Težko si je zamisliti lepšo kuliso, kot so jo nemški organizatorji večpanožnih EP na Königsplatzu pripravili športnim plezalcem. Še težje si je predstavljati popolnost, s katero v Nemčiji nadaljuje svoje mojstrstvo najboljša slovenska športnica Janja Garnbret. Korošica je v petek v idiličnem popoldnevu prijetnega poletnega dne svoje delo v kvalifikacijah balvanskega plezanja opravila z odliko, kot ponavadi je napredovala kot zmagovalka kvalifikaciji. Smeri je premagovala zlahka. Do zadnje, pete smeri, ko ji je zmanjkalo časa, da bi šla v steno še enkrat. Pet minut je minilo hitro, lepotna napaka zgolj dotika zadnjega vrha pa ji vliva motivacijo, da bo v polfinalu in finalu še boljša. Tekmicam pa daje nekaj upanja, da se zvezdnici svetovnega športnega plezanja vsaj bolj približajo.

Štiri mesece je minilo, odkar je Korošica zadnjič plezala v balvanih. V tej sezoni se je v tej disciplini preizkusila le enkrat, ko je aprila prepričljivo zmagala na tekmi svetovnega pokala v Meiringenu. »Ful je bilo fajn. Vesela sem, da sem nazaj. Nisem bila živčna, temveč sproščeno zbrana, kar je najboljše stanje, v katerem sem lahko,« je Janja Garnbret pripovedovala v novinarski mešani coni. V nadaljevanju je kar preskočila uspešno rešene težave ter se osredotočila na neosvojeno. »Nisem preplezala najljubšega balvana. V kakšnem pomenu? Ni bil očiten, ki te kar sam vodi do vrha. Treba ga je bilo reševati sproti. To imam rada.« Nasploh je Slovenka navdušena nad postavitvijo münchenskih smeri. »Težje so kot na svetovnih pokalih. Zaenkrat lahko postavljalce pohvalim. Upam, da bodo zdržali do konca.«

Kot na olimpijskih igrah

Sobotni tretji od petih tekmovalnih dni bo olimpijska prvakinja znova nastopila v težavnosti. »Nimam težav s prilagajanjem na discipline. Tega sem se navadila v pripravah na olimpijske igre ter na samem tekmovanju v Tokiu. Poznam pot, kako se pripraviti. Razlika je le v ogrevanju, a tu imam leta izkušenj,« odgovarja Slovenjgradčanka. »Ne pogrešam prostega dneva, saj na tekmi plezamo manj kot na treningih. Navajena sem trenirati tri dni v kosu. V Münchnu bom pred premorom sicer štiri, a to mi ne bo povzročalo težav. Najbolj naporna je psihološka stabilnost, saj je treba držati maksimalno zbranost štiri dni,« žari od optimizma 23-letna športna plezalka.

Tako kot balvanske težave, Janja Garnbret v mešani coni premaguje tudi številne intervjuje. Za prvo zvezdnico športnega plezanja je zanimanje izjemno. Zdi se, da ima največ obveznosti kar do svoje panoge, ki jo želi posneti na vsakem koraku ter jo uporabiti za promocijo športnega plezanja. V pogovoru z nami je dejala, da ima München posebno mesto v njenem srcu, da jo publika vselej navduši, saj tako sijajnega vzdušja na Kraljevem trgu vsaj v kvalifikacijah ni pričakovala. Ko smo jo opomnili, da na Königsplatzu vendarle še ni tekmovala, temveč pred tem vselej v olimpijskem parku, je obe prizorišči primerjala: »V olimpijskem parku je bil bolj balvanski občutek, na trgu v Münchnu pa me vse skupaj bolj spominja na olimpijske igre. Tu je tudi več prostora za gledalce, kar je seveda le pozitivno.«

Med številnimi slovenskimi športnimi plezalci je v petek v kvalifikacijah navdušila tudi Vita Lukan, ki pa s svojim plezanjem ni bila zadovoljna. Že v četrtkovih kvalifikacijah ni bila, a vseeno dosegla šesti rezultat, v petek pa je bila celo tretja. »Preveč sem imela poskusov, poleg tega pa sem na četrtem balvanu naredila večjo napako. Prvi cilj je izpolnjen, sedaj pa bo šlo zares. Upam, da bom naredila korak naprej. Glede na formo, ki sem jo kazala na zadnjih treningih, pričakujem visoke rezultate,« ne skriva visokih apetitov Vita Lukan. »Poleg tega se želim v kombinaciji težavnostnega in balvanskega plezanja uvrstiti med najboljšo osmerico, ki bo v sredo tekmovala v olimpijski disciplini,« je dodala.

Selektor zelo zadovoljen

Od štirih Slovenk v kvalifikacijah balvanov so si polfinale priborile tri. Katja Debevec je bila z dvema vrhovoma in eno cono enajsta, Mia Krampl, ki je v kvalifikacijah težavnosti na drugem mestu zaostala le za Janjo Garnbret, je polfinale kot 21. zgrešila za eno mesto. Pri moških, kjer so kvalifikacije v težavnosti trajale več kot šest ur, je bil najboljši Slovenec na četrtem mestu Luka Potočar, v finale pa sta se uvrstila še Domen Škofic s sedmim in Milan Preskar s 25. dosežkom kvalifikacij. Slednji je slabo uro po nastopu čakal odločitev komisije, saj so se Britanci nad njegovim dosežkom pritožili, a niso dosegli namena, tako da se je skozi šivankino uho prebil v polfinale. V kvalifikacijah sta obstala Gregor Vezonik (35.) in Žan Lovenjak Sudar (45.).

Sklepno oceno slovenskih kvalifikacijskih nastopov je dal selektor Gorazd Hren: »Izkupiček je odličen, večina je plezala po pričakovanjih. Dosegli smo številne polfinalne uvrstitve ter dosežke na vrhu in tik pod njim. Razočaranj je precej manj. Žal mi je petkovega 21. mesta Mie Krampl, saj si je priprla vrata za uvrstitev med najboljšo osmerico nove olimpijske discipline. Podobno si je Luka Potočar z uvrstitvijo v polfinale balvanov malce odprl vrata za uvrstitev med najboljših osem. Gremo naprej. Prvi cilj je osvojitev posamične kolajne, drugi pa, da se v čim večjem številu uvrstimo v finale olimpijske discipline ter do zadnjega dneva tekmujemo na prvenstvu.« x