Bistvena novica po prvem polfinalu letošnjega tekmovanja za evrovizijsko popevko v Malmöju na Švedske je, da se je Sloveniji, ki jo je zastopala pevka Raiven, uspelo uvrstiti v finale in to bistveno pred zadnjim krogom, torej v stilu hokejistov na nedavnem svetovnem prvenstvu. Poleg nje je to uspelo še predstavnikom Srbije, Portugalske, Hrvaške, Ukrajine, Litve, Finske, Cipra, Irske in Luksemburga.

Med izvedenci je pred tekmovanjem krožila teza, da je slovenska skladba manj primerna za glasovanje ljudskih množic oziroma bolj primerna za nagovor strokovnih žirij, zaradi česar naj bi bilo polfinale, v katerem je glasovalo zgolj občinstvo, za slovensko izvajalko kočljivo. Tudi stavčne napovedi ji niso napovedovale preboja. Na stavnicah je bila dvanajsta, torej dve mesti prenizko, izpad se je pa napovedovalo še Avstraliji, Azarbajdžanu, Moldaviji in Islandiji, medtem ko so med največje favorite sodile Hrvaška, Ukrajina in Litvaniji. Stavnične napovedi so se v poflinalih do sedaj izkazale za 78 odstotno točne, letos pa so zgrešile zgolj v primeru Poljske, ki se ji ni uspelo uvrstiti, pa se ji je to napovedovalo oziroma Slovenije, ki se je edina izmed vnaprej odpisanih v finale uvrstila. Prav tako se je uresničila interna napoved, da se bodo v finale uvrstile vse tri balkanske predstavnice, pri čemer predvsem sosede Hrvate opazno vznemirja ideja, da bi letos lahko zmagali. Podrobnih podatkov, kako se je glasovalo v posameznih državah, še ni.

Letošnje tekmovanje za evrovizijsko popevko na Švedskem sovpada s 50. letnico zmage skupine ABBA, vendar pa je slavna četvorka že pred časom odločno zavrnila ponudbo, da bi ob tej priložnosti natopila, kar bi bilo prvič po letu 1982. Na ta način se letošnji prireditvi že v štartu ni posrečila osnovna namera. Poročila iz Malmöja govorijo tudi o tem, da na licu mesta izostajta siceršnja evrovizijska prešernost, značilna za prireditve v minulih letih. Razlog za to je obče svetovna nevarnostna psihoze, poostreni varnostni ukrepi, priporočila vlad svojim državljanom, da so previdni,  kot bojkotiranje prireditve s strani tistega dela evrovizijskega občestva, ki na ta način deklarira ne strinjanje s sodelovanjem Izraela, medtem ko ta istočasno napada Gazo. In medtem ko Rusija zaradi napadov na Ukrajino ne more sodelovati. Evrovizijsko tekmovanje se sicer odvije v treh dneh tekočega tedna, vendar pa s pripravami traja dva tedna, kar se je v zadnjih letih razvilo v specifičen večdnevni turističen paket, poln spremljevalnih dogodkov in zabav. Ki se jim nekateri vseeno ne morejo odreči. 

Raiven stavnice sicer ne napovedujejo uspeha: