Predsednik vlade Janez Janša je danes v parlament prikorakal šele nekaj pred tretjo uro popoldne – potem ko so imeli poslanci državnega zbora predlog ustavne obtožbe zoper njega na mizi že okroglih šest ur. Ostal je kakšno uro. Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so Janši očitale vrsto nezakonitosti in neustavnosti. Zaradi decembrske odklonitve nabave dodatnega cepiva, posegov v medije, zlasti finančnega izčrpavanja Slovenske tiskovne agencije (STA), pritiskov na tožilstvo, preprečevanja referenduma o nabavi orožja in ogrožanja voda so predlagale njegovo razrešitev. Opozicijska četverica je imela na papirju zagotovljenih 39 glasov, obetali so si tudi glasove nepovezanih poslancev. Nazadnje je ob 87 prisotnih za predlog glasovalo 42 poslancev, proti jih je bilo 44. Da bi o upravičenosti ustavne obtožbe lahko odločalo ustavno sodišče, bi morala predlog v DZ podpreti absolutna večina, torej najmanj 46 poslancev. Janša torej ne bo šel pred ustavno sodišče.

Koalicija kategorično zanikala navedbe opozicije

»Razpravo organizirate na dan, ko so seja vlade, vrsta pripravljalnih sestankov ter sestanek vlade in vodij poslanskih skupin v evropskem parlamentu,« je Janša ob prihodu opravičil svojo zamudo. Nadaljeval je, da je v ustavni obtožbi toliko absurdnih stvari, da na vse nima smisla odgovarjati in se glede tega prepirati. Poslance je med drugim spomnil, da je bil sam v komisiji, ki je stavek za stavkom pisala slovensko ustavo. Potem se je lotil stranke Levica, rekoč, da se je pod ustavno obtožbo podpisala tudi poslanska skupina, ki se zavzema za razgraditev slovenske ustave. Janševa stranka SDS je sicer v enem od osnutkov kongresnih resolucij Levico nedavno označila za ekstremistično stranko.

Svoje očitke je nato premier usmeril predvsem v delo preteklih vlad in izpostavil, da je bilo na področju zdravstva in demografske politike narejenega premalo. Poudaril je, da makroekonomske napovedi evropske komisije Slovenijo uvrščajo na šesto mesto po gospodarski rasti v letošnjem letu, in sklenil, da »pred nami ni neka katastrofa ali ledena gora, ki se slika v ustavni obtožbi, ampak zelo optimističen čas, razen če ga bomo sami pokvarili«.

Komentiral je še, da so opoziciji na voljo različni instrumenti, ki so se jih v istem položaju resda posluževali tudi v stranki SDS, a da so imeli po njegovih besedah pri tem neko mero. Spomnimo: Janševa SDS se je podpisala pod pet od doslej šestih ustavnih obtožb v Sloveniji. Danijel Krivec je sicer v imenu poslanske skupine SDS predlog ustavne obtožbe označil za orodje opozicije za destabilizacijo vlade in ustvarjanje politične krize. Navedbe opozicijskih strank so kategorično zanikali tudi v strankah NSi, SNS in SMC.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je pred glasovanjem sicer ocenil, da gre pri predlogu ustavne obtožbe za iskanje pozornosti in dvigovanje točk v javnomnenjskih raziskavah.

Opozicija o teptanju demokratičnih temeljev

»Predsednik vlade, nikar ne mislite, da vam je tukaj zbrane uspelo s svojim uvodom zavesti. Dejstvo je, da niste odgovoril niti na en očitek ustavne obtožbe. To, da preprosto pridete in govorite stvari, ki sploh nimajo zveze z ustavno obtožbo, potem pa vstanete in greste, pove največ o vas,« se je na nastop Janše odzval Jani Möderndorfer iz stranke LMŠ. Janši je že pred tem navrgel, da se s svojo odsotnostjo požvižga na ustavno obtožbo, s tem pa da kaže odnos do državnega zbora. »Imamo neko kliko na oblasti, ki si lahko dovoli vse, imamo vse ostale, ki smo že eno leto podvrženi povsem arbitrarnim poskusom delegiranja zakonov, norm, določb in na koncu koncev tudi kazni,« pa je k oceni vlade pristavil koordinator Levice Luka Mesec. Opozoril je, da za to nikakor ni kriv le Janša, ampak tudi vsi tisti v DZ, ki mu omogočajo, da počne, kar počne.

Vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper je komentirala, da Slovenija tone v avtokracijo in drugo republiko. Brutalni posegi v medije in obračunavanje z domačimi in tujimi novinarji po njenem mnenju kažejo na to, kako zelo si Janša želi stopati po poti madžarskega premierja. Zato so v SAB prepričani, da za Slovenijo »trenutno ni najbolj nevaren indijski, ampak madžarski sev«. V imenu poslancev SD pa je Bojana Muršič dejala, da je v Sloveniji trenutno samovoljna oblast, ki se pri uresničevanju svojih političnih ciljev ne ozira na nič – ne na ustavo ne na zakone, še najmanj na ljudi. Opozicijsko trkanje na vest poslancev ni prineslo rezultata: glasovanje ni odneslo Janeza Janše.