Povprečna bruto plača za september 2023 je znašala 2174,70 evra. Od plače za mesec prej je bila nominalno nižja za 2,1 odstotk, realno, z uoštevanjem inflacije pa za 2,4 odstotka. Povprečna neto plača je znašala.413,16 evra in je bila od plače za avgust nominalno nižja za dva oziroma realno za 2,3 odstotka..

V primerjavi s plačo za prejšnji september je bila povprečna bruto plača nominalno višja za 9,5 odstotka, povprečna neto plača pa za 9,1 odstotka. Povprečna bruto plača je bila realno višja za 1,9 odstotka,medtem ko se je povprečna neto plača dvignila  za 1,5 odstotka.

Plača nižja v obeh sektorjih, javnem in zasebnem

V primerjavi s plačo za avgust se je povprečna bruto plača v javnem sektorju znižala za 1,7 odstotka (v institucionalnem sektorju država je bila nižja za en odstotek), v zasebnem pa za 2,4 odstotka.

Povprečna bruto plača je bila najvišja v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (3323,81 evra) in najnižja v gostinstvu (1.593,92  evra). V primerjavi s plačo za avgust se je povprečna bruto plača najbolj zvišala v izobraževanju (za 1,9 odstotka), najbolj znižala pa v rudarstvu (za 6,5 odstotka).

Zaupanje potrošnikov rahlo navzgor

Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov se je v novembru v primerjavi s prejšnjim mesecem zvišala za eno odstotno točko, od dolgoletnega povprečja pa je bila nižja za deset odstotnih točk.

Med komponentami, ki ga sestavljajo, sta se izboljšala kazalnika pričakovanje glede večjih nakupov (za štiri odstotne točke) in glede gospodarskih razmer v državi (za dve odstotni točki). Poslabšal se je kazalnik pričakovanje glede finančnega stanja v gospodinjstvu (za dve odstotni točki), kazalnik trenutno finančno stanje v gospodinjstvu pa je ohranil vrednost iz prejšnjega meseca.

Izboljšanje tudi na letni ravni

Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila za pet odstotih točk višja od vrednosti v novembru 2022.

Izboljšale so se vse štiri komponente tega kazalnika: pričakovanja glede finančnega stanja v gospodinjstvu so višja za osem odstotnih točk, glede večjih nakupov za sedem odstotnih točk, glede gospodarskih razmer v državi za štiri odstotne točke, gčede trenutnega finančnega stanja v gospodinjstvu pa za eno odstotno točko.