostro kritizirala zasedbo poslopja, njen tiskovni predstavnik pa je dejal, da gre za popolnoma napačen pristop.

Protesti širom ZDA

Protesti so zajeli tudi druge univerze po ZDA. V enem od najnovejših spopadov na univerzi Severne Karoline v Chapel Hillu je policija v torek spraznila en tabor in pridržala nekaj protestnikov.

Na univerzi Cal Poly Humboldt v severni Kaliforniji se je v torek zgodaj zjutraj dramatično končala teden dni trajajoča okupacija, ko je policija aretirala skoraj 30 protestnikov, ki so zavzeli stavbe in zaprli kampus.

V Oregonu je bil kampus Portlandske državne univerze v torek zaprt zaradi incidenta v knjižnici, so sporočile oblasti univerze, potem ko so lokalni mediji poročali, da je dan prej v stavbo vdrlo okrog 50 protestnikov.

Univerza Brown pa je dosegla dogovor, po katerem bodo študentje protestniki umaknili svoj tabor v zameno za glasovanje o prekinitvi vezi z Izraelom.

Vodja ZN za človekove pravice Volker Turk je izrazil zaskrbljenost zaradi težkih ukrepov, sprejetih za razpustitev protestov na univerzi, in dejal, da sta svoboda izražanja in pravica do mirnega zbiranja temeljnega pomena za družbo. Dodal je, da je treba spodbujanje k nasilju ali sovraštvu na podlagi identitete ali stališč - resničnih ali domnevnih - odločno zavrniti.