Kljub spopadom protestnikov s policijo na Cetinju, v glavnem mestu samostojne Črne gore pred letom 1918, je v nedeljo zjutraj v znamenitem cetinjskem samostanu potekalo ustoličenje črnogorskega metropolita srbske pravoslavne cerkve (SPC) Joanikija. Demonstranti, med katerimi so tudi privrženci predsednika Mila Đukanovića, menijo, da gre za provokacijo in da poskušajo Srbija in tisti Črnogorci, ki se imajo za Srbe (takšnih je tretjina državljanov te male države s 600.000 prebivalci), tudi prek SPC povečati nadzor nad Črno goro.

Protesti ohromili slovesnost

Kot poroča Al Džazira, so policisti aretirali 14 protestnikov, med več deset ranjenimi pa je sedem policistov. Do spopadov med 1800 policisti, ki jih je na Cetinje poslala prosrbska vlada Zdravka Krivokapića, in demonstranti, ki so, soočeni s solzivcem in šok bombami, v policijo metali kamenje in steklenice, menda celo molotovke, je prihajalo že v soboto, ko so protestniki s kamenjem, avtomobilskimi gumami, avtomobili in tudi živim ščitom blokirali ceste do Cetinja. Morda so se pri tem hoteli zgledovati po svojih prednikih, ki so z blokado poti do Cetinja stoletja branili črnogorsko samostojnost pred Turki.

Zaradi blokad se med drugim številni duhovniki SPC niso mogli udeležiti obreda ustoličenja na Cetinju. Novi črnogorski metropolit Joanikij in novi patriarh SPC Porfirij, ki sta nasledila za covidom-19 umrla predhodnika, metropolita Amfilohija in patriarha Irineja, sta morala iz Podgorice na Cetinje priti s helikopterjem ob zaščiti policije.

Zaradi protestov tudi nista mogla v živo nagovoriti vernikov. Sicer je Joanikij, ki je bil rojen v Črni gori, a se ima za Srba, v govoru po ustoličenju kot del srbske pravoslavne cerkve razumel ne le cetinjski samostan, ampak tudi vse nekdanje črnogorske vladarje dinastije Petrović-Njegoš, vključno z »velikim srbskim pesnikom« Petrom II. Petrovićem Njegošem. Hkrati je dejal, da so delitve v Črni gori »umetno povzročene« in da jih je treba odpraviti.

Srbski patriarh Porfirij je v svojem govoru Joanikija sicer opozoril: »Niste tu, da sprašujete, kdo je kdo in kateremu narodu pripada. Tu ste, da zmanjšate napetosti in gradite mostove.« Vendar Porfirij ni omenil Črnogorcev.

Medsebojne obtožbepremierja in predsednika

Predsednik Črne gore Milo Đukanović, ki je na lanskih parlamentarnih volitvah ob zmagi prosrbskih strank izgubil oblast, je v nedeljo zjutraj prišel na nemirno Cetinje, potem pa se je prek družbenih omrežij obrnil na Črnogorce in obsodil »uporabo vojske in policije proti mirnim državljanom, ki so se zbrali«. Izjavil je še: »Samo človek brez dostojanstva si lahko dovoli, da s helikopterskim desantom pride v cetinjski samostan in na tak način osramoti prestol sv. Petra Cetinjskega.« Gre za strica pesnika Njegoša, posvetnega in cerkvenega vladarja Črne gore v letih 1784–1830.

SPC pa je Đukanović, ki je pred leti ustanovil samostojno črnogorsko pravoslavno cerkev (ki je niso priznali pravoslavni patriarhi), obtožil, da je »udarna pest velikosrbskega nacionalizma«.

Črnogorski premier Zdravko Krivokapić, ki je blizu SPC, a ga imajo prosrbski Črnogorci za preveč popustljivega, pa je obtožil Đukanovića, da je namerno spodbujal napetosti v politične namene. Črnogorce je premier pozval, naj ne nasedajo tistim, ki se spuščajo v konflikt, samo da bi obdržali svoje koristi in privilegije. Sicer je Krivokapića pohvalil predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ker mu je kljub protestom uspelo omogočiti ustoličenje Joanikija. Priznal pa je, da je situacijo spremljala srbska tajna služba: »Vso noč je obveščala vodstvo Srbije o razmerah v Črni gori, a to počnejo vse varnostno-obveščevalne službe.«