»V nobenem trenutku ni bilo negotovosti,« je po poročanju tujih tiskovnih agencij še dejal Vučić. Priznal je velik vpliv vojne v Ukrajini na volitve. »Vpliv ukrajinske vojne na izide je bil ogromen,« je dejal. Srbski predsednik, čigar država je tradicionalna ruska zaveznica in proti Moskvi zaradi napada na Ukrajino ni uvedla sankcij, je sicer vojno izkoristil v svoj prid, saj se je volivcem skušal prikazati kot porok stabilnosti v nemirnih časih. Zanikal je tudi, da bi na volitvah prihajalo do kakršnih koli nepravilnosti. V nedeljo so sicer potekale presedniške in parlamentarne volitve, ponekod, me drugim v Beogradu, pa tudi lokalne.

Vučić je po zadnjih podatkih srbske volilne komisije, ki je do danes dopoldne preštela 92,33 odstotka glasovnic, osvojil 58,94 odstotka glasov. S tem si je zagotovil zmago v prvem krogu. Njegov najresnejši tekmec Zdravko Ponoš je osvojil 18,01 odstotka glasov.

Na parlamentarnih volitvah je zmagala Vučićeva Srbska napredna stranka, ki je po 91,74 odstotka preštetih glasovnicah dobila 43,15 odstotka glasov. To pomeni, da ji bo v parlamentu pripadlo 121 poslanskih sedežev od 250. Njegovim dosedanjim koa licijskim partnerjem, socialistom Ivice Dačića, bo pripadlo 32 sedežev, vodilni opozicijski listi Združeni za zmago Srbije pa 37.Večine v beograjski skupščini pa Vučićeva SNS ni osvojila. V parlament se bo glede na trenutne volilne rezultate uvrstilo še devet drugih strank in zavezništev. Uradne volilne rezultate bo volilna komisija sporočila drevi po 20. uri.

Na predsedniških volitvah naj bi Vučićev najresnejši protikanditat Zdravko Ponoš, predstavnik koalicije Združeni za zmago Srbije, dobil okoli 17 odstotkov glasov. Ponoš je sicer v prvem odzivu dejal, da so volitve »začetek konca Aleksandra Vučića«. Volitev naj bi se glede na prve ocene volilne komisije udeležilo okoli 60 odstotkov volivcev, kar je za deset odstotnih točk manj kot leta 2020. Sodelovali so lahko tudi Srbi s Kosova, ki pa niso mogli glasovati na Kosovu, temveč so se morali pripeljati v Srbijo.

Korać: Vučić bo na koncu verjetno imel tudi večino v Beogradu, njegova zunanja politika bo drugačna

Žarko Korać, bivši podpredsednik srbske vlade, psiholog in politični analitik napoveduje, da bo Vučić  z oblikovanjem koalicij prišel do večine v parlamentu in beograjski skupščini, Vučićeva zmaga zanj ni presenečenje, saj je na televiziji vsak dan.V nedeljo so v Srbiji potekale parlamentarne, predsedniške in lokalne volitve. »To je nekaj, čemur se v politiki reče osebna oblast,« je rezultate srbskih volitev komentiral Korać, nekdanji sodelavec bivšega srbskega premierja Zorana Đinđića in velik nasprotnik Slobodana Miloševića.

Korać je dejal, da je Vučić že devet let absolutno vsak dan v medijih. »On odloča o vsem, on prinaša investicije, on rešuje probleme, on rešuje ljudi, on rešuje otroke v snegu, to je medijski blitzkrieg proti zdravemu razumu, ki se ga ne more ubraniti večina srbskih državljanov,« je povedal in poudaril, da v mnogih mestih v Srbiji ljudje večinoma gledajo samo televizijo, na njej pa praktično ni drugega razen Vučića. Rezultat volitev je bil tako po Koraćevih besedah pričakovan. Meni, da bo Vučić z Dačićem na koncu verjetno oblikoval tudi vladajočo koalicijo v Beogradu, čeprav v mestni skupščini nima večine. Večine v beograjski skupščini pa nima niti opozicija.

»Kako oblikovati večino v beograjski skupščini, je zanj trenutno največji problem. Verjetno bo kupil nekatere člane skupščine,« je povedal Korać in poudaril, da Vučić nima več niti polovice sedežev v parlamentu. Njegova stranka SNS bo tako morala v koalicijo z Dačićem ali z Zvezo vojvodinskih Madžarov, ki bo najverjetneje dobila šest poslanskih sedežev. »"o bo tesna koalicija, a Dačić je podpornik Rusije in Vučić to potrebuje,« je dejal Korać.

Ko gre za domačo politiko, bo Vučić po mnenju Koraća nadaljeval enako politiko. Drugače je z zunanjo politiko, saj je vojna v Ukrajini v 24 urah spremenila Evropo in se je celo Švica, ki je ostala nevtralna v drugi svetovni vojni, pridružila sankcijam zahoda proti Moskvi.

Vučić sankcij proti Rusiji ni uvedel. »Moje mnenje je, da je Evropska unija oziroma Zahod pustil, da se končajo volitve, zdaj pa bodo nanj vršili velik pritisk, da se sankcijam pridruži tudi Srbija,« je dejal Korać in dodal, da Vučić v regiji ne bo mogel nadaljevati s politiko, kakršno je vodil doslej. »Vučićeva zunanja politika je pravzaprav uničena, razdrta. Doslej je sedel na dveh stolih, a ne vidim možnosti, da tako nadaljuje tudi v prihodnje. Zato bo moral ravnati proti svojemu, zelo proruskemu, proputinovskemu volilnemu telesu in sprejeti zanj zelo težke odločitve, to pa je, da se solidarizira s sankcijami EU in popolno politično izolacijo Putina in Rusije,« je še dejal Korać.

Povedal je še, da je Evropa trenutno osredotočena na vojno v Ukrajini in Rusijo, sicer pa sta v Evropi samo dve ogromni odprti politični vprašanji, in to sta Kosovo ter Bosna in Hercegovina oziroma možnost referenduma v Republiki srbski. »Mislim, da je Evropa vseeno dobila lekcijo, da se odprti problemi lahko spremenijo v vojne, kar se je v BiH že zgodilo, in mislim, da bo Evropa, ko bo imela moč, poskušala zapreti ta dva problema. Vučić bo težko imel manevrski prostor okoli kosovskega vprašanja in podpore Miloradu Dodiku,« je sklenil Korać.

Pahor čestital Vučiću

Iz urada predsednika republike so sporočili, da je  Borut Pahor  danes po telefonu govoril z Vučićem in mu čestital za vnovično izvolitev na predsedniški položaj. Dodali so, da sta imela predsednika daljši in prijateljski telefonski pogovor.

Pahor je Vučiću zaželel veliko uspehov pri nadaljnjem opravljanju pomembnih zadolžitev, predsednika pa sta poudarila tudi pomen medsebojnega zaupanja ter nadaljevanje odličnih odnosov med državama, so še sporočili. Dodali so, da sta Pahor in Vučić naklonjena možnosti, da se v kratkem neformalno sestaneta.