»Bolnišnici Al Šifa smo ponudili gorivo, a so ga zavrnili,« je dejal Netanjahu, a podrobnosti ni navedel. Predtem je izraelska vojska zanikala obtožbe, da izvaja napade na bolnišnico Al Šifa, a je priznala, da v njeni okolici potekajo spopadi s pripadniki palestinskega gibanja Hamas.

Generalni direktor organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je opozoril na poročila s severa Gaze, kjer naj bi streljali na ljudi, ki bežijo iz bolnišnice. Po zadnjih informacijah je bolnišnica Al Šifa obkrožena z izraelskimi tanki, več bolnišničnih oddelkov pa je bilo tarča napadov.

WHO je izrazila resno zaskrbljenost za varnost tamkajšnjega osebja in bolnikov, ki so ostali ujeti v spopadih, vključno z dojenčki in razseljenimi ljudmi, ki ostajajo v bolnišnici. 

Na družbenih omrežjih je WHO pozvala k »takojšnji prekinitvi ognja v Gazi kot edinemu načinu za reševanje življenj in zmanjšanje grozljivih stopenj trpljenja«. Pozivajo pa tudi k bolj trajnim, urejenim, neoviranim in varnim medicinskim evakuacijam kritično poškodovanih in bolnih pacienotv v Egipt prek mejhnega prehoda Rafa. 

Izraelske sile trdijo, da se pripadniki palestinskega oboroženega gibanja Hamas skrivajo v tunelih pod bolnišnico. Kot navaja britanski BBC, pa izraelska vojska zanika očitke, da napadajo zdravstvene ustanove.Tiskovni predstavnik izraelske vojske je danes v pogovoru za ameriško televizijo CNN sporočil, da so v pogovorih z vodstvom bolnišnice o evakuaciji bolnikov. Direktor bolnišnice Mohamed Abu Salmija je pred tem za katarsko hišo Al Jazeera zanikal, da bi takšno ponudbo dobil.

Izrael je ob 9. uri po lokalnem času odprl koridorje za evakuacijo civilistov s severa na jug Gaze. Koridorji bodo predvidoma odprti do 16. ure, izraelska vojska pa naj bi v tem času omogočila tudi neposredno evakuacijo iz bolnišnice Al Šifa.

Stanje je kritično tudi v več drugih bolnišnicah na severu Gaze, kjer potekajo intenzivni spopadi med izraelsko vojsko in Hamasom, poroča Al Jazeera.

Izrael nenaklonjen predaji Gaze palestinski upravi

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je včeraj zavrnil načrt, po katerem bi Gazo po koncu vojaških operacij predali v upravljanje palestinski upravi pod vodstvom predsednika Mahmuda Abasa. Izraelski minister za varnost Itamar Ben-Gvir je po navedbah izraelskih medijev šel še korak dlje in pozval k ponovni zasedbi palestinske enklave.

Netanjahu je v odgovoru na vprašanje o bodočem statusu Gaze zavrnil predlog, ki ga je med drugim javno podprl ameriški državni sekretar Antony Blinken, da bi vodenje enklave zaupali palestinski upravi, ki ima delni nadzor nad zasedenim Zahodnim bregom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

To idejo je pogojno podprl tudi Abas. Palestinska uprava v Gazi sicer ni prisotna že 16 let, potem ko so tam na zadnjih palestinskih volitvah leta 2006 izgubili proti Hamasu, čemur je sledila bitka za Gazo, ko je enklava dokončno prešla pod nadzor islamistov.

Netanjahu je svoje stališče upravičil s tem, da Gazo ne sme voditi oblast, ki več kot 30 dni po "masakru" Hamasa na izraelskem ozemlju tega ni obsodila.

V vsakem primeru pa bo Gaza ostala pod varnostnim nadzorom izraelskih oboroženih sil, je ponovil predsednik skrajno desne izraelske vlade.

Še korak dlje je šel eden bolj radikalnih ministrov Netanjahujeve vlade Ben-Gvir, ki je prepričan, da bo treba Gazo znova okupirati. »Ko ste prisotni na terenu, imate obveščevalne podatke in nadzor; ste gospodar,« je dodal, navaja katarska televizija Al Jazeera.

Izraelska vojska se je iz Gaze povsem umaknila leta 2005, a je ohranila nadzor nad pretokom ljudi in dobrin na območje enklave in z nje.

Izraelski obrambni minister Bejrutu zagrozil z usodo Gaze

Izraelski obrambni minister Joav Galant je v soboto libanonsko oboroženo gibanje Hezbolah opozoril, da se »igra z ognjem«, ko obstreljuje severni Izrael. Prebivalcem Libanona je sporočil, da bi lahko bila, če voditelj Hezbolaha Hasan Nasralah stori napako, »usoda Bejruta enaka usodi Gaze«, ki jo izraelske sile napadajo zadnjih pet tednov.

Po Galantovih besedah so se provokacije na severu države spremenile v agresijo. Kot je poudaril, glavnina izraelskih letalskih sil več ni aktivna nad Gazo, zato se lahko aktivirajo severneje, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Ministrove grožnje je ponovil tudi premier Benjamin Netanjahu, ki je omenjeni šiitski organizaciji v Libanonu sporočil, da bi bila vojna z Izraelom njena največja napaka. »Vaš vstop v vojno bo zapečatil usodo Libanona,« je še dodal predsednik skrajno desne izraelske vlade.

Od 8. oktobra na območju izraelsko-libanonske meje poteka najsilovitejše medsebojno obstreljevanje od vojne leta 2006.

Nasralah je v soboto razkril, da je Hezbolah proti Izraelu uporabil nove vrste orožja ter obljubil, da bo ohranil pritisk na južno sosedo.

Hezbolah je bil kot stranka in oboroženo gibanje ustanovljen s pomočjo Irana leta 1985 v odgovor na izraelsko okupacijo južnega Libanona. Nasralah to gibanje vodi od leta 1992.