Bakhodir Jalolov je nosil zastavo Uzbekistana na odprtju, kot svetovni prvak s SP-ja 2019 v Jekaterinburgu pa je bil tudi prvi nosilec olimpijskega turnirja. Foto: Reuters

Po prvi rundi najbolj pričakovane boksarske borbe je 22-letni Američan sicer vodil s 3:2, a nato je vajeti dvoboja prevzel favorizirani 27-letni Uzbek. Kar 201 cm visok Bakhodir Jalolov je pošteno preštel kosti in podelil nekaj neposrednih udarcev v obraz 188 cm visokemu Richardu Torrezu Juniorju.

Po drugi in tretji rundi ni bilo dvoma o novem olimpijskem prvaku v super težki kategoriji. Peterica sodnikov je soglasno zlato podelila Jalolovu, pred katerim je tudi izredna profesionalna kariera, v kateri je že dobil prvih osem dvobojev.

Zadnji, 16., tekmovalni dan poletnih iger 32. olimpijade so v Tokiu skupaj podelili zadnjih 13 kompletov od skupno 339 zbirk odličij. Ob ekipnih finalih za ženske in moškem vaterpolu je bilo najbolj pestro na velodromu in v boksarskem ringu.

Jason Kenny je od Pekinga 2008 do Tokia 2020 nabral kar sedem zlatih in dve srebrni olimpijski medalji. Foto: Reuters

Na velodromu Izu se je spisala britanska olimpijska zgodovina. Jason Kenny je z drzno taktiko v keirinu z jurišem osvojil nov naslov olimpijskega prvaka. Skupno že sedmega, s čimer je postal najuspešnejši britanski športnik v olimpijski zgodovini, saj je presegel šest zlatih nekdanjega kolesarskega sotekmovalca Chrisa Hoya.

Sorodna novica Bodo ZDA zadnji dan ujele Kitajsko po zlatu? 36:38.
Kennyju je bil najnevarnejši Malezijec Awang, ki je na koncu osvojil srebro in nadgradil bron iz Ria. Foto: Reuters

Kenny je zlato medaljo osvojil v ekipnem sprintu na igrah v Pekingu 2008, dve zlati v sprintu in ekipnem sprintu je svoji zbirki dodal v Londonu 2012, v Riu de Janeiru pa je osvojil kar tri zlate kolajne (sprint, ekipni sprint, keirin). V svoji vitrini ima tudi olimpijsko srebro v sprintu z iger v Pekingu 2008.

Napadel takoj po umiku dernyja

Zdaj 33-letnik iz okolice Manchestra je presenetil tekmece v finalu keirina, saj je napadel takoj, ko se je umaknil elektrificirani derny. Z napadom od daleč je razorožil izzivalce, ki ga niso mogli več ujeti, in Kenny se je odpeljal v zgodovino. Srebro je pripadlo tekmovalcu iz Malezije Azizulhasniju Awangu, ki ima že bron v keirinu iz Ria. Nizozemec Harrie Lavreysen je dobil boj za tretje mesto.

Keirin (M)
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Jason KennyVelika Britanija10,481
2Mohd Azizulhasni AwangMalezija+0,763
3Harrie LavreysenNizozemska+0,773

Laura Kenny predala krono Američanki

Nenapovedano zlato Jennifer Valente je izenačilo ZDA s Kitajsko pri 38 zlatih medaljah Tokia 2020. Foto: Reuters

Američanka Jennifer Valente je zmagovalka kolesarskega mnogoboja, discipline dirkališčnega kolesarstva omnium, s čimer je postala prva ameriška kolesarka z naslovom olimpijske prvakinje na stezi. Predtem so Američanke v zgodovini tekmovanj na velodromu zbrale sedem srebrnih in bronastih medalj.

Zadovoljni pa so lahko domačini. Njihova predstavnica Jumi Kadžihara, svetovna prvakinja v omniumu iz 2020, je namreč Japonski privozila sploh prvo olimpijsko kolajno za kolesarstvo in prvo medaljo v dirkališčnem kolesarstvu po igrah v Pekingu 2008, ko je bil v keirinu bronast Kijofumi Nagai.

Dvakratna olimpijska prvakinja, Britanka Laura Kenny, zmagovalka obeh predhodnih olimpijskih dirk v omniumu, je tokrat ostala brez stopničk na šestem mestu. Kennyjeva pa v Tokiu ni nadgradila uspeha, za katerega je le malo pred tem poskrbel njen mož Jason Kenny, ki je zmagal v disciplini keirin in osvojil še sedmo olimpijsko zlato odličje, s čimer je postal najuspešnejši britanski olimpijec vseh časov. Laura Kenny, dekliško Trott, ostaja pri petih zlatih olimpijskih medaljah. Na letošnjih olimpijskih igrah na Japonskem je zmagala v disciplini madison, v štafetni preizkušnji, skupaj s Katie Archibald.

Omnium (Ž)
1Jennifer ValenteZdružene države Amerike124
2Jumi Kadžihara110
3Kirsten WildNizozemska108

Pred petimi leti še kolesa ni imela, zdaj zlata v sprintu na stezi

Kelsey Mitchell je nekdanja nogometašica, ki je na kolo presedlala šele pred petimi leti, ko so jo izbrali v okviru kanadskega olimpijskega programa. Po meritvah fizičnih lastnosti so jo izbrali za kolesarstvo na stezi, saj je brez vpetih čevljev razvila kar 1300 vatov moči. Foto: Reuters

Zmagovalka sprinterske preizkušnje na stezi velodroma Izu v Šizuoki je Kanadčanka Kelsey Mitchell. Mitchllova je v medsebojnem finalnem merjenju po dveh finalnih dirkah za prvo olimpijsko zlato ugnala Ukrajinko Oleno Starikovo, ki je prav tako osvojila svojo prvo medaljo na olimpijskih igrah.

Predstavnica Hongkonga Vai Se Li, ki je bila bronasta v disciplini keirin na olimpijskih igrah v Londonu 2012, je v medsebojnem obračunu ugnala Nemko Emmo Hinze.

Šprint (Ž)
UvrstitevTekmovalecDržava
1Kelsey MitchellKanada
2Olena StarikovaUkrajina
3Vai Se LiHongkong

GIMNASTIKA - RITMIČNA: Bolgarke prizadejale Rusinjam še drugi poraz

Bolgarke so osvojile prvo zlato v ritmični gimnastiki. Predtem so osvojile po dve srebri in dva brona. Foto: Reuters

Po prvem olimpijskem porazu Rusinj v posamični konkurenci je sledil šok še v ekipni konkurenci. Bolgarke so na koncu za vsega 0,050 točke ugnale Rusinje in jim speljale zlato medaljo. Bron so osvojile Italijanke, ki so za slabe pol točke prehitele Kitajke.

Bolgarske barve so zastopale Simona Djankova, Stefani Kirjakova, Madlen Radukanova, Laura Traets in Erika Zafirova. Graciozne Bolgarke so bile najboljše že v kvalifikacijah, svojo prevlado pa so potrdile tudi na današnji tekmi za medalje in v velikem finalu prejele 92,100 točke.

3Sudaporn SeesondeeTajska

Irska boksarka Kellie Anne Harrington je osvojila zlato medaljo v lahki kategoriji. 31-letna boksarka iz Dublina je v finalu s 5:0 po točkah premagala tri leta mlajšo Brazilko Beatriz Ferreiro.

Lahka kategorija (M)
1Andy CruzKuba
2Keyshawn DavisZdružene države Amerike
3Hovhanes BačkovArmenija
3Harry GarsideAvstralija

Andy Cruz je Kubi priboril še četrto zlato odličje v Tokiu v boksu. V lahki kategoriji do 63 kilogramov je v finalu s 4:1 premagal Američana Keyshawna Davisa, ki je lovil sploh prvi ameriški olimpijski naslov v amaterskem boksu v 17 letih, po Atenah 2004, a neuspešno.

Srednja kategorija (Ž)
1Lauren PriceVelika Britanija
2Čian LiKitajska
3Nouchka FontijnNizozemska
3Zenfira MagomedaljevaRusija

Lauren Price, ki je tekmovala za Wales v nogometu, je nova prvakinja v srednji kategoriji od 69 do 75 kilogramov. Priceova, svetovna amaterska boksarska prvakinja, je v finalu premagala tekmico iz Kitajske Čian Li z izidom 5:0.

Super težka kategorija (M)
1Bakhodir JalolovUzbekistan
2JR Richard TorrezZdružene države Amerike
3Frazer ClarkeVelika Britanija
3Kamšibek KunkabajevKazahstan
S finalom v super težki boksarski kategoriji so se končale posamične odločitve na poletnih olimpijskih igrah v Tokiu. Foto: Reuters

Sorodna novica Svetovni rekorder Kipchoge s simultanko ubranil naslov v maratonu