Po navedbah južnokorejskega notranjega ministrstva se reševalci še vedno skušajo prebiti do več kot desetih avtomobilov in avtobusa, ki so v soboto obtičali v poplavljenem 430 metrov dolgem predoru v mestu Cheongju v provinci Severni Chungcheong.

Hudourniški tok, ki se je odcepil od poplavljene bližnje reke, je predor zalil tako hitro, da pogrešani niso uspeli pobegniti. Doslej so reševalci iz predora potegnili že 13 trupel, število smrtnih žrtev pa bi po njihovih navedbah lahko bilo še večje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Najhuje prizadeta je še vedno provinca Severni Gyeongsang, kjer je v poplavah in zemeljskih plazovih umrlo 19 ljudi, devet pa je pogrešanih. Gre za hribovito območje, kjer so se sprožili številni plazovi.

Južna Koreja trenutno doživlja eno najbolj intenzivnih monsunskih obdobij doslej, saj so močni nalivi v zadnjem tednu povzročili poplave, zemeljske plazove in izpade električne energije po vsej državi. Obilne padavine pa se bodo nadaljevale do srede.

»Tovrstne ekstremne vremenske razmere bodo postale nekaj običajnega, zato moramo sprejeti dejstvo, da se podnebne spremembe dogajajo, in se z njimi spopasti,« je danes dejal predsednik Yoon. Obljubil je, da bo temeljito preučil in prenovil način, kako se država odziva na ekstremne vremenske razmere, ki so posledica podnebnih sprememb.

»Južna Koreja bo mobilizirala vsa razpoložljiva sredstva, vključno z vojsko in policijo, da bi pomagali pri reševanju,« je še dodal in opozoril, da deževna sezona še ni končana.