Finska je namreč visoko premagala San Marino s 6:0, Kazahstan pa še naprej preseneča, tokrat se je do novih treh točk dokopal v zaključku tekme v Belfastu (0:1). To pomeni, da po štirih krogih nekoliko presenetljivo vodita prav Finska in Kazahstan (obe po 9 točk). Povsem blizu sta Danska in Slovenija (7), Severna Irska (3) in San Marino (0) pa se ne bosta borila za Nemčijo 2024 (lahko pa komu odščipneta kakšno dragoceno točko).

Slovenski nogometaši po spodbudni igri do remija z Dansko

Vidovšek začel v vratih, še tri menjave v polju
Selektor Matjaž Kek je v primerjavi s tekmo proti Finski opravil kar štiri menjave, namesto vratarja Vida Belca je priložnost ponudil Matevžu Vidovšku. V prvi postavi so začeli tudi Erik Janža, Timi Max Elšnik in Jan Mlakar. Igra je bila precej bolj živahna kot v Helsinkih, nogometaši so šli tudi močneje in pogumneje v dvoboje. V zadnjih 15 minutah je sicer zmanjkalo nekaj energije, Kek se je odločil sicer samo za dve menjavi.

Po začetnem otipavanju so imeli prvi konkretno priložnost gostitelji, v deveti minuti so kombinirali z desne strani, s strelom je poskusil Žan Karničnik, a je strel zletel mimo vrat.

Slovenija je bila v prvem polčasu boljši tekmec.  Foto: Reuters
Slovenija je bila v prvem polčasu boljši tekmec. Foto: Reuters

Akcija za obliznit prste!
Sledila je dokaj odprta igra na obeh straneh. Prvi pravi vrhunec pa se je zgodil v 25. minuti. Adam Gnezda Čerin je izvajal prvi kot, ni se odločil za predložek, ampak za zelo uigrano akcijo, na kratko je podal Petarju Stojanoviću, ta jo je vrnil Gnezdi Čerinu, ki je skoraj iz črte za avt imenitno našel Andraža Šporarja, ki je zanesljivo dosegel svoj osmi gol za Slovenijo!

Na treningih smo akcijo velikokrat uigravali. Nekajkrat je šla tudi čez vrata. Danes sem na srečo zadel.

Andraž Šporar

Nekaj trenutkov pozneje je za Dance nevarno sprožil Jens Stryger Larsen, žoga je zletela kak meter od vrat.

Vse večji pritisk ...
V 33. minuti je bil danski vratar Kasper Schmeichel nespreten pri izbijanju žoge, do nje je na desni strani prišel Benjamin Šeško in jo skušal poslati do Šporarja, a podaja ni bila najbolj natančna. Danske luknje so bile vse večje, v 38. minuti je Stojanović zdrvel v nov protinapad, a je obramba nekako le ukrotila njegov predložek, ki je letel proti osrčju kazenskega prostora.

Rasmus Hojlund je lani prestopil v Atalanto. Foto: EPA

... a Danci so do polčasa izenačili
Ko je Slovenija vse bolj iskala drugi zadetek, pa je sledil šok. Pierre Hojbjerg se je v 43. minuti sprehodil po levi strani, svoj sprint je končal z natančnim predložkom proti sredini, kjer je v pravem trenutku mimo morja slovenskih nog priplaval Rasmus Hojlund in zabil v slogu najbolj eminentnih napadalcev. Komaj 20-letnik je zabil šesti reprezentančni gol, prav vse je dosegel v tem kvalifikacijskem ciklusu.

Eriksen nakazal dober drugi polčas
Po vrnitvi iz slačilnic so imeli prvi pravo priložnost igralci v rdečem. Christian Eriksen je z rahlo desne strani močno sprožil z 20 metrov, a je bil Matevž Vidovšek na pravem mestu.

Šeško poskušal precej z desne
Zaspano nadaljevanje je v 59. minuti prekinila napaka Simona Kjaerja, precej na desni strani se je do žoge dokopal Šeško in hitro stestiral Schmeichla, ki je bil na mestu. Napadalec Leipziga je imel precej majhen kot, da bi lahko resneje ogrozil danska vrata. Dve minuti pozneje so tudi Danci poskušali z desne strani, žoga je po strelu Andreasa Olsena zletela nad domača vrata.

Christian Eriksen je v drugem polčasu z bližine zadel vratnico. Foto: Reuters

Napete minute: najprej vratnica Eriksena ...
Po uri igre pa so se luknje začele pojavljati v slovenski izbrani vrsti, Danci pa so postajali vse bolj nevarni. Eriksen je v 64. minuti z bližine slabše zadel žogo, ki pa je vseeno letela proti slovenskim vratom, se odbila od vratnice, do odbitka je prišel Larsen, a je šla žoga mimo domačih vrat.

... nato prečka Mlakarja
Slovenija se je po seriji danskih priložnosti le prebudila. Jan Mlakar je v 68. minuti v kazenskem prostoru prišel do žoge, malo si jo je podaljšal na levo, da je lahko udaril z močnejšo nogo, udaril je res silovito in nastreljal prečko!

V zaključku tekme je bil spet nevaren Eriksen, igralec Manchester Uniteda je v 83. minuti izvajal prosti strel, žoga je švignila povsem blizu desnih vrat Vidovška.

Kek: Drug obraz Slovenije
"Ne glede na rezultat smo videli drug obraz Slovenije, v primerjavi s tekmo v Helsinkih smo tako nekaj nadoknadili. Danci so pokazali kvaliteto, res so zahteven tekmec. Tekma je bila težka, odigrali smo izredno pošteno. Danes smo imeli zadaj tudi nekaj sreče, res pa je, da smo imeli tudi mi z Mlakarjem dobro priložnost za zmago
," je Kek tekmo ocenil za Val 202.

Šlo je za uigrano akcijo
"Tekma je fantom vrnila samozavest. Zarotirali smo nekaj igralcev, da smo osvežili. Preveč igralcev imamo nepripravljenih za ta tempo, hočem tempo in šprint, to je res težko. Fantje, ki so dobili priložnost, so jo izkoristili," je še dodal.

O golu pa je priznal, da je šlo za uigrano akcijo: "Vesel sem, ker vem, da se na treningih trudijo in to ponavljajo. Imeli so 'jajca', da so to takoj v prvem kotu tudi izvedli. Tudi priložnost Mlakarja je bila dogovorjena. Vidi se napredek, Slovenija bo v nadaljevanju kvalifikacij nevarna."

Hjulmand: Manjka nam nekaj točk
Danski selektor Kasper Hjulmand je na novinarski konferenci povedal: "Nismo popolnoma zadovoljni z izidom. Po prvih štirih tekmah nam manjka nekaj točk in tega se dobro zavedamo. Glavni krivec za to je tekma v Kazahstanu, kjer smo izgubili. Proti Sloveniji smo želeli več, imeli smo priložnosti, predvsem v drugem polčasu. Pripravili smo si lepe priložnosti, nam pa še malo manjka pri izvedbi. A ekipa je pokazala pravo moč. Vesel sem, da so igralci pokazali tudi značaj in prepričan sem, da bomo v nadaljevanju kvalifikacij še bolj uspešni. Imamo manj točk, kot smo pričakovali, vendar smo optimisti za jesen."

Fotoutrinki

V zelo izenačeni skupini bi na koncu lahko odločala tudi razlika v zadetkih, Finci so bili pri tem elementu v ponedeljek zelo uspešni. Foto: Reuters

Hat-trick: Od San Marina do San Marina
Finska je v isti skupini visoko premagala San Marino kar s 6:0 in se zaradi izdatne razlike v zadetkih zavihtela na prvo mesto. V drugem polčasu je zablestel Daniel Hakans, ki je v razmiku le devetih minut zabil kar tri gole. To je bil prvi hat-trick v dresu finske reprezentance po letu 2010, ko so severnjaki premagali prav San Marino z 8:0. Takrat je tri gole zabil Mikael Forssell.