Pred 13. medsebojnim dvobojem slovenskega in norveškega kluba – do sobote kar 11:1 v zmagah za skandinavskega – v Tivoliju, v katerem se je zbralo 4000 gledalcev, rekordno število na Krimovi tretji tekmi (prejšnji dve sta bili v Stožicah) med letošnjo evropsko elito, je iz domačega tabora prišla (ne)pričakovana novica. Zaradi poškodbe ni mogla nastopiti odlična Rusinja Darja Dmitrijeva, najboljša igralka in strelka Krima (25 golov) na uvodnih štirih dvobojih. A odsotnost 28-letnice iz Toljatija se ni pretirano poznala, kajti njene soigralke so si proti trikratnim zaporednim prvakinjam Evrope (to je pred tem v zgodovini lige prvakinj uspelo le Györu v letih 2017, 2018, 2019) že v prvem polčasu trikrat priigrale kar sedem golov prednosti – 12:5, 13:6 in 14:7.

Ko je že kazalo, da bodo krimovke prekinile niz desetih zaporednih porazov na zadnjih desetih tekmah proti ekipi iz pristaniškega mesta z okoli 120.000 prebivalci na skrajnem jugu države, ki mu pravijo tudi vrata Norveške, je v drugem polčasu sledil neverjeten preobrat. Čeprav so gostiteljice v 40. minuti še vedno vodile s plus šest (19:13), je nato sledila protiofenziva ekipe, ki ima poleg reprezentantk Norveške še tri Skandinavke (dve Švedinji in ena Danka) ter osem igralk iz sedmih držav (dve Španki, po ena Francozinja, Rusinja, Nizozemska, Hrvatica, Nemka in Čehinja). V manj kot 15 minutah so igralke z vzdevkom »gadinje« (vipers) naredile delni 10:1 in dobrih pet minut pred koncem je Kristiansand, za katerega igra tudi Francozinja Oceane Sercien Ugolin, med letoma 2020 in 2022 članica Krima, vodil s 23:20.

Napoved zmage na Norveškem

A 28-kratne državne in pokalne prvakinje Slovenije so izkoristile zaporedni izključitvi nasprotnic v pičlih 12 sekundah in dobro minuto pred zadnjim znakom sirene (po treh zaporednih golih v malce več kot dveh minutah Črnogorke Jovanke Radičević, ki danes praznuje 37. rojstni dan) je Alja Varagić izenačila na 24:24. Potem ko je Krimova vratarka, prav tako 37-letna Brazilka Barbara Arenhart, na začetku zadnje minute zbrala že svojo 15. obrambo in ob tem dosegla tudi dva gola, sta v zadnjem napadu gostiteljic sodnika iz Slovaške dosodila prebijanje v napadu Tamari Mavsar in Kristiansand je imel priložnost za zmagoviti gol. Pred zadnjim sodniškim žvižgom je domača obramba naredila prekršek, Nizozemka Lois Abbingh, ki je poleti prišla iz danskega Odenseja, pa je po izteku rednega dela s strelom z devetih metrov mimo Krimovega bloka zadela le prečko.

Po treh uvodnih zmagah (Zaglebie Lubin, Esbjerg, Ferencvaroš) in premiernem porazu (Ikast) je Krim prvič remiziral in je po petih krogih tretji (7 točk) za danskim dvojcem Ikast (10) in Esbjerg (8). »Po tekmi imam mešane občutke z grenkim priokusom. A sem zelo vesel in ponosen na dekleta, da so po tem, ko nas je Kristiansand ujel in prehitel, zmogla toliko moči in energije, da so ostala stabilna in se vrnila med žive. V drugem polčasu sta Katrine Lunde v vratih in Rusinja Ana Vjahireva v polju dokazali, da sta na svojih položajih najboljši na svetu. Prepričan sem, da vsaj v zadnjih treh sezonah noben tekmec ni omejil norveške ekipe na le 24 doseženih golov. Sočasno smo dokazali, da ima naša ekipa igralsko širino in vrhunsko kakovost. Uspeli smo ostati neporaženi na domačem igrišču, kar je velik uspeh v ligi prvakinj. Naša ekipa raste, prav tako njena samozavest. Verjamem, da bomo Kristiansanda kmalu premagali, mogoče že na povratni tekmi na Norveškem,« je napovedal Krimov trener Dragan Adžić.

Nina ni zadovoljna z razpletom

»Točko sprejemam s težkim srcem,« je priznala Krimova igralka Nina Zulić, ki je iz sedmih strelov dosegla tri gole in uspešno prevzela vlogo poškodovane Dmitrijeve. Rokometašica, ki je Krimov dres nosila že med letoma 2017 in 2020, se je po treh sezonah igranja v tujini (ena v Turčiji, dve v Romuniji) vrnila v Ljubljano: »Ritem tekme je bil vseh šestdeset minut na polno, saj obe ekipi želita igrati hiter in atraktiven rokomet. V prvem polčasu smo si ustvarile odlično popotnico za nadaljevanje, a smo v drugem nepričakovano padle. Na srečo smo se v končnici spet dvignile, toda naredile preveč napak, da bi osvojile še drugo točko. Vseeno smo lahko zadovoljne, še posebej, ker v končnici nismo popustile, čeprav smo zaostajale za tri gole.«

Skupina B, 5. krog: Krim Mercator – Kristiansand 24:24 (25:9), Ikast – Zaglebie Lubin 41:29 (21:15), Metz – Rapid Bukarešta 33:22 (16:10), Esbjerg – Ferencvaroš 27:23 (14:11), vrstni red: Ikast 10, Esbjerg 8, Krim 7, Metz 6, Kristiansand 5, Rapid 3, Ferencvaroš 1, Lubin 0.