Na Inštitutu za kineziološke raziskave pri ZRS Koper so v različnih študijah zadnjih 20 let preučevali vpliv simulirane mikrogravitacije na telo (»bed rest« študije). V okviru študij, ki so prešle v večletni raziskovalni program, so izvedli pet 35-, 14- in 10-dnevnih študij, o rezultatih pa poročali v več kot 50 znanstvenih člankih in znanstveni monografiji.

Propadanje telesa že po nekaj dneh gibalne neaktivnosti

Prišli so do številnih zanimivih ugotovitev o tem, kako se obnaša človeško telo v času daljše popolne gibalne neaktivnosti. Njihove najbolj prodorne ugotovitve so, da se mehanizmi propada kažejo izredno hitro, že po nekaj dneh ležanja, da lahko s skrbno načrtovanimi in vodenimi intervencijami vplivamo na pojavnost in intenzivnost propadanja ter da se med gibalno neaktivnostjo starejšim odraslim (55-65 let) zdravstveno stanje s poudarkom na funkcionalnih zmožnostih poslabša bistveno hitreje kot mlajšim.

Poleg tega se po koncu obdobja gibalne neaktivnosti starejši le stežka, včasih tudi ne, povrnejo na izhodiščne vrednosti. Tega se je treba zavedati tako v kliniki, npr. pri bolnikih po težjem prebolevanju covida-19, pa tudi pri vseh ostalih, ob omejevanju njihovega gibanja.

V vesolju telo propada še veliko hitreje

Ob tem pa predstojnik Inštituta za kineziološke raziskave pri ZRS Koper Boštjan Šimunič opozarja, da človeško telo v vesolju popada kar sedemkrat hitreje kot ob neprekinjenem ležanju v postelji. »Dokaz temu gre zgolj primerjava smernic življenja na Zemlji, kjer se odraslim priporoča vsaj 30 minut dnevne, zmerno do visoko intenzivne vadbe, medtem ko se astronavtom med bivanjem v vesolju priporoča štiri ure zelo intenzivne vadbe,« navaja.

Ker se tovrstne raziskave v vesolju ne da izvesti, so raziskovalci pripravili najboljši približek bivanja v vesolju oziroma mikrogravitaciji – to je lebdenje v vodi. Raziskava je, kot navajajo na ZRS Koper, edinstvena z več vidikov. Kot prva bo preučevala ženske preiskovanke in prvič bo 20 ženskih preiskovank lebdelo v vodi kar pet dni.

Mednarodna raziskava se izvaja na Inštitutu za vesoljsko medicino in fiziologijo (MEDES) v Toulousu v Franciji. Vloga inštituta pri ZRS Koper pa je preučevanje upadanja mišične mase – volumna mišic, arhitekture mišične zgradbe, mišične funkcije.

V sodelovanju z Univerzo v Trstu in bolnišnico Cattinaro, kjer sodelujejo z raziskovalno skupino Giannia Biola, bodo preučevali tudi spremembe mišične presnove – sintezo in razgradnjo mišičnih beljakovin. Raziskava bo potekala pol leta in bo omogočila podroben vpogled v mehanizme in dejavnike človekovega propada v tovrstnih okoljih, je dodal Šimunič.