Medtem ko marsikje po državi še ni padla niti kaplja dežja, ali je padlo le nekaj milimetrov padavin, je ponekod v severni, severozahodni in delu osrednje Slovenije že padlo več kot 100 milimetrov dežja, so na Arsu zapisali na Facebooku. Kot so pojasnili, se stacionarni močni nalivi že več ur obnavljajo na Gorenjskem, Koroškem ter na območju Idrijskega, Škofjeloškega in Polhograjskega hribovja. Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

Hudourniške poplave večjega obsega se na tem območju stopnjujejo, so opozorili.

V večjem obsegu je po njihovih navedbah že ponoči poplavljala Gradaščica v zgornjem toku. Prav tako v večjem obsegu že poplavlja Poljanska Sora. Padavine se na teh območjih še obnavljajo, verjetne so hudourniške poplave večjega obsega.

Na Gorenjskem se razmere nekoliko izboljšujejo

Kot je za STA povedal poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, se zadeve trenutno malo normalizirajo, k čemur je z zmanjšanjem intenzitete padavin pripomogla tudi narava. »Ljudi, ki jih je bilo treba umakniti, smo vse umaknili, sedaj tečejo aktivnosti črpanja vode in čiščenja objektov,« je pojasnil.

Agencija RS za okolje poroča, da se je težišče padavin v zadnjih urah pomaknilo nad vzhodno Slovenijo. Na zahodu države se hidrološka situacija umirja, vendar Poljanska Sora še vedno poplavlja. Vsako novo deževje bo situacijo znova poslabšalo, je opozoril Šmid in dodal, da vsi štabi civilne zaščite ostajajo v pripravljenosti, tudi regijski štab bo ostal aktiven preko noči in celotnega konca tedna.

Prezgodaj pa je še za ocene, koliko objektov in infrastrukture je bilo v poplavah in plazovih uničenih. Podatki se še zbirajo, marsikatero območje namreč zaradi poplavljenih cest, podrtih mostov in zemeljskih plazov ostaja nedostopno. Tako je v svoji hiši ujet tudi župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež.

Gorenjska pod vodo

»Dejansko je cela Gorenjska pod vodo,« je situacijo na kratko povzel poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid. Kot je pojasnil, je na območju potoka Mošenik v tržiški občini voda prestopila bregove in približno dva kilometra dere po cesti. O poplavljenih cestah in objektih, med katerimi so tako stanovanjski, kot gospodarski in tudi drugi objekti, prav tako poročajo s širšega škofjeloškega območja. 

Hiše in ceste ogrožajo tudi številni plazovi. Prostovoljnemu gasilskemu društvu Trebija je v intervenciji plaz zasul in poškodoval gasilsko vozilo, poplavljena je športna dvorana v Gorenji vasi. Občane prosijo, naj ravnajo samozaščitno, se čim bolj samoorganizirajo, saj zaradi številnih intervencij gasilci in drugi, ki pomagajo pri reševanju trenutno najbolj urgentnih situacij, ne morejo takoj posredovati.

Ljudem svetujejo, naj se ne odpravljajo od doma, tudi na delo ne, če ni nujno potrebno, saj so številne ceste po občini, vključno z dostopi v Poljansko dolino iz smeri Škofje Loke, Cerknega in Žirov, neprevozne zaradi poplavljanja, podrtega drevja in plazov. Priporočljivo je tudi, da se občani ne zadržujejo v bližini vodotokov, naj spremljajo vremenske razmere ter pazijo na svojo varnost in varnost bližnjih.

Iz Žirov poročajo, da je zalitih več kot 100 objektov, med njimi tudi več podjetij in gospodarskih objektov. Prevoznost cest je trenutno omejena ali nemogoča, na terenu pa so vse razpoložljive gasilske in ostale interventne enote.

Ker je količina dogodkov zelo velika, občane prosijo za strpnost. Prav tako jih prosijo, naj se obnašajo samozaščitno, se ne sprehajajo ali vozijo čez poplavljena območja. Prosijo tudi, da si medsebojno pomagajo in naj ne pozabijo na starejše in onemogle.

Javno komunalno podjetje Jeko je izdalo ukrep preventivnega prekuhavanja pitne vode na vodovodnih sistemih tako v občini Žirovnica kot v občini Jesenice. Prekuhavanje vode je potrebno tudi v radovljiški občin in v blejski občini na območju Obrn in Slamnikov. Prav tako je bil ukrep prekuhavanja vode uveden na območju bohinjske občine in na območju Srednjega Vrha v kranjskogorski občini.

Vremenske ujme in poplave so terjale že tri smrtne žrtve

Vremenska ujma in katastrofalne poplave, ki so zajele celotno Slovenijo, so po doslej znanih podatkih, kot kaže, terjale tri smrtne žrtve. Na območju Kamnika je umrla državljanka Slovenije, v gorah na območju Kranja pa dva nizozemska državljana. Okoliščine smrti sicer še ugotavljajo, je za STA potrdila Maja Adlešič Ciperle z Generalne policijske uprave.

V Kamniku se nakazuje, da bi bila smrt lahko posledica poplav, v gorah pa se nakazuje, da je do smrti prišlo zaradi udara strele, je dodala.

O smrti državljanke Slovenije na območju Kamnika so bili policisti obveščeni danes zjutraj, včeraj zvečer pa so bili obveščeni, da v gorah na območju Kranja pogrešajo dva tujca.

Na območju občine Gorenja vas - Poljane je voda ponoči zalila številne objekte

Med drugim tudi športno dvorano in Hišo generacij. Zaprti so vrtci, pošta, trgovine in podjetja, ambulante v zdravstvenem domu v Gorenji vasi ne delujejo.

Kot sporočajo iz štaba Civilne zaščite Občine Gorenja vas - Poljane, razmere v občini ostajajo resne. Poljanska dolina še vedno ni dostopna. Sprožili so se številni plazovi, ki ogrožajo hiše in ceste. Poljanska Sora je sicer upadla, številni pritoki pa še vedno ne. Na terenu ostaja okoli 150 gasilcev iz vseh sedmih gasilskih društev v občini s pogodbenimi izvajalci z gradbeno mehanizacijo, ki pomagajo sanirati stanje na terenu.

V Škofji Loki se je začelo reševanje ujetih s pomočjo helikopterja

V občini Škofja Loka hudourniki in reke poplavljajo ceste ter hiše, prožijo pa se tudi številni plazovi. Pri evakuaciji oseb na Škofjeloškem posreduje tudi helikopter. Prekinjena je tudi železniška povezava med Ljubljano in Škofjo Loko. Ker je zaprta tudi cesta Medvode-Škofja Loka, pa na tej relaciji ni možen niti avtobusni prevoz, še sporočajo iz SŽ.

V Škofji Loki so gorski reševalci GRZS in posadka helikopterja Slovenske vojske rešila štiri osebe iz najbolj ogrožene hiše, od tega je bila ena oseba invalidna. Hiša je bila obdana z vodo z vseh strani, poplavljeno celo prvo nadstropje. V teku pa je tudi več reševanj iz hribov.

Kot so sporočili iz Gorske reševalne zveze Slovenije, so škofjeloški gorski reševalci in posadka helikopterja Slovenske vojske z elektromotornim vitlom v helikopter dvignili štiri osebe, med njimi eno invalidno. Osebe so rešili iz najbolj ogrožene hiše, ki je bila z vseh strani obdana z vodo, celotno prvo nadstropje hiše pa je bilo poplavljeno.

V kampu Menina planina je dežurna ekipa za reševanje v gorah s posadko policijskega helikopterja rešila več ljudi, med njimi tudi majhnega otroka. Potekata pa tudi reševalni akciji na Smokuškem vrhu in v Dolini Drage, kjer so na delu radovljiški gorski reševalci.

V kampu Menina Planina je dežurna ekipa za reševanje v gorah s posadko policijskega helikopterja rešila 17 ljudi in enega dojenčka. Reševalna akcija poteka tudi na Smokuškem vrhu in v Dolini Drage.

V Kamniku izredne razmere, pri reševanju pomaga helikopter policije

Reka Kamniška Bistrica je v Občini Kamnik je občanom že navsezgodaj zjutraj pokazala svojo najbolj črno plat obraza. Kot so povedali prestrašeni domačini ne pomnijo, da bi kdajkoli povzročila toliko nevšečnosti in razdejanja kot danes zjutraj. Med spremljanjem dogajanja v Kamniku smo prestregli tudi evakuacijo mlade družine iz Leniš, ki jim je plaz odtrgal cesto pred hišo. »Za sabo smo pustili živino in še dva večja psa, manjšega smo lahko vzeli s sabo v helikopter. Za enkrat je hiša še cela,«  nam je povedala tri članska družina po pristanku na nogometni površini.

Razmere v Kamniku, kjer se spopadajo s poplavami in plazovi, je spremljal tudi minister za obrambo Marjan Šarec. V izjavi za medije je med drugim dejal, da se sestaja štab republiške civilne zaščite, kjer se bodo odločili o nadaljnjih korakih. Razmere so resne, je opozoril, na terenu je vojska, aktiviran je tudi akcijski načrt Vihra.

Vodja intervencije v Kamniku Jože Oblak je pojasnil, da se od začetka intervencije sredi noči oz. od zgodnjih jutranjih ur razmere umirjajo. »Umirjajo se samo pretoki rek, plazovi se ne umirjajo,« je pojasnil. Dodal je, da popuščajo mostovi in razni jezovi, tako se je porušil tudi glavni povezovalni most med Črnivcem in Kamnikom. 

Najbolj obremenjeno oziroma ogroženo je po Oblakovih besedah območje Kamniške Bistrice, Černivca, Turnice ter del spodnjega dela Kamnika. »V zgornjih delih občine Kamnik pa veliko nevarnost predstavljajo predvsem plazovi, ki se urno sprožajo,« je še povedal. 

V Kamniku je aktiviranih vseh 13 gasilskih društev. Trenutno se tamkajšnji gasilci ukvarjajo tudi z odprtim vprašanjem, kako bodo v primeru velikega ponovnega deževja reševali pretok Kamnike Bistrice. »Tudi s pomočjo vojske, ki trenutno prihaja na teren, pa poskušamo očistiti dovozne poti do večjih vasi,« je pojasnil. 

Komunalno podjetje Kamnik je prav tako obvestilo, da je, zaradi hujše okvare na vodovodnem omrežju Iverje, prekinjena dobava pitne vode na širšem območju Kamnika. Zaradi  izrednih razmer okvare zaenkrat ni moč ne natančno locirati, niti odpraviti, gre pričakovati, da bo oskrba s pitno vodo motena dlje časa.

Iz NLB so sporočili, da bodo nekatere njihove poslovalnice danes zaprte na območju Kamnika in na Koroškem. 

Izredne razmere razglašene tudi v Komendi

V občini Komenda je poveljnik Gasilske zveze Komenda Roman Koncilja razglasil izredne razmere in občane prosil, naj ne zapuščajo domov, dokler se vode ne umirijo, ko bodo tudi gasilci začeli z izčrpavanjem vode, so sporočili na spletni strani občine.

Zaradi poškodb na obeh vodovodnih omrežjih bo dobava vode v Komendi motena še dalj časa, občina pa bo dostavo pitne vode zagotovila ob 19. uri pred občinsko stavbo na Zajčevi 23. Občane so pozvali, naj vodo prevzamejo s svojo embalažo in naj bodo z njo varčni.

Komenda je bila v prvi polovici dneva odrezana od sveta, povsem je uničen most v Komendi, ki bo po oceni občine potreben popolne sanacije. Malo pred tretjo popoldne pa so se vodotoki začeli počasi vračati v svoje struge. Na občini predvidevajo, da bodo glavne cestne povezave kmalu sproščene. Trenutno je prevozno križišče pri Kralju v smeri Mengeš-Brnik, dostop do Komendske dobrave pa je urejen iz smeri Zaloga.

Razmere se medtem umirjajo v Domžalah. Županja Renata Kosec je za STA povedala, da so v občini aktivirali celoten sistem zaščite in reševanja. Trenutno na najbolj ogroženih območjih občanom razdeljujejo protipoplavne vreče in se pripravljajo na še eno težko noč.

Voda je po besedah Kosec trenutno še pitna, če pa se bo to spremenilo, bodo občane preko družbenih in ostalih medijev seznanili, da jo je potrebno prekuhavati. Dodala je, da so bile stanovanjske hiše ogrožene predvsem v severnem delu občine, a so si občani ob pomoči civilne zaščite veliko pomagali kar sami.

Župan Trzina Peter Ložar pa je za STA ocenil, da nivo vode v občini ne narašča več. Med sanacijo poplav so med občane razdelili šest kamionov protipoplavnih vreč in ostalega materiala, občani pa se izmenjujejo pri pomoči gasilcem in civilni zaščiti.

Trenutno aktiviranih okoli 250 pripadnikov Slovenske vojske

Minister Marijan Šarec je povedal, da je trenutno aktiviranih okoli 250 pripadnikov Slovenske vojske, aktiviran pa je bil akcijski načrt Vihra. Načrt predvideva aktivacijo sil Slovenske vojske v primeru naravnih nesreč večjega obsega in zagotavlja pomoč vojakov Slovenske vojske sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Izredne razmere v begunjski bolnišnici

Na ministrstvu za zdravje ob izrednih vremenskih razmerja skrbno spremljajo razmere na terenu, ki so resne, so sporočili. Izredne razmere so v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer že poteka premestitev pacientov v druge ustanove.

Ponekod zaradi poplavljenih železniških prog ustavljen železniški promet

Zaradi poplavljenih železniških prog so trenutno zaprte proge Kranj-Jesenice, koroška proga med Rušami in Pliberkom, bohinjska proga med Mostom na Soči in Jesenicami in velenjska proga med Šmartnim ob Paki in Velenjem. Zaradi poplavljenih cest tudi pri nadomestnih avtobusnih prevozih nastajajo težave. Potnikom svetujejo, da spremljajo obvestila.

Na relaciji med Kranjem in Jesenicami se vzpostavlja nadomestni avtobusni prevoz, so sporočili s Slovenskih železnic. Medtem pa ni nadomestnega prevoza na koroškem delu. Zaradi plazov so namreč na tem območju zaprte tudi ceste. Vlak vozi na relaciji Maribor-Ruše.

Bohinjska proga med Mostom na Soči in Jesenicami je zaprta zaradi poplavljenega Bohinjskega predora. Ceste so zaprte. Nadomestni avtobusni prevoz bo vzpostavljen na relaciji Bohinjska Bistrica-Jesenice.

Ob onemogočenem železniškem prometu med Šmartnim ob Paki in Velenjem pa je nadomestni avtobusni prevoz vzpostavljen med Šmartnim ob Paki in Šoštanjem.

Zaradi poplavljenih cest tudi pri nadomestnih avtobusnih prevozih nastajajo težave. Potnikom na Slovenskih železnicah zato svetujejo, da spremljajo obvestila na njihovi spletni strani www.sz.si in potniski.sz.si.

Radarsko sliko padavin in vremenska opozorila lahko spremljate tudi prek portalov Arso, Arso Vode in Neurje.si.

Lenarčič: EU za Slovenijo pripravljena aktivirati mehanizem za civilno zaščito

Poplavne razmere v Sloveniji spremlja tudi evropski center za usklajevanje nujnega odziva, je danes sporočil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. »Kot vedno, smo v primeru zaprosila za pomoč s strani pristojnih nacionalnih služb pripravljeni nemudoma aktivirati evropski mehanizem za civilno zaščito,« je še zapisal na Twitterju.

Kadar obseg izrednih razmer presega zmožnosti države, da bi se sama odzvala, lahko za pomoč zaprosi prek mehanizma EU na področju civilne zaščite, na svoji spletni strani navaja uprava za zaščito in reševanje.

Po zaprosilu in aktiviranju mehanizma, druge države članice in pridružene države v mehanizmu preko centra za usklajevanje nujnega odziva, ponudijo pomoč. Država prosilka se odloči, ali njihovo pomoč sprejme ali ne.

Evropske zmogljivosti sicer ne nadomeščajo obstoječih nacionalnih odzivnih zmogljivosti, ampak jih dopolnjujejo, in so na voljo takrat, ko so poleg nacionalnih izčrpane tudi zmogljivosti evropskega nabora civilne zaščite.

Evropska komisija je leta 2019 nadgradila mehanizem EU na področju civilne zaščite in ustvarila zmogljivosti rescEU za zaščito državljanov pred nesrečami in obvladovanje nastajajočih tveganj. Te zmogljivosti v celoti financira Evropska unija in vključuje floto letal in helikopterjev za gašenje požarov, letal za medicinsko evakuacijo ter zalogo medicinskih pripomočkov in terenskih bolnišnic, ki se lahko odzovejo na nujne zdravstvene primere.