Dominik Szoboszlai je z dvema podajama poskrbel za madžarsko pot na evropsko prvenstvo. Foto: Reuters

Madžarska je bila nekoč nogometna velesila, ki je bila dvakrat tudi druga na svetovnem prvenstvu, leta 1964 tretja na evropskem prvenstvu, ki ga je gostila Španija, potem pa so sledila sušna leta. V Nemčiji bo petič skupno, sicer pa tretjič zapored zaigrala na turnirju najboljših reprezentanc stare celine.

Za napredovanje je bila dovolj točka na stadionu Vasila Levskega v Sofiji, kjer je povedal v deseti minuti. S prostega strela z roba kazenskega prostora na desni strani je podal kapetan Dominik Szoboszlai, ki je poslal natančen predložek pred vrata, kjer je z glavo žogo v mrežo preusmeril Martin Adam. 14 minut pozneje so Bolgari izenačili, ko je v protinapadu zadel Spas Delev. 36. minuta je tekla, ko so gostitelji ostali le z deseterico, saj je drugi rumeni karton prejel Valentin Antov, toda tudi Madžarska srečanja ni končala v polni postavi. Prav tako je po dveh rumenih kartonih predčasno v garderobo v 57. minuti moral Milos Kerkez.

V 79. minuti je Bolgarija povedla, ko je enajstmetrovko uspešno izvedel Kiril Despodov. Ko se je zdelo, da bodo gostitelji le vpisali prvo zmago v teh kvalifikacijah in tako prestavili odločitev o madžarskem napredovanju, pa je v 97. minuti Szoboszlai še enkrat sodeloval v akciji za zadetek. Vezist Liverpoola je poslal dolgo žogo v kazenski prostor, kjer pa jo je Aleks Petkov za veliko gostujoče slavje poslal v svojo mrežo.

V Nemčijo tudi Slovaška, Črna gora ostala v igri

V madžarski skupini G ostaja prosto še eno mesto. Srbija ima vse v svojih rokah. Na lestvici ima dve točki prednosti pred Črno goro, v zadnjem krogu pa bo gostila Bolgarijo. Črnogorci so možnosti ohranili z zmago nad Litvo (2:0). Stevan Jovetić je v tretji minuti drugega polčasa postavil končni izid, v tretji minuti tekme pa je podal za vodilni gol Edvina Kuča.

V skupini J si je že predtem mesto na Euru zagotovila Portugalska, ki je v Lihtenštajnu še devetič zmagala, pridružila se ji je pa tudi Slovaška, ki je bila s 4:2 boljša od Islandije. Dvakrat je zadel Lukaš Haraslin. Glavni zasledovalec Slovaške Luksemburg pred zadnjim krogom zaostaja pet točk, tako da je ostal brez možnosti za senzacijo. Tokrat je s 4:1 premagal razglašeno Bosno in Hercegovino.