Če je od prve do devete zmage na tekmah svetovnega pokala slovenske smučarske šampionke Ilke Štuhec minilo vsega dobri dve leti (prvo je dosegla drugega decembra 2016 v Lake Louisu, deveto 19. decembra 2018 v Val Gardeni), je od devete do desete nato kar dobra štiri leta, več kot 49 mesecev. Od omenjene tekme v Italiji, šlo je za superveleslalom, je Mariborčanka namreč do predvčerajšnjim čakala, da se je znova povzpela na najvišjo stopničko. Tokrat ji je to uspelo v njeni najljubši disciplini, v smuku, prav tako v Italiji, le da 60 kilometrov cestne povezave vzhodneje, v Cortini d'Ampezzo, ki je tako ob Lake Louisu, Val d'Iseru in Val Gadeni postala še četrto prizorišče, na katerem ima Ilka Štuhec po dve zmagi v svetovnem pokalu.

Čutila je, da je pripravljena

»Minilo je veliko let, ni bilo lahko. Vmes se je zgodilo toliko stvari, da je pravzaprav noro. Bilo je nekaj trenutkov, ko sem pomislila: 'Zakaj to še vedno počnem?',« je po šesti smukaški zmagi v karieri povedala presrečna Ilka Štuhec, smukaška svetovna prvakinja iz leta 2017 in 2019, ki se je s koncem kariere po številnih težavah s kolenom najresneje spogledovala po lanskih olimpijskih igrah na Kitajskem. »Res sem vesela, da sem vztrajala, da sem zaupala svojim notranjim občutkom, da sem se borila naprej. In zdaj se spet zabavam in zmagovati je res zabavno. Vse skupaj je odlična nagrada, zahvalila pa bi se za podporo Kästleju, navijačem in v bistvu vsem, ki so mi stali ob strani, ko ves svet še ni vedel, da sem lahko spet prva,« je še dodala 32-letna Mariborčanka, ki na okroglo številko ni zaokrožila le števila zmag v svetovnem pokalu, temveč tudi število uvrstitev na zmagovalne stopničke, ki jih ima zdaj skupno 20 – poleg desetih prvih mest ima namreč še po pet drugih in tretjih.

Najbližja zasledovalka Štuhčeve je bila tokrat na drugem mestu Norvežanka Kajsa Vickhoff Lie, ki je do druge stopničke presenetljivo prišla s startno številko 30 (zaostala je za 26 stotink sekunde), tretjo mesto je zasedla Italijanka Elena Curtoni (zaostanek 34 stotink sekunde), do cilja pa tokrat ni prismučala njena rojakinja Sofia Goggia, ki je na šestih smukih te sezone kar štirikrat zmagala in bila še enkrat druga. »Storila sem hudo napako, a je na srečo vse v redu, morda čutim nekaj malega bolečin, a nič pomembnega,« je po padcu povedala Goggia, medtem ko je o svoji predstavi na sicer malce skrajšani progi Ilka Štuhec, ki je za Goggio zdaj tudi drugouvrščena v skupnem smukaškem seštevku, še dodala: »Ne vem, kaj bi sploh povedala pametnega, razen tega, da sem enostavno čutila, da je ta dan, da sem pripravljena, da vem vse, kaj moram narediti. Da se moram samo sprostiti, napasti in v tem uživati, kar se je na koncu tudi seštelo in pokazalo.« Naslednji smuk najboljše smučarke čaka šele 11. februarja, ko bo ta disciplina na sporedu na svetovnem prvenstvu v Meribelu, za tem pa bodo na sporedu še trije smuki svetovnega pokala.

Zadnji smuk za Feuza

Da je resnično v odlični formi, je Štuhčeva dokazala tudi na včerajšnjem superveleslalomu. V tej disciplini se sicer svojim smukaškim dosežkom (zaenkrat) še ne more približati, je pa s 13. mestom prav tako zabeležila najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu v zadnjih štirih letih. »Občutek med vožnjo je bil 'malo mešan'. Postavitev je bila precej zahtevna, saj se je bilo treba ponekod tudi priganjati, pospeševati, proizvajati hitrost. Zadovoljna sem z rezultatom, še bolj pa s koncem tedna kot celoto, saj gre vsekakor za super popotnico za nadaljevanje sezone,« je bila po superveleslalomu zadovoljna Ilka Štuhec, ki je za zmagovalko Norvežanko Ragnhild Mowinckel, ki je vodilna tudi v skupnem superveleslalomskem seštevku, zaostala manj kot sekundo (96 stotink sekunde).

Če so bile oči slovenskih ljubiteljev smučanja torej uprte v Cortino d'Ampezzo, je bila večina drugih v Kitzbühel v Avstrijo, ki praviloma ponudi verjetno kar najbolj spektakularen smučarski konec tedna sezone svetovnega pokala. Predvsem to velja za tradicionalni sobotni smuk, na katerem se je tudi tokrat kljub slabemu vremenu zbralo kar 40.000 gledalcev, ki so se morali »sprijazniti« z zmago Norvežana Aleksandra Aamodta Kildeja, medtem ko je bil domači favorit in zmagovalec petkove preizkušnje Vincent Kriechmayr »šele« peti. So pa gledalci zato še posebej toplo pozdravili trikratnega zmagovalca te preizkušnje Švicarja Beata Feuza, ki je končal svojo bogato športno pot.

Po izjemnem sedmem mestu Mihe Hrobata na petkovem smuku, je sobotni minil brez vidne slovenske uvrstitve – Hrobat je s 30. mestom za las ujel točko svetovnega pokala, Martin Čater jih je na svoj račun s 26. mestom dodal pet. Še slabše pa je šlo slovenskima predstavnikoma na včerajšnjem slalomu. Tega je dobil Švicar Daniel Yule, medtem ko je Štefan Hadalin na 34. mestu na prvi progi finale zgrešil za 27 stotink sekunde, Tijan Marovt pa je na prvi progi odstopil.