Miha Zajc je storil napako pri prvem zadetku v 13. minuti, ko je izgubil žogo 20 metrov od vrat, po podaji z desne strani pa je bil pred vrati Joel Pohjanpalo (v pretekli sezoni v majici Venezie drugi najboljši strelec Serie B) spretnejši od Davida Brekala in med nogami matiral Vida Belca. Foto: EPA

Po velikih pričakovanjih so Finci s petkovo zmago z 2:0 (enak izid je bil na prijateljski tekmi pred desetimi leti v Turkuju) prizemljili pričakovanja nogometašev in javnosti, boj za uvrstitev na evropsko prvenstvo prihodnje leto v Nemčiji pa bo še zelo trd. Po treh krogih imajo Kazahstan, Danska, Finska in Slovenija vsi po šest točk, Severna Irska je zbrala tri.

"Finska ima svoj 'gard', imidž in karakter," je pred dvobojem opozarjal Kek, pričakoval je tekmo visokega ritma in številnih agresivnih dvobojev, začetek srečanja pa je bil takšen, kot da bi njegovi fantje med dolgimi pripravami na Brdu pri Kranju sedeli na ušesih ali pa bi jih uspavalo za severne kraje nenavadno toplo vreme s temperaturami okoli 25 stopinj Celzija. "V dvobojih in pri drugih žogah smo malo zamujali, to je bilo na koncu odločilno," je bil v izjavi za Šport TV iskren Adam Gnezda Čerin.

Mislim, da so nas zelo dobro analizirali. Pustili so nam veliko prostora, da igramo. Dokler nismo spustili žoge, smo imeli velike težave.

Petar Stojanović

"Odločnost je zelo hitro izhlapela, že po minuti ali dveh"

"Manjkalo je več samozavesti in več odločnosti. Finci so bili spretnejši in morda tudi pametnejši, da so zmagali. Igrali so pošteno, vsak dvoboj je bil na polno. Potrdilo se je, da so ekipa, ki ima rep in glavo," je dodal selektor. Na novinarski konferenci je objokoval predvsem slab začetek tekme in slabo koncentracijo v kazenskem prostoru pri obeh prejetih zadetkih.

"Seveda sem nezadovoljen s tem, kako je odločnost zelo hitro izhlapela, že po minuti ali dveh. Premalo odločno in premalo agresivno smo vstopili v tekmo, tako je tudi padel prvi gol, čeprav nas je bilo skoraj deset za žogo. Izgubili smo čisto žogo, tam se je ne sme izgubiti. Potem je slučajno šla še dvema skozi noge. Pri drugem zadetku pa bi morali v blok. Pri obeh zadetkih nas niso taktično ali tehnično preigrali, ampak smo sami naredili napako."

David Brekalo, ki je v 64. minuti s slabo podajo in izgubljeno žogo omogočil Fincem protinapad za 2:0, je v začetni postavi dobil prednost pred Miho Blažičem. V primerjavi z uvodno tekmo kvalifikacij marca v Astani so bile poleg te in menjave v vratih med prvih enajst še tri spremembe: na zelenici ni bilo Jona Gorenca Stankovića (viroza), Benjamina Verbiča in Žana Celarja, igrala je trojica Miha Zajc, Sandi Lovrić in Andraž Šporar. Foto: EPA

"Priložnosti Lovrića, Šeška in Šporarja, to se mora zabiti"

Po zaostanku z 1:0 v 13. minuti je Slovenija le dvignila ritem, a zapravila nekaj lepih priložnosti. Najbližje zadetku je bil v 32. minuti Benjamin Šeško, po njegovem strelu je žoga oplazila vratnico.

"Ko smo prejeli zadetek, smo znova začeli igrati tako, kot je treba. Vedeli smo, da je njihova desna stran zelo močna, na to smo se pripravljali, in se je izkazalo, da je res. Ko smo naredili rošado po 15 minutah, je delovalo veliko bolje. V prvem polčasu smo imeli dve, tri čiste priložnosti, da izenačimo. Nato tudi v drugem. Iz teh priložnosti bi preprosto morali doseči gol, to je bistvo vsega. Priložnosti Lovrića, Šeška in Šporarja, to se mora zabiti. V določenih trenutkih sta Šeško in Šporar sicer igrala malo preveč statično. Vidi se, da jima mogoče manjka kakšna igralna minuta v zadnjih tednih. V cirkulaciji žoge smo bili dobri, domači pa so čakali na protinapad. In so ga na žalost tudi znova dočakali. Res škoda, da nismo izkoristili ponujenega," je dejal Kek.

Veliko ustvarjenih priložnosti je tisto, kar Mariborčanu ohranja optimizem za prihodnje tekme. "Slovenija je bila kombinatorna in nevarna za gol, to je dejstvo. Tudi proti Fincem, ki zelo težko prejemajo zadetke. Večji del tekme smo mi narekovali ritem, dobro tekli, imeli žogo in si pripravili izigrane priložnosti. Te niso bile slučajnost. Premalo pa smo izkoristili individualno kakovost, ki jo imamo v napadu. Vedeli smo, da moramo Fince s posestjo žoge malo umiriti. Podaje so bile kar dobre, morda včasih preveč v širino. Z igro podaj smo si pripravili kar nekaj priložnosti za njihovo zadnjo vrsto, ko smo prihajali pred vrata s strani. V Kazahstanu smo jih izkoristili, tukaj ne. Zavedal sem se tudi, da bomo imeli skozi tekmo težave v obrambni postavitvi, ker smo na igrišče poslali takšen profil igralcev, nekaterih drugih, ki bi nam mogoče bolj ustrezali, pa danes ni bilo," je nadaljeval Kek.

Pri tem je mislil na Jona Gorenca Stankovića, ki zaradi viroze ni mogel igrati, pa tudi na Jasmina Kurtića, ki je poškodovan že dalj časa. Vseh pet menjav na tekmi v Helsinkih je opravil po drugem zadetku Finske.

Statistično najbolje ocenjeni nogometaš v slovenski reprezentanci je bil Petar Stojanović. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistično najbolje ocenjeni nogometaš v slovenski reprezentanci je bil Petar Stojanović. Grafiko zagotavlja sofascore.com
V Helsinkih so se finski navijači veselili podobne zmage kot pred štirimi leti v Tampereju, ko so njihovi ljubljenci z 2:0 premagali BiH in z 1:0 Grčijo ter s tem naredili odločilni korak proti zgodovinskemu uspehu in uvrstitvi na Euro 2020. Vse tri zadetke je tedaj dosegel najboljši strelec v zgodovini finske reprezentance Teemu Pukki (37 golov), ki je bil proti Sloveniji dvakratni podajalec. Foto: EPA

"Zdaj se bo videlo, ali imamo koga, ki bo dvignil glas"

Na vprašanje, koliko se je poznala odsotnost Jana Oblaka oziroma kako komentira predstavo Vida Belca, se je izognil neposrednemu odgovoru. "Zdaj se bo šele videlo, ali je ta odsotnost tako pomembna. Ker je zdaj treba dvigniti glave, zdaj ne sme misliti vsak nase oziroma prelagati odgovornosti. Zdaj, ko ni Kurtića in ni Oblaka, se bo videlo, ali imamo kakšnega 'fajterja', nekoga, ki bo dvignil glas. Tudi med njimi samimi. Prepričan sem, da se fantje tega zavedajo. Treba bo v boj z Danci. Sicer pa Vid danes ni imel kaj dosti za branit, česar so se nekateri najbolj bali."

Nova tekma sledi že v ponedeljek ob 20.45 v Stožicah. "Upam, da se zdaj strinjate, da je Danska res favorit v tej skupini. Časa ni veliko, le trije dnevi, nekateri igralci so bili na limitu danes, pomembna bo dobra regeneracija. Upam, da bodo polne tribune zaveznik nam, tako kot so bile danes Fincem. Njihovo vzdušje, navijanje in kulturo je treba spoštovati, to sem se skozi kariero dobro naučil. Predvsem pa seveda spoštujem tiste, ki pomagajo nam. Tudi tu je bilo precej naših navijačev."

Po ocenah portala Sofascore je bil statistično najboljši v slovenski reprezentanci Petar Stojanović (7,7), najslabša pa Andraž Šporar (6,2) in Vid Belec (6,1).

Stojanović: Poraz zelo boli, a moramo ga čim prej pozabiti
Finci prizemljili Slovence v Helsinkih
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Čestitam finski reprezentanci, ki je izkoristila svoje priložnosti, mi pa svojih ne. V sijajnem ambientu in bojeviti tekmi ob številnih priložnostih na obeh straneh smo na žalost zadaj naredili preveč napak, ki so omogočile Fincem zadetka. Sami pa smo imeli pri zaključkih premalo zbranosti, odločnosti in koncentracije. Mislim, da smo imeli več priložnosti kot proti Kazahstanu in San Marinu skupaj. Zmaga Finske je popolnoma zaslužena. Bili smo primorani nekaj menjati zaradi bolezni Jona Gorenca Stankovića, smo pa vsekakor iskali svoje možnosti, da pridemo iz strnjene, zgoščene formacije do točke oziroma do treh točk. Mislim pa, da postavitev ni bila tako napadalna, kot se je morda zdelo na prvi pogled. Enkrat moraš tudi izgubiti, danes se je to zgodilo po dolgem času. Bile pa so tudi dobre stvari. Tekma je pokazala izenačenost v skupini in kakovost posameznikov, mi pa moramo razmišljati o sebi, o svojih slabih zadevah, ki so bile na tej tekmi (slab začetek in koncentracija v kazenskem prostoru) in se pripraviti na dvoboj z Dansko.