»To je to. Ujeli so te. Kaj sem storil? Vse pobil, kakopak.« To so zadnje besede dediča nepremičninskega imperija Roberta Dursta v dokumentarni miniseriji The Jinx. V ospredju so trije zločini – skrivnostno izginotje njegove žene Kathie leta 1982, katere trupla niso nikoli našli, usmrtitev njegove prijateljice Susan Berman leta 2000 ter smrt in razkosanje njegovega soseda Morrisa Blacka leto dni kasneje. Ta primer je razrešen: Durst je poroti povedal, da ga je ubil v samoobrambi, ta mu je verjela in ga oprostila. Čeravno je bil glavni osumljenec pri izginotju žene, uradno proti njemu obtožnice niso nikoli vložili, pred petimi leti pa so jo razglasili za mrtvo.

Dan pred predvajanjem zadnjega dela serije leta 2015 so Dursta aretirali zaradi suma umora prijateljice Susan, ki ga on vse odtlej zanika. Nič kaj v prid mu ne gre dejstvo, da je bila ubita le nekaj ur pred razgovorom s policijo o izginotju njegove žene. Ker je bila njegova tesna zaupnica, je tožilstvo prepričano, da je vedela preveč. Lani pričeto sojenje v Los Angelesu so več kot leto dni prestavljali zaradi novega koronavirusa, v torek pa se je končno znova pričelo.

Utišal naj bi jo

Sedeč v invalidskem vozičku je bil 78-letni Robert Durst v sodni dvorani videti še posebno slaboten. Obraz mu je krasila bela maska, v rokah je držal tablico, prek katere je spremljal začetni nagovor tožilca Johna Lewina. Ta je prepričan, da je obtoženi bližnjo prijateljico 23. decembra 2000 v slogu profesionalnih usmrtitev na njenem domu na Beverly Hillsu ustrelil v glavo, da bi ji tako preprečil razgovor s policijo le nekaj ur kasneje. Prav ona bi ga namreč lahko inkriminirala v primeru izginotja njegove prve soproge Kathleen McCormack leta 1982. Durst krivdo zanika, je pa njegov zagovornik Dick DeGuerin že lani potrdil, da je obtoženi našel truplo prijateljice in zaupnice, a v paniki pobegnil. Obramba dopušča možnost, da je bila smrt Bermanove posledica ponesrečenega ropa, a tožilstvo tej teoriji ne verjame, saj ni iz njene hiše izginilo prav nič.

»Dokazali bomo, da je poznala svojega morilca. Ko mu je obrnila hrbet, jo je od zadaj ustrelil v glavo,« je sodišče nagovoril tožilec Lewin. Predvajal je tudi zdaj že zloglasni del dokumentarnega filma, v katerem se zdi, da obtoženi med mrmranjem sam sebi na stranišču (pozabil naj bi, da je še vedno opremljen z mikrofonom) prizna vse svoje krvave grehe. »Vse sem pobil.« Obramba vztraja, da so njegove izjave na različnih koncih zlepili in tako manipulirali z njimi, sodnika pa znova opozarja, da se sojenje sploh ne bi smelo nadaljevati. »Gospoda Dursta pesti cela vrsta smrtno nevarnih zdravstvenih težav, vključujoč raka mehurja, ki ga ne zdravijo celovito,« je bil jasen zagovornik DeGuerin in dodal, da je milijonar v zadnjem letu skoraj več časa preživel v bolnišnici kot doma. Sodnik njegovi prošnji ni ugodil in je odločil, da se sojenje, vsaj za zdaj, nadaljuje, bo pa kmalu odredil še zaslišanje o tem, ali je Durst sposoben slediti procesu.