Udeležba na prvi dan predčasnih volitev je tokrat precej višja kot na zadnjih dvojih predsedniških volitvah. Pred petimi pred leti je namreč v prvem krogu v prvih dveh dneh predčasnega glasovanja na volišča prišlo 18.902 volivk in volivcev oziroma 1,06 odstotka vseh volilnih upravičencev.

V vseh treh dneh skupaj je na volitvah predsednika republike leta 2017 predčasno glasoval 28.201 volivec oziroma 1,65 odstotka vseh volilnih upravičencev, leta 2012 pa 23.350 volivcev oziroma 1,36 odstotka vseh.

Na aprilskih volitvah v državni zbor se je predčasnega glasovanja vse tri dni skupaj udeležilo 130.151 oziroma 7,67 odstotka volivk in volivcev.

Predčasno glasovanje na tokratnih predsedniških volitvah poteka še danes do 19. ure na 96 voliščih po Sloveniji. Volišča za predčasno glasovanje so praviloma vezana na okraj stalnega prebivališča, z nekaterimi izjemami, kot je Ljubljana, kjer predčasno glasovanje za vse okraje poteka na Gospodarskem razstavišču. Glasovanje zunaj okraja stalnega prebivališča ni mogoče. Prijava za predčasno glasovanje sicer ni potrebna, volivec za glasovanje potrebuje le osebni dokument, s katerim lahko izkaže svojo identiteto.

K čim višji udeležbi na predsedniških volitvah je danes na Gospodarskem razstavišču, kjer trenutno poteka predčasno glasovanje, pozval tudi predsednik v odhodu Borut Pahor. Dejal je, da gre za posebno delo in posebno moč, saj »predsednik ali predsednica deluje povezovalno, prispeva k strpnosti, pomiritvi ter spravi. Doseže lahko veliko.«

Poudaril je še, da nas čaka obdobje družbenih in geopolitičnih sprememb, za kar »bomo potrebovali močno narodno in državljansko skupnost«. Protokolarna funkcija predsednika republike je namreč vezana tudi na vzdrževanje diplomatskih odnosov in ugleda države znotraj evropske in mednarodne skupnosti. »Iz moje izkušnje, ne glede na to, ali ste z mojim delom zadovoljni ali ne, gre za posebno delo, s katerim predsednik lahko doseže veliko«, je še pojasnil.