Primopredaja oblasti v Veliki Britaniji se je začela z ločenima sprejemoma odhajajoče premierke Liz Truss in prihajajočega premierja Rishija Sunaka pri kralju Karlu III. Gre za zelo staro ceremonijo, ki ji rečejo »poljubljanje rok«, čeprav premierji že dolgo več ne poljubljajo roke monarha, formalnega vodje države, h kateremu morajo enkrat na teden na redno avdienco, pa tudi po blagoslov za premierski odstop in nastop.

Nov dan je Britancem prinesel tudi v zadnjih treh mesecih zelo pogost prizor pred Downing Streetom 10. Poslovilni in nastopni govor. Že drugi poslovilni in nastopni govor v zadnjih treh mesecih, odkar si konservativni premierji tako pogosto podajajo kljuko znamenitih črnih vrat, da je nekdo bolj za šalo kot zares predlagal, da bi tradicionalna vrata zamenjali z vrtljivimi.

Kritiziral oba predhodnika

Liz Truss je imela poslovilni govor komaj 49. dan po nastopnem. Bil je brez skesanosti. Nato je spet romala h kralju Karlu III., ki ji je že prejšnjič rekel »Spet ste tukaj!«. Potem ko jo je novi kralj razrešil, je blagoslovil novega premierja Rishija Sunaka, ki ima pred seboj goro problemov, predvsem globoko ekonomsko krizo.

Njegov nastopni govor je bil drugi najdaljši v zgodovini (daljšega je imel samo Boris Johnson). Novi britanski premier (že sedeminpetdeseti) je brez dlake na jeziku kritiziral oba svoja predhodnika, kar so mu mnogi šteli v dobro. Trussovo je okrcal, ko je dejal, da bo popravil napake v ekonomiji. Vsesplošno je znano, da je zaradi njenega propadlega ekonomskega eksperimenta, ki so ga ji za razvpiti mini proračun narekovali superdesničarski brexitski ideologi (znižanje davkov, predvsem najbogatejšim, ki naj bi ga financirali s 34 milijardami funtov dodatnega državnega zadolževanja), Britanija danes v veliko večji ekonomski godlji, kot je bila pred njenim prihodom na oblast. Johnsona je kritiziral, ko je poudaril, da bo njegova nova vlada imela integriteto, ki ni bila odlika Johnsona, po mnenju kritikov notoričnega lažnivca.

Čas težkih odločitev

Sunak je opozoril rojake, da bo moral v spoprijemanju z globoko ekonomsko krizo sprejeti težke odločitve, a trdil, da bo potrebam ljudi dal prednost pred politiko. Vseeno je odpisal predčasne volitve, ki jih zahtevata opozicija in velika večina Britancev, rekoč, da petletni mandat z volitev leta 2019 ni samo Johnsonov. Bil naj bi strankin.

Prvo, kar milijoni Otočanov, ki so v največji stiski zaradi draginjske krize (včeraj so na primer izvedeli, da se je hrana v letu dni podražila za 17 odstotkov) in rastoče inflacije, pričakujejo od Sunaka, je nekaj, česar predhodnica Liz Truss ni hotela narediti. Pričakujejo, da bo socialna podpora rasla v koraku z inflacijo. Sunak, eden najbogatejših premierjev v zgodovini, naj bi razumel, kako trpijo. »Povsem razumem, kako težko je,« je dejal. Nato je novi premier večji del dneva odstavljal in nastavljal ministre. Jeremyja Hunta, ki ga je Trussova imenovala za finančnega ministra, da bi se politično rešila, je ohranil v vladi.

Johnson se ni vrnil, njegov kabinet pa?

Večino drugih, ki so pomagali Trussovi na oblast, je odstavil. Se pa v vlado vrača toliko nekdanjih Johnsonovih ministrov, da je vodilna opozicijska stranka laburistov ocenila: »Johnson se ni vrnil, njegov kabinet pa se je. Vse sami stari obrazi iz Johnsonove vlade. Mnogi so sokrivi za ekonomske probleme, s katerimi se spopadamo.« Pritisk opozicije za razpis takojšnjih predčasnih volitev ni popustil kljub Sunakovemu prihodu na Downing Street 10.

Premier laburistične vlade v senci Keir Starmer je ocenil, da so konservativci uničili gospodarstvo z nizkimi plačami, visokimi cenami in draginjsko krizo. Starmer pravi: »Sunak je bil v samo eni volilni bitki za voditeljski položaj, v kateri ga je razbila Liz Truss. Ni presenetljivo, da se noče boriti na splošnih volitvah.«