Zadnja dva kilometra VN Montreala: Pogačar presprintal van Aerta.

Pri Jumbu Vismi govorijo, da Wout van Aert zmore prav vse, a tokrat je tudi vsestranski Belgijec moral v svoji paradni disciplini – sprintu – priznati premoč boljšemu. Tadej Pogačar je zmagovalec 11. velike nagrade Montreala, dirke svetovne serije, ki služi kot zadnja priprava na bližnje svetovno prvenstvo v Avstraliji.

V Wollongongu bo čez 14 dni na cestni dirki kolesarske elite na programu zelo podobna trasa. Z zmago na drugi kanadski klasiki se je Pogačar postavil ob bok van Aerta kot enakovreden favorit za mavrično majico. Za nameček je z zmago v središču Montreala Pogačar tudi zadržal vodstvo na lestvici Mednarodne kolesarske zveze, kjer bo na v torek osveženi UCI-lestvici imel sicer zgolj 40 točk prednosti pred van Aertom.

Napad Pogačarja na začetku zadnjega kroga

Pogačar napadel v zadnjem krogu ...

V zadnjem, 18., krogu je ob zadnjem prečkanju najtežjega vzpona na Camilien-Houde (1,8 km z 8 %) napadel Tadej Pogačar in 10 km pred ciljem se je izoblikovala udarna skupina petih kolesarjev. Ob Pogačarju so se za zmago v Montrealu potegovali še Wout van Aert, Adam Yates, David Gaudu in Andrea Bagioli. Peterica se je preostalim kandidatom za visoka mesta odpeljala za več kot pol minute.

... in v ciljnem sprintu

V zaključku je peterica taktizirala, prvi je sklepni sprint sprožil Francoz Gaudu, nato pa je na vso moč pedale pohodil Pogačar. Sicer je van Aert prišel v njegovo zavetrje, a ob sprintu navkreber ni imel dovolj moči več kot za drugo mesto, pri čemer je zaostal več kot dolžino kolesa. Tretje mesto je pol kolesa za Belgijcem osvojil Italijan Bagioli, medtem ko je Britanec Yates pobral četrto mesto, zadnji med vodilno skupino pa je končal Gaudu.

Tadej Pogačar je lahko tudi sprinter. Če je v Tokiu proti van Aertu za širino gume izgubil sprint za srebrno medaljo, je bil zdaj v Montrealu boljši za celotno dolžino kolesa. Foto: Twitter/@GPCQM / @GettySport

Četrta zmaga na enodnevnih dirkah

Že štirinajsta zmaga v sezoni 2022 za mladeniča s Klanca pri Komendi, skupno je Tamau Pogi v profesionalni karieri zdaj nabral že 44 zmag. Uspeh v Montrealu je sicer šele četrto Pogačarjevo slavje na enodnevnih dirkah. A zdaj prihaja naslednji veliki izziv – cestna dirka na svetovnem prvenstvu, pri čemer ni nobena skrivnost, da Pogačar sanja o mavrični majici.

Z optimizmom na SP 2022

"Celotna dirka je bila zelo težka. Ekipa je odlično dirkala. Vemo, da je Wout van Aert eden najboljših sprinterjev na svetu, a zaključek je bil težak in navkreber. Ves čas sem verjel vase, dal sem vse od sebe. Neverjetno, a uspelo mi je!" se je smejalo Pogačarju, ki gre z najboljšo mogočo popotnico na SP v Avstraliji.

Pogačar z izjemnim sprintom ugnal van Aerta v Montrealu

"Po Dirki po Franciji nisem bil v dobri formi, zato sem veliko počival in stopnjeval formo za zaključek sezone. Te zmage sem vesel, saj je pokazatelj, da delamo v pravi smeri, zato se že veselim nastopa na svetovnem prvenstvu. Sem v dobri formi in optimističen, čeprav je seveda drugače dirkati z državno reprezentanco. Sicer na SP-ju ni tako težka trasa kot tukaj v Montrealu," je še povedal zmagovalec 11. izvedbe VN-ja Montreala. Pogačar je prvič dirkal v Kanadi, a v Severni Ameriki je maja 2019 dobil svojo prvo etapno dirko v svetovni seriji, ko je dobil skupni seštevek na Dirki po Kaliforniji, ob tem pa tudi kraljevsko etapo na Mount Baldy.

WvA: Ni sramotno biti drugi

"Za zaključni sprint sem bil že zjeb**," je bil kar preveč odkrit Wout van Aert. In nadaljeval: "Predtem sem se odlično počutil, ekipa je bila močna in me odlično podpirala. A premagal me je eden izmed kolesarskih superzvezdnikov. Ni potem sramotno biti drugi."

Kolesarji so morali premagati kar 4842 višinskih metrov okrog Montreala, kjer so odpeljali 18 krogov po 12,3 km dolgi krožni stezi, najtežji del je bil vzpon na Camilien‐Houde (1,8 km z 8 %). Foto: Organizator

Tratnik tokrat 36.

Poleg Pogačarja (UAE Emirates) so bili na startu še trije Slovenci, in sicer Matej Mohorič, Jan Tratnik in Matevž Govekar (vsi Bahrain Victorious). Na VN-ju Quebeca je bil s 16. mestom najboljši slovenski kolesar Tratnik, ki bo od prihodnje sezone vozil za Jumbo Vismo, kjer bo združil moči s prijateljem Primožem Rogličem.

Tudi na nedeljski dirki je bil Tratnik najboljši med trojico slovenskih bahrajncev in osvojil 36. mesto (+1:38). Mohorič in Govekar nista dokončala krožne dirke po največjem mestu province Quebec, kjer je bilo zelo toplo – 28 stopinj Celzija.

Dolgo je sicer bežala skupina šestih kolesarjev, ki si je do polovice 221-kilometrske enodnevne dirke privozila pet minut prednosti. Kot zadnjega ubežnika sta ekipi Jumbo Visme in UAE Emirates dva kroga pred koncem ujeli Norvežana Andreasa Leknessunda.

Spremljajte SP na TV SLO 2/MMC-ju

Dirka za VN Montreala je težja od petkove za VN Quebeca, predstavlja pa pravo generalko za bližnje svetovno prvenstvo, ki ga med 18. in 25. septembrom gosti Wollongong v Avstraliji. Tamkajšnja cestna dirka, ki jo bo elita vozila v nedeljo, 25. septembra (prenos na TV SLO 2/MMC-ju), ima zelo podobno konfiguracijo zaključnega kroga in podobno število višinskih metrov, a na še daljši progi v dolžini 267 km.

SP 2022 – Wollongong na TV SLO 2

Od 18. do 25. septembra spremljajte svetovno prvenstvo v cestnem kolesarstvu na Televiziji Slovenija in rtvslo.si, kjer bodo prenosi na TV SLO 2/MMC-ju!

- nedelja, 18. 9., od 6.30 do 9.20: kronometer (M)
- petek, 23. 9., od 7.00 do 9.00: cestna dirka do 23 let (M)
- sobota, 24. 9., od 7.00 do 9.00: cestna dirka elite (Ž)
- nedelja, 25. 9., od 6.00 do 9.20: cestna dirka elite (M)