Kaj v resnici pomeni, če ne sanjate ali pa se sanj ne spominjate? To odgovorjajo strokovnjaki

29. 7. 2023
Kaj v resnici pomeni, če ne sanjate ali pa se sanj ne spominjate? To odgovorjajo strokovnjaki (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda imate prijatelja, ki vedno pripoveduje o divjih sanjah, ki jih je imel: strašljive, smešne, odurne - ali celo vse tri v isti noči. Kaj pa, če se svojih sanj redko ali celo nikoli ne spomnite? Ali to, da se jih ne spomnite, pomeni, da se niso zgodile? In kaj pomeni, če ne sanjate?

Poleg tega, da so sanje tistim, ki jih sanjajo, skrivnostne, so neznane tudi strokovnjakom. Znano pa je, da so sanje nevrobiološki proces, tako kot mišljenje. Sanje so posledica povečane aktivnosti v delu možganov, imenovanem neokorteks, in znanstveniki še vedno poskušajo razumeti, kako različne vrste sanj (kot so lucidne sanje) aktivirajo različna področja možganov. Čeprav še ni ugotovljeno, zakaj sanjamo oziroma kaj točno naše sanje pomenijo, obstajajo določene teorije.

Ne spreglejte:

Po mnenju Michaela Breusa, certificiranega strokovnjaka za spanje, so sanje namenjene obdelavi in ​​shranjevanju informacij.

"Eden od funkcionalnih namenov sanj je premikanje informacij iz vašega kratkoročnega v vaš dolgoročni spomin," je pojasnil Brius in dodal: "Ta tok podatkov je v vaših možganih predstavljen kot te vrste fantastičnih podob, ki jih imenujemo sanje."

Vsi doživljamo čustvene dogodke, sanje pa so odraz predelave, razumevanja in shranjevanja teh dogodkov, trdi strokovnjak.

Poleg čustvene obdelave in utrjevanja spomina so sanje že stoletja vir ustvarjalnosti in navdiha.

Zakaj so sanje pomembne?

Sanje so skrivnostne tako za sanjače kot za strokovnjake. Vemo pa, da so sanje nevrobiološki proces, prav tako kot razmišljanje.

Sanje so rezultat povečane aktivnosti v našem neokorteksu, najbolj zunanji plasti naših možganov, čeprav raziskovalci še vedno razumejo, kako različne vrste sanj (na primer lucidno sanjanje) aktivirajo različne regije.

Zakaj sanjamo in kaj naše sanje pomenijo, še nismo ugotovili, imamo pa obetavne teorije.
Dr. Michael J. Breus, certificirani strokovnjak za spanje, meni, da gre pri sanjanju za obdelavo in shranjevanje podatkov (v tem vrstnem redu). "Eden od funkcionalnih namenov sanjanja je prenos informacij iz kratkoročnega v dolgoročni spomin," pojasnjuje. "Menimo, da se ta premik podatkov v možganih predstavi v obliki fantastičnih podob, ki jim pravimo sanje." Vsi doživljamo čustvene dogodke na reg, sanje pa so po Breusovem mnenju odraz obdelave, razumevanja in shranjevanja teh dogodkov.

S tem se strinja tudi strokovnjakinja za sanje doktorica Leslie Ellis: "Zdi se, da v sanjah izvlečemo čustveno nabite elemente iz prejšnjega dne in jih vpletemo v obstoječe spomine, pa tudi v novo podobo ali zgodbo," je pojasnila za mindbodygreen.

Poleg čustvene obdelave in utrjevanja spomina so bile sanje skozi stoletja vir ustvarjalnosti in navdiha. Kaj pa, če ne sanjamo ali če že leta nismo sanjali? Ali zamujamo te koristi?

Zakaj nekateri ljudje ne sanjajo?

To dejansko ni res. Dejstvo je, da vsi sanjajo. Tisti, ki mislijo, da »ne sanjajo«, v resnici doživljajo globoko pozabo. "Večini ljudi se zgodi, da ko se zbudijo, nekaj povzroči, da takoj pozabijo, o čem so sanjali," pravi Breus. Nenaravna prebujanja, kot so tista, ki jih povzroči budilka ali lajež lačnega hišnega ljubljenčka, nam zlahka preprečijo, da bi se spomnili svojih sanj, saj začnemo takoj ukrepati in možgani nimajo časa obdelati informacij iz naših sanj in si jih zapomniti.

Večina naših sanj se zgodi med fazo spanja. Po trditvah strokovnjaka se približno 80 odstotkov REM spanja porabi za sanje, čeprav lahko sanjate tudi v drugih fazah spanja. Če nekoga zbudite v fazi REM, je velika verjetnost, da bo sredi spanja.

Obstaja več scenarijev, ki lahko preprečijo REM spanje in posledično sanje. Kot pojasnjuje Bruce: "Zdravila za spanje, anksioznost, depresijo, celo zdravila proti bolečinam lahko dramatično vplivajo na zmanjšanje faze REM spanja."

Manj spanja REM pomeni manj sanj, ki si jih je treba priklicati v spomin, nekateri prehranski dodatki, alkohol in kofein pa lahko tudi negativno vplivajo na spanje REM.

Je slabo, če ne sanjaš, se pravi, da se sanj ne spomniš?

Sanje so ključnega pomena za človeško izkušnjo. Če se sanj ne spominjate, se vam lahko zdi, da so strašljive, ali pa imate občutek, da ste jih zamudili. Vendar "ne sanjati" ni slabo ali napačno.

"Ljudje merijo globino svojega spanca na podlagi tega, ali se spomnijo sanj," pravi Breus. Vendar se mu zdi povezava med spominjanjem sanj in kakovostjo spanja problematična. "Neizpodbitno dejstvo je, da vsak človek sanja," pravi. Zato je domneva, da je naše spanje slabo, ker se ne spomnimo svojih sanj, netočna in nepopolna ocena.

Kako olajšati proces priklica sanj?

"Vsak dan se zbudite približno ob istem času," svetuje Michael in dodaja: "Cirkadiana doslednost omogoča vašim možganom, da vedo, kdaj naj pridejo iz faze REM spanja."

Če se tri tedne nenehno zbujate ob 7. uri zjutraj, se bo vaš celoten urnik spanja prilagodil temu. Ne samo, da se boste v tem času začeli naravno prebujati, ampak boste tudi prišli iz faze REM spanja z veliko verjetnostjo, da se boste spomnili svojih sanj.

Michael svetuje tudi vodenje dnevnika sanj, v katerega zapisujete sanje takoj, ko se zbudite, kar je odličen način za krepitev »mišice« priklica. Poleg tega strokovnjak priporoča, da ne hitite z vstajanjem, ko se zbudite. Nekaj ​​trenutkov mirnega ležanja, ko se zbudite, močno izboljša vaše možnosti, da se spomnite svojih sanj.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Dekleta iz uredništva Elle soglasno izbrala 8 najlepših: "Napihnjeni sandali, lahki in mehki kot balon, so najbolj udoben trend za to poletje"

Priporočamo tudi: Nov video princeske Lilibet: Dveletnica in Meghan Markle nasmejani v ujemajočih se svetlo modrih oblačilih