Španci so v svojem drugem finalu osvojili lovoriko, hrvaški odpor so strli šele po enajstmetrovkah. Na tekmi so imeli več obetavnih akcij od Hrvatov, ki tako še čakajo na prvo mednarodno lovoriko, potem ko so že igrali v finalu in polfinalnih svetovnih prvenstev.

Hrvati, ki jih je na stadionu podpiralo več kot 25.000 rojakov, so v sredo v polfinalu s 4:2 ugnali domačo reprezentanco Nizozemske, a za to so potrebovali podaljške. Španci so dan pozneje v 88. minuti zabili odločilni gol za zmago z 2:1 proti Italiji.

Na začetku tokratne tekme so bili nekoliko nevarnejši Španci, posebej Gavi je bil v 12. minuti blizu uspeha, a je zgrešil cilj za nekaj centimetrov. V 23. minuti so Hrvati izpeljali prvo nevarno akcijo, toda španska obramba je na koncu pravočasno posredovala pri strelu Andreja Kramarića.

Po še eni španski polpriložnosti je v 31. minuti s strelom z glavo s približno 15 metrov poskusil Ivan Perišić, na mestu pa je bil Unai Simon. Perišić je z glavo poskusil tudi v 39. minuti, vendar takrat španski vratar ni imel veliko dela, Alvaro Morata pa je na drugi strani prav tako z glavo žogo poslal čez hrvaški gol v 42. minuti.

Začetek drugega polčasa je pripadel hrvaškim nogometašem, ki so bili konkretnejši, a ne dovolj za spremembo izida. Tudi Španci so zagrozili v 57. minuti, zgrešil pa je Marco Asensio. Kljub nekaterim nevarnejšim akcijam pa v nadaljevanju prave priložnosti ni bilo, tudi Asensio v 77. minuti je bil premalo natančen.

V 84. minuti je imel Ansu Fati daleč najlepšo priložnost na tekmi, ko je streljal iz bližine, veselje pa mu je preprečil Perišić s posredovanjem pred golovo črto. Ob koncu 90. minute je znova nenatančno meril Asensio, tako da je sledil podaljšek.

V Rotterdamu se je zbralo veliko hrvaških navijačev. Foto: Reuters

V njem je v prvem delu zagrozil predvsem Dani Olmo, ki je imel na voljo odprt strel v kazenskem prostoru, a tudi on je žogo poslal čez gol. Olmo je do strela prišel tudi v 108. minuti, vendar je Josip Šutalo z blokom žogo odbil v kot.

Tudi sicer so bili v teh trenutkih podjetnejši Španci, ki pa jih je celo tekmo "tepla" nenatančnost pri strelih. To bi jih lahko skrbelo pri izvajanju kazenskih strelov.

Pri teh pa se nenatančnost iz igre ni poznala. Od sedmih španskih strelcev je zgrešil le Aymeric laporte, ki je imel prvo zaključno žogo, a je zadel prečko. Toda to ni bilo usodno. Unai Simon je namreč pred tem obranil strel Lovru Majerju, v šesti seriji pa še Brunu Petkoviću. Odločilno enajstmetrovko je zadel Dani Carvajal.

Italija tretja
V malem finalu je Italija premagala Nizozemsko s 3:2.

Tretji gol Italije. Foto: Reuters

Italijani, ki so tako ponovili uvrstitev z druge izvedbe tega tekmovanja, so v prvem polčasu prišli do prednosti dveh golov. Strelca sta bila Federico Dimarco in Davide Frattesi.

Nizozemci, ki so imeli svoje priložnosti, so v 68. minuti zmanjšali zaostanek z zadetkom Stevena Bergwijna, štiri minute pozneje pa je Federico Chiesa "azzurre" spet oddaljil za dva gola, ko je z natančnim strelom zadel za 3:1. Toda Nizozemci se še niso predali, sodniki so po posredovanju vara razveljavili gol Wouta Weghorsta v 84. minuti, v 89. pa je za 2:3 zadel Georginio Wijnaldum.

V 93. minuti so imeli Italijani izjemno priložnost, da dokončno odločijo tekmo, ko so izpeljali protinapad s petimi igralci proti dvema domačima, na koncu pa je slabo streljal Lorenzo Pellegrini. Kljub temu so do konca znali zadržati prednost za zmago.