Pri pomoči domačinom v Čepovanu in Lokovcu sodeluje 145 ljudi. Največ je gasilcev, 63, 31 je vojakov, tam so še pripadniki CZ in delavci Elektra Primorske, cestnega podjetja, sekači, upravljavci gradbene mehanizacije in zaposleni v podjetju Gonzaga. Njihovi proizvodni in skladiščni prostori so zelo poškodovani, so zapisali v sporočilu za javnost.

Večina odjemalcev na tem območju je znova oskrbljenih z električno energijo, ponekod pa si še še vedno pomagajo tudi z agregati. Neurje je namreč poškodovalo številne električne drogove, tudi betonske, ki jih je treba nadomestiti.

Sanacijska dela potekajo tudi v spodnji Vipavski dolini, kjer je največ škode povzročila debela toča, ki je padala v ponedeljek zvečer. S popravili streh in oken na stanovanjskih in poslovnih stavbah hitijo prizadeti v občinah Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Zaradi odpravljanja posledic neurja pa še vedno stoji proizvodnja v Goriških opekarnah, Okroglici in Šampionki.

V velenjski občini med neurji izvedli 578 intervencij

Na velenjski občini pa so sporočili, da so od 13. julija do srede, 26. julija, izvedli 578 intervencij, v katerih je sodelovalo 2173 gasilcev s 451 vozili. Intervencija je bila največkrat potrebna zaradi razkritja streh, podrtja dreves in črpanja vode. Sprožilo se je tudi več kot 50 zemeljskih plazov, so danes sporočili z velenjske občine.

Bojijo pa se, da se bo v teh dneh sprožil še kakšen plaz, saj je zemlja povsod zelo prepojena z vodo. Na velenjski občini se zavedajo, da so neurja in ogromne količine padavin povzročile veliko nevšečnosti pri občanih.

»Prizadevamo si, da se nujne stvari rešujejo prioritetno, žal pa hitrih rešitev za takšne vremenske razmere ni in je treba škodo skrbno oceniti. Nato bo treba sprejeti tudi dolgoročnejše ukrepe, ki bodo pripomogle, da bo takšnih posledic v prihodnje čim manj,« navajajo na občini. V zadnjih dneh so morali odstraniti tudi veliko dreves. Vsa drevesa je skrbno pregledala komisija za urejanje drevnine, zelenic in nasadov v sodelovanju z arboristko Natašo Dolejši. Vsa padla drevesa bodo v jesenskem času nadomestili z novimi.

Na sredinem sestanku vodstva občine s predstavniki velenjske civilne zaščite, gasilcev, Policijske postaje Velenje, Komunalnega podjetja Velenje, koncesionarjev ter komisije za urejanje drevnine, zelenic in nasadov je bila sprejeta odločitev, da se bo krizni štab po ocenitvi škode ponovno sestal in se posvetoval o možnostih za zmanjšanje posledic vremenskih ujm v prihodnje.

Dogovorili pa so se tudi, da bodo k pomoči pozvali prostovoljce, ki bi lahko pomagali polniti protipoplavne vreče, ali pomagati pri čiščenju pločnikov zaradi vej oz. odstranjevati manjše posledice neurij.